Izvršni direktor Kazatomproma upozorio je da rat u Ukrajini otežava tom najvećem svjetskom proizvođaču urana da nastavi opskrbljivati zapad dok gravitacijska sila prema Moskvi i Pekingu jača. Meirzhan Yussupov, šef kazahstanske državne rudarske tvrtke rekao je da su sankcije uzrokovane ratom stvorile prepreke opskrbi zapadnih komunalnih poduzeća.
“Puno nam je lakše prodati većinu toga, ako ne i se, našim azijskim partnerima — ne bih imenovao konkretnu zemlju… Mogu primiti gotovo svu našu proizvodnju sjeveru”, rekao je za britanski Financial Times. Međutim, dodao je: “Puno im je lakše prodati, ali ne želimo staviti sva jaja u jednu košaru”. Obogaćeni uran je glavno nuklearno gorivo za atomske bombe i nuklearne elektrane.
Rudarska tvrtka sa sjedištem u Astani, u kojem država Kazahstan posjeduje 75 posto, želi zadržati raznoliku kombinaciju kupaca koja uključuje američke i europske tvrtke, iako otprema materijala tradicionalnom, jeftinijom rutom preko St Petersburga više nije opcija. Kazatomprom, koji je registriran u Astani i Londonu, pokušao je uspostaviti alternativnu rutu za prijevoz materijala kroz Kaspijsko jezero, Azerbajdžan, Gruziju i Crno more, po očekivano višoj cijeni.
Kazahstan proizvodi gotovo pola svjetskog urana
Kazahstan proizvodi 43 posto svjetskog urana. Ali potencijalni utjecaj Rusije na njezinog srednjoazijskog susjeda sve je veći izvor zabrinutosti zapadnih komunalnih poduzeća i industrijskih partnera. “Vidjet ćete neke promjene”, rekao je Leigh Curyer, izvršni direktor tvrtke NexGen Energy, koja razvija veliki projekt rudarenja urana u Kanadi.
“Možda će se njihova proizvodnja povećati kako bi poslužila Rusiji i Kini. Ako je to slučaj, poduzeća zapadnog svijeta će tražiti dobavljače iz zapadnog svijeta. . . Mislim da već vidimo znakove toga.” Rosatom, ruski nuklearni monopolist, drži udio u pet od 14 nalazišta Kazatomproma. Prema tim aranžmanima, dobiva 20 posto proizvodnje te zemlje, rekao je Yussupov. Dodatni izazov za zapadne tvrtke je to što Rusija i Kina predvode izgradnju novih nuklearnih elektrana u svijetu.
Netransparentna vlasništva
Godine 2022. tvrtka je u sitnoj bilješci u svom godišnjem izvješću objavila da je vlasništvo nad tvrtkom koja drži 49 posto udjela u Budenovskoye, golemom nalazištu koje Kazatomprom razvija, preneseno na ruske subjekte uključujući Rosatomovu podružnicu Uranium One. Nedostatak transparentnosti nad raspolaganjem izazvao je internu zabrinutost, prema jednoj osobi koja je izravno upoznata s tim pitanjem. Desetak viših rukovoditelja Kazatomproma dalo je otkaz u posljednje dvije godine, tvrdi izvor. Kazatomprom je zanijekao da je egzodus rukovodstva.
“Ne postoji velika zabrinutost” oko razine uključenosti Rosatoma, navodeći niže razine međuovisnosti između dviju zemalja u usporedbi s sektorom nafte i plina, rekao je Yussupov. No, također je dodao: “Postoji, naravno, mali oprez”.
Smanjena proizvodnja
Tvrtka je prošli mjesec smanjila svoju prognozu proizvodnje za 2025. za 17 posto i suspendirala svoje smjernice za 2026. godinu. Naveden je nedostatak sumporne kiseline, bitne za ekstrakciju urana, i kašnjenja izgradnje površinskih objekata i infrastrukture. Kazatomprom je lani poslao 49 posto urana pod svojom kontrolom na azijsko tržište, 32 posto u Europu i 19 posto na američko tržište, navodi se u posljednjem godišnjem izvješću. “Vrlo ozbiljno razmišljamo o diverzifikaciji naše prodaje”, rekao je Yussupov.
Katie Mallinson, analitičarka iz Prism Political Risk Managementa, tvrtke za poslovno obavještavanje, rekla je da je Kazahstan bio pod sve većim pritiskom Rusije i Kine da ograniči svoju interakciju sa zapadnim državama, osobito otkako su američke trupe napustile Afganistan 2021. “Ovo je osobito slučaj s uranom, gdje Kazahstan ima ključnu ulogu u globalnom lancu opskrbe”, rekla je. “Rusija je povećala svoj udio u kazahstanskoj proizvodnji urana, a Kazahstan sve više i više usmjerava svoju opskrbu na kinesko tržište. To dugoročno ostavlja ozbiljna pitanja o tome koliko će urana biti dostupno na zapadnim tržištima”.
‘Ahilova peta’ zapadnih zemalja: Kineska i ruska kontrola nad uranom