Hrvatski državni hidrometeorološki zavod izdao je crveni meteoalarm za istočnu Hrvatsku, upozoravajući na nevrijeme koje se kreće prema Slavoniji.
Prati se snažno nevrijeme koje dolazi iz Bosne i Hercegovine prema Hrvatskoj, a izvještaji iz Srbije i BiH navode na pojavu tuče veličine oraha. Prema radarskim snimkama sa stranice Neverin, nešto prije 18 sati dio fronte s tučom ušao je u Hrvatsku i pogodio područje Županje.
Nevrijeme koje je pogodilo Lukavicu i okolna mjesta
Led veličine teniskih loptica
Posted by Portal Gračanički.ba on Saturday 22 June 2024
Stupanj pripravnosti za Osijek i okolicu podignut je na najvišu razinu, odnosno upalio se crveni meteoalarm. Građanima su stigle i SMS poruke. Očekuje se grmljavinsko nevrijeme s tučom, olujnim vjetrom i obilnom oborinom u kratkom vremenu. Vjerojatnost grmljavine je veća od 80 posto.
Foto: Screenshot
Oluja prošla i kroz Srbiju
Podsjetimo, snažno nevrijeme koje je najavljivano nakon velikih vrućina stiglo je u Srbiju, a Republički hidrometeorološki zavod Srbije (RHMZ) izdao je hitna upozorenja. Snažno nevrijeme zahvatilo je pojedine dijelove zemlje, a trenutno je najgore, prema najavama RHMZ-a, u Loznici i Krupnju, gdje tuča i pljusak rade probleme. Kako navodi Kurir, tuča je toliko napadala da se dvorišta zabijelila kao usred zime.
Srpski hidrometeorološki zavod izdao je narančasto upozorenje za Vojvodinu, jugozapadnu Srbiju i Beograd, dok je unutrašnjost Srbije pod crvenim meteoalarmom. Najgore je bilo u Loznici i Krupnju gdje su zabilježeni snažni pljuskovi i tuča.
Prema izvještajima lokalnih portala, u BiH su najteže pogođeni okolica Gračanice, Usora, Lukavica, Zvornik i Doboj. Na fotografijama iz tih područja vide se bijeli vrtovi prekriveni tučom veličine teniskih loptica.
Ravnatelj DHMZ-a: Konvektivni oblaci mogu donijeti četiri problema
Ivan Güttler, ravnatelj DHMZ-a, u Dnevniku N1 televizije govorio je o prvom ovogodišnjem toplinskom valu i o tome što možemo očekivati u nastavku ljeta.
“Što se tiče visokih temperatura, vrhunac je danas, na nekoliko regija smo danas postavili narančasto upozorenje na opasne vremenske situacije. Današnji dan je obilježilo crveno upozorenje na istoku zbog grmljavinskog nevremena”, rekao je Güttler.
Navodi da su posebno opasne situacije kada nakon nekoliko dana ili tjedana visokih temperatura na naše područje dođe hladna fronta s hladnim zrakom.
“Takav hladan zrak, kad je i vlažan, vrlo brzo se destabilizira i nastaju konvektivni oblaci. Takvi konvektivni oblaci mogu donijeti četiri problema: probleme s velikim količinama oborina, sa snažnim vjetrom, grmljavinskim nevremenom i s tučom”, naveo je Güttler.
🔴 Crveno upozorenje za grmljavinsko nevrijeme danas na istoku 🇭🇷 ‼️
Upozorenja na opasne vremenske pojave https://t.co/gclSJnZYLE
Radari https://t.co/tisoWvP9P8#prognoza #DHMZ
— DHMZ (@DHMZ_HR) June 22, 2024
Ponovit će se prošlogodišnje razorne oluje?
Osvrnuo se i na oluju koja poharala Zagreb prošle godine. “Sve je više vodene pare u toplijoj atmosferi i ona je hrana za oblake i oluje koje bi nastali prirodnim putem. Ono što se dogodilo u Zagrebu i ostatku kontinentalne Hrvatske prošle godine se događalo i u prošlosti, ali očekujemo atmosferu s više energije i više vodene pare i da ćemo nažalost takve situacije imati i češće.”
Güttler ističe da nas čeka “nastavak toplinskih valova i toplije ljeto od prosjeka”. Osvrnuo se i na sustav obrane od tuče. “Kemijski reagens se unosi u atmosferu kako bi se pokušalo smanjiti tuču, ali istraživanja iz 70-ih u Italiji, Švicarskoj i SAD-u nisu utvrdila uspješnost te metode, nisu dala nekakvu podlogu da se koristi opetrativno u tim zemljama. Na istoku Europe napravljena je greška i ušla je u primjenu bez da je bila dovoljno testirana. Kao da netko mora piti lijek za visoki tlak koji nije prošao sve faze kliničkog testiranja.”
Hrvatskoj već danas prijete superćelijske oluje: Pogledajte koja područja su u najvećoj opasnosti
Tuča pogodika Ilok
Komentirao je tuču koja je pogodika Ilok i uništila brojne vinograde i izazvala ogromnu štetu.
“Odgovorno tvrdim sa stručne strane – ova metoda djelovanja na tuču je nefunkcionalna, nepotrebna i postoje indikacije da može biti štetna u nekim ekstremnim situacijama. Mi je provodimo jer je takva zakonska obveza i nadamo se da će zakonodavac razmotriti neke druge metode”, ustvrdio je.
Na pitanje koje su to druge metode, Güttler odgovara: “Rakete, generatori i zrakoplovi uvijek unose istu kemikaliju. Kad pitate meteorologe, glavni način kako mi želimo zaštititi građane jesu što točnije i preciznije metode. Postoje mreže koje mogu neke kulture zaštititi.”
Podsjetimo, meteorološki servis Istramet objavio je prognozu koja već za danas predviđa mogućnost superćelijskih oluja zbog prodora hladnog i vlažnog zraka na pregrijano hrvatsko kopno. Procjenjuje se kako bi se na udaru najvjerojatnije mogao naći istok Hrvatske.
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.