Ako Europa želi odvratiti moguću rusku agresiju, mora obaviti mnogo bolji posao premještanja tenkova, trupa i streljiva preko kontinenta, rekao je visoki francuski general za Politico.
Tijekom Hladnog rata zemlje su bile navikle premještati vojnu opremu, zadatak koji je tada bio “vrlo jednostavan”, ali je “postupno postao iznimno složen”, rekao je general Bertrand Toujouse, zadužen za novoosnovano kopneno zapovjedništvo francuske vojske za Europu .
“Apsolutno je neophodno vratiti vojnu mobilnost u europske umove, a za to moramo vježbati”, dodao je, govoreći iz svog ureda u Lilleu. Ako Rusija napadne državu NATO-a, europski i američki vojnici morali bi doći do istočnog krila saveza što je brže moguće.
Hladan tuš u proljeće 2022.
Ali trenutačne prepreke brzom kretanju su, tvrdi general, dugotrajni i fragmentirani administrativni procesi za prijenos ratnog materijala preko granica; neadekvatna infrastruktura — uključujući mostove i tunele — za kretanje oklopnih vozila; i nedostatak transportnih kapaciteta kao što su željeznički vagoni.
U svibnju su ministri vanjskih poslova EU-a pozvali članice da provedu obećanje bloka o vojnoj mobilnosti, koje uključuje obveze ulaganja u infrastrukturu i osiguravanje prioritetnog pristupa cestovnom, željezničkom i drugim metodama prijevoza za oružane snage.
U lipnju je Francuska najavila da će se pridružiti sporazumu koji su već potpisale Poljska, Njemačka i Nizozemska o stvaranju vojnog tranzitnog koridora. U srpnju su Grčka, Bugarska i Rumunjska potpisale pismo namjere za prekograničnu suradnju u području vojne mobilnosti.
Francuska vojska bolno je shvatila koliko je teško prijeći vojskom kroz Europu u proljeće 2022., kada je rasporedila bataljun u Rumunjsku kao odgovor na rusku invaziju na Ukrajinu.
“Otkrili smo razmjere administrativne birokracije. U Ukrajini je rat, ali carinici objašnjavaju da nemate pravu tonažu po osovini i da vašim tenkovima nije dopušteno prijeći Njemačku”, prisjetio se Toujouse. “To je jednostavno bilo nevjerojatno. Osim administrativnog tereta, vojnici su bili zahrđali kod ključnih vještina. Francuska vojska – koja je protekla desetljeća provela boreći se u Afganistanu i zapadnoafričkoj regiji Sahel – nije ukrcavala vojnu opremu na vlakove oko 20 godina, rekao je francuski general.
Upravitelji željezničkih stanica u SNCF-u, francuskoj nacionalnoj željezničkoj kompaniji, također su bili u mraku. “Vraćamo se nečemu što smo znali raditi, a potpuno smo zaboravili”, rekao je Toujouse. Francuska je rasporedila trupe u Rumunjsku kao dio šireg napora NATO-a da ojača svoju istočnu obranu i nada se da će koristiti redovitu rotaciju trupa i opreme kako bi ponovno naučila vještinu vojnog transporta.
Cesta, more, željeznica
Toujouse je priznao da poboljšanje vojne mobilnosti neće biti lako jer su prometna i carinska pravila uglavnom nacionalni prerogativ. “Otvoreno napadate državni suverenitet” kada se bavite “prilično osjetljivim” stvarima kao što su tko može proći kroz zemlju, carine i kakva vrsta oružja može biti ukrcana, rekao je.
General želi da se zastupnici prvo usredotoče na željeznički promet. “Željeznice su još uvijek daleko najpraktičniji” način za premještanje tenkova, objasnio je. “Ovdje se moramo koncentrirati.” Jedna od ideja je smanjiti naknade za pristup. Toujouse je rekao da francuska vojska trenutno mora plaćati 30 milijuna eura godišnje kako bi imala 24-satni pristup vlakovima unutar kontinenta.
“Nadamo se da… možemo uspjeti osigurati pristup vlakovima bez obveze plaćanja”, rekao je. Francuska također mora poboljšati svoju prometnu infrastrukturu. “Kada španjolska ili portugalska brigada bude željela proći u Slovačku, velika je vjerojatnost da će proći kroz Francusku”, rekao je Toujouse. Američke trupe također redovito vježbaju premještanje vojnika i vozila diljem Europe, a često testiraju i francuske luke. Jedna od najviše korištenih pomorskih logističkih čvorišta za američki transport oružja u Europu je grčka luka Aleksandropoli.
Umirovljeni američki general-pukovnik Ben Hodges — bivši zapovjednik američke vojske u Europi — rekao je za Politico da je ruska aneksija Krima 2014. bila “poziv na uzbunu” u vezi s potrebom poboljšanja vojne mobilnosti. Od tada je, dodao je, “došlo do poboljšanja, ali uglavnom je samo u obliku priznanja da postoji problem.”
Rusija gradi željeznicu prema Krimu: Zaobilazi rizični Krimski most