Globalna su tržišta pala u ponedjeljak na valu straha od eskalacije trgovinskog rata uoči stupanja na snagu niza novih carina Donalda Trumpa ovog tjedna.
Azijske i europske dionice oštro su pale zajedno s američkim izvedenicama, ubrzavajući rasprodaje koje su započele prošlog tjedna, nakon što je Bijela kuća najavila da će se recipročne američke carine koje bi trebale biti objavljene sutra primjenjivati na globalnoj razini, piše Financial Times.
“Počinjemo sa svim zemljama pa da vidimo što će se dogoditi”, rekao je Trump novinarima tijekom leta Air Force Oneom u nedjelju. Prošli je tjedan, ipak, nagovijestio ustupke za neke zemlje. Pritom je istaknuo Aziju zbog trgovinskih praksi. “Pogledajte trgovinu s Azijom. Ne bih rekao da nas je itko pošteno tretirao”, rekao je Trump.
Agresivna agenda
Kaotično širenje agresivne trgovinske agende uzburkalo je tržišta i uzbunilo američke trgovinske partnere, od kojih su mnogi zaprijetili osvetom. Američki predsjednik rekao je da će u srijedu 2. travnja, koju je nazvao “danom oslobođenja”, nametnuti namete svakoj zemlji za koju Bijela kuća smatra da ima nepoštene trgovinske odnose sa SAD-om.
Europski indeks Stoxx 600 pao je 1,3 posto do sredine jutarnjeg trgovanja, dok je FTSE 100 izgubio na vrijednosti jedan posto. Dionički indeks Zagrebačke burze Crobex izgubio je prijepodne 0,5 posto, spustivši se na 3310 bodova.
Terminska tržišta ukazivala su na nastavak rasprodaja u SAD-u, gdje su dionice prošlog tjedna pale zbog zabrinutosti oko trgovine, ali zdravlja gospodarstva. Nasdaq 100 pao je 1,4 posto, a S&P 500 jedan posto.
“Vidimo još jedan val prodaje predvođen tržištem SAD-a. Trump nije odustao” rekao je Trevor Greetham, iz Royal London Asset Managementa. Charles De Boissezon, iz Société Généralea, dodao je da trpe cikličke dionice, čija izvedba ima tendenciju fluktuiranja s gospodarstvom.
Loše za globalni rast
“Ukupna neizvjesnost puno više utječe na raspoloženje ulagača. Najave carina se stalno mijenjaju, ali ono što im je zajedničko jest da to jednostavno nije dobro za globalni rast”, rekao je. Japanski referentni indeks Topix pao je za 3,6 posto, a izvozno orijentirani Nikkei 225 skliznuo je 4,1 posto. Južnokorejski Kospi pao je tri posto, dok se hongkonški Hang Seng pao 1,3 posto.
Proizvođači čipova bili su među najvećim gubitnicima, pri čemu su Taiwan Semiconductor Manufacturing Company i Samsung Electronics pali 4,4 posto, odnosno 4 posto. Japanski Disco, proizvođač alata za proizvodnju čipova, oslabio je 8,4 posto. Zlato je poraslo čak do 3.128 dolara za troy uncu, što je rekord, dok su prinosi američkih državnih obveznica pali reflektirajući gomilanje sigurne imovine.