Zračna luka Mostar, u suradnji s Civilnom zaštitom Grada Mostara i Civilnom zaštitom Hercegovačko-neretvanske županije, uspješno je završila natječajnu proceduru i odabrala izvođača za zračno patroliranje, rano otkrivanje i gašenje požara na području Hercegovine.
Za pružanje usluga WET leasinga (ACMI – zrakoplov, posada, održavanje, osiguranje) odabran je Air Tractor d.o.o. iz Osijeka, Hrvatska, koji je bio i jedini ponuđač.
Iz Zračne luke Mostar naglasili su kako će se implementacijom ovog projekta značajno unaprijediti kapaciteti za rano djelovanje u slučaju požara, zahvaljujući specijaliziranoj zračnoj opremi i stručnom operativnom timu.
Danas je održana službena ceremonija potpisivanja ugovora između Zračne luke Mostar, svih uključenih partnera i odabranog ponuđača, čime je službeno označen početak operativne suradnje. Projekt se provodi uz podršku Ministarstva prometa i komunikacija FBiH, Zapadnohercegovačke županije i Hercegbosanske županije, a u ovogodišnjem proračunu Hercegovačko-neretvanske županije za tu je svrhu izdvojeno oko 650.000 eura.
Pokazali smo da možemo
Gradonačelnik Mostara Mario Kordić istaknuo je važnost ovog projekta:
“Konkretno, potpisujemo ugovor za iznajmljivanje aviona Air Tractor za protupožarnu sezonu. Nakon loših iskustava posljednjih godina, gdje smo teško dolazili do zračne podrške iz susjednih zemalja, a zbog neuspjele nabave na federalnoj razini, Grad Mostar je prepoznao svoju odgovornost i zajedno sa Zračnom lukom krenuo u ovaj projekt. Sada će Air Tractor biti baziran u Mostaru tijekom požarne sezone. Sigurni smo da će ovo povećati sigurnost i pomoći vatrogasnim postrojbama u borbi s požarima, smanjujući tako štete. Osobno me na ovaj korak posebno motivirao požar u Jablanici prije dvije godine, koji je imao katastrofalne posljedice”, istaknuo je Kordić.
Dodao je i da Mostar ovime pokazuje da sličan model može biti primijenjen i na razini Federacije BiH, za trajno rješavanje pitanja zračne protupožarne podrške.
Direktor Zračne luke Mostar Marko Đuzel pojasnio je kako će funkcionirati sustav:
“Zračna luka je osnovala Centar za gašenje požara iz zraka i interventno zrakoplovstvo, koji će biti zadužen za smještaj posade, tehničara, zrakoplova i sve potrebne logistike. Operativni dio, odnosno angažiranje zrakoplova na terenu, bit će u nadležnosti Civilne zaštite HNŽ-a. Ovo su veliki troškovi – samo u prvoj godini procjenjujemo oko 500 do 550 tisuća eura. Trenutno radimo analizu je li dugoročno isplativije ići na najam ili kupovinu letjelica. Za sada, stručne analize pokazuju da je najam bolji aranžman”, rekao je Đuzel.
Eugen Ćubela iz Civilne zaštite HNŽ-a podsjetio je da Hercegovačko-neretvanska županija nosi 60 posto ukupnog tereta požara u Federaciji BiH:
“Još 2017. izradili smo elaborat o potrebi nabave letjelica, ali nismo imali financijske mogućnosti da ga realiziramo. Cijena jedne letjelice tada je bila 8,5 milijuna KM, dok bi iznajmljivanje cijele sezone iznosilo oko 6 milijuna KM. Sredstva su bila predviđena na federalnoj razini, ali nije postignut dogovor gdje bi letjelice bile stacionirane. Mostar, kao najpogođenija regija, nije dobio prioritet”, kazao je Ćubela.
Dodao je kako će ovaj put letjelica biti na raspolaganju izravno iz operativnog centra, koji će upravljati zahtjevima s terena. Letjelica će biti spremna za polijetanje u roku od 15 do 20 minuta nakon zaprimljenog zahtjeva, a moći će djelovati na području svih uključenih županija dok su požari još u početnoj fazi.
Civilna zaštita Mostara sudjelovala je sa 150.000 KM, Hercegovačko-neretvanska županija s 250.000 KM, Hercegbosanska županija sa 150.000 KM, Federalno ministarstvo prometa i komunikacija s 400.000 KM, Županija Zapadnohercegovačka s oko 150.000 KM.
Osim za potrebe potpisnika ugovora, letjelica će biti dostupna i za druge korisnike, ali će se za te usluge obračunavati naknada.
Testni let, odnosno vježba Air tractora najavljena je za javnost sutra u 10:30.
Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti hercegovina.info i autora kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak.