Nedavno doktorirao. diplomsko iskapanje drevne šume blizu Strahana u zapadnoj Tasmaniji nadmašilo je očekivanja otkrićem novih biljnih vrsta.
Fosili su otkriveni tijekom iskopavanja 2020. koje je vodila dr. Miriam Slodownik, nedavno diplomirala na Sveučilištu u Adelaideu. Cilj iskopavanja bio je “razumjeti drevne ekosustave Tasmanije”, rekao je Slodownik za Fox News Digital u e-poruci.
Slodownikovo istraživanje objavljeno je u American Journal of Botany 27. kolovoza 2024.
“Uvijek sam bio fasciniran idejom da su regije u blizini polova, područja koja povezujemo s ekstremnom hladnoćom i ledom, nekada bile prekrivene gustim šumama”, rekao je Slodownik. “Kako bih ovo proučavao, tražio sam mjesta na kojima bismo mogli pronaći stijene koje su nastale u pravo vrijeme i na pravom mjestu.”
MAMA I SIN ISKOPAJU DREVNI PREDMET KOJI SE ČESTO PRONALAZI U BLIZINI GROBLJA TIJEKOM VRTLARSTVA
“Tasmanija se pokazala savršenom lokacijom, ne samo zato što je bila dostupna (za razliku od Antarktike, do koje je puno teže doći), već i zato što su prethodna istraživanja već ukazala na prisutnost fosila”, nastavio je Slodownik. Fosili su prethodno pronađeni tijekom iskapanja 2003. godine koje je provelo Sveučilište Tasmanije pod vodstvom profesora Gregoryja Jordana, rekao je Slodownik.
Iako je Slodownik imala ranija otkrića na svojoj strani, pokazalo se da je uspjeh novijeg iskapanja veći od onoga što se prije očekivalo.
Cilj razumijevanja drevnih ekosustava daleko je premašen usputnim otkrivanjem novih biljnih vrsta.
“Nismo očekivali da ćemo pronaći nove vrste”, rekao je Slodownik za Fox News Digital.
Među pronađenim značajnim fosilima su srodnici živih biljaka kao što je Araucaria, primijetio je Slodownik, kao i srodnici bora Wollemi, drevne i iznimno rijetke biljke. Poznato je da danas postoji manje od 100 odraslih stabala.
12-GODIŠNJI DJEČAK ŠETAO PSA U ENGLESKOJ NALETIO NA ZApanjujući DREVNI NALAZ: ‘RELATIVNO RIJETKO’
Fosili često pričaju veće priče o uvjetima svijeta oko njih u vrijeme kada su živjeli.
Šuma u kojoj su pronađeni ovi fosili biljaka datira prije 53 milijuna godina, navodi se u priopćenju za vijest o pronalasku sa Sveučilišta u Adelaideu.
“Fosili pričaju nevjerojatnu priču. Prije otprilike 50 milijuna godina, bujna šuma ‘poput tropske’ rasla je u blizini polarnog kruga. Bilo je to u vrijeme najviših globalnih temperatura, toliko da su čak i regije blizu polova, područja za koja sada mislimo da su zaleđena i neplodna bila su prekrivena gustom vegetacijom”, objasnio je Slodownik.
“U to vrijeme, Tasmanija je bila smještena na polarnom krugu i još uvijek je bila povezana s Antarktikom, koji je služio kao kopneni most prema Južnoj Americi. Zbog te veze, mnoge fosilne biljke koje smo pronašli u Tasmaniji prilično su slične onima iste starosti pronađeno u Južnoj Americi”, nastavio je Slodownik.
KLIKNITE OVDJE ZA PREUZIMANJE APLIKACIJE FOX NEWS
“Sve u svemu, ovi nam fosili pružaju fascinantan uvid u to kako su se klima i kontinenti na Zemlji dramatično mijenjali tijekom milijuna godina”, zaključio je Slodownik.