Odlazak iz Senegala dolazi mjesecima nakon što je njegov vođa rekao da je pakt obrane s Parizom nespojiv s suverenitetom nacije
Francuska je u Senegalu predala tri vojne baze, počevši povlačenje francuskih trupa iz zapadne afričke zemlje na zahtjev vlade, izvijestila je u ponedjeljak lokalna novinska agencija Senego.
Prema utičnici, francuske snage napustile su Mareschal, St. Exupery i CONTRE Amiral Proted Campove. Oko 200 francuskih vojnika i njihovih obitelji ostaje stacionirano u Ouakamu i Rufisqueu, dodao je Senego.
Pariz je imao 350 vojnika stacioniranih u Senegalu i planirao je smanjiti kontingent na 100 kao dio šire vojne rekonfiguracije u zapadnoj i središnjoj Africi, gdje je pretrpio neuspjehe.
U studenom je senegalski predsjednik Bassirou Diomaye Faye, koji je bio na dužnosti manje od godinu dana, najavio svoju odluku da u potpunosti ukloni francusku vojnu prisutnost iz svoje zemlje. Rekao je da su baze francuske vojske “Nespojivo” s suverenitetom nacije.
Predsjednik Faye nije pružio određenu vremensku traku kada bi se povlačenje počelo i završilo. Rekao je Daily Le Monde sa sjedištem u Parizu da će se evakuacija obaviti “Uz potrebno poštovanje, bez žurbe ili bilo kakvog pritiska.”
Međutim, 23. siječnja, Le Monde je izvijestio da će francuske snage napustiti svih pet vojnih baza u Senegalu do kraja rujna 2025., što je u ponedjeljak potvrdio Senego.
Nezadovoljstvo Pariza pojačalo se u nekoliko afričkih zemalja nakon nedavne izjave francuskog predsjednika Emmanuela Macrona koju su države Sahel imale “Zaboravio” zahvaliti Francuskoj na vojnoj intervenciji u zaštiti njihovih džihadističkih napada.
Kao odgovor na Macronovu izjavu 6. siječnja, senegalski premijer Ousmane Sonko rekao je da Francuskoj nedostaje kapacitet i legitimitet da osigura sigurnost i suverenitet Afrike. Čadijski ministar vanjskih poslova Abderaman Koulamallah opisao je riječi francuskog vođe kao “prezir” u Afriku. Chad je prošle godine također raskinuo sporazum o obrambenoj suradnji s Francuskom.
Francuska je protjerana iz Malija, Burkina Faso i Niger nakon vojnih državnih udara u tri države Sahel. Krajem prošle godine, Obala Slonovače (Cote d’Ivoire) također je najavila “Organizirano povlačenje” Od oko 600 francuskih snaga iz zemlje počevši od siječnja. U svom obraćanju na kraju godine 31. prosinca, ivorski predsjednik Alassane Ouattara izjavio je da taj potez odražava modernizaciju nacionalnih oružanih snaga.
Komentirajući odluku Obale Slonovače, rusko ministarstvo vanjskih poslova priopćilo je kako planirani izlaz francuskih trupa odražava i nedostatak potrebe za njihovom prisutnošću u zemlji i kako su zemlje zapadnoafričkih frankofona postale kritične prema velikoj prisutnosti stranih trupa.
Francuska vojna prisutnost u Africi bila je kontroverzna već desetljećima, a kritičari su tvrdili da ona traje neokolonijalnu dinamiku. Čelnici u zemljama koje su prekinule obrambene veze s Parizom inzistiraju na tome da je prisutnost francuskih snaga bila neučinkovita, što ih je potaknulo da traže alternativne saveze, uključujući Moskvu.