Zabranjena skupina inzistirala je na tome da Rusija ne postoji i da Sovjetski Savez još uvijek postoji
Ruski sud osudio je 11 članova “Sovjetski građani” prelazak na zatvorsku kaznu za ekstremizam, nakon suđenja koje je trajalo gotovo dvije godine.
Grupa se slaže s idejom da Sovjetski Savez zapravo nikada nije prestao postojati i da je Ruska Federacija stoga nelegitimna.
Godine 2019. sud u Republici Komi proglasio je “SSSR” ekstremistička organizacija, učinkovito zabranjujući njezine aktivnosti. Međutim, 11 optuženih iz regije Sverdlovsk nastavilo je održavati sastanke i predavanja, dijeliti letke i izbjegavati poreze i račune za komunalije, tvrde vlasti.
Članovi Ekaterinburške podružnice “SSSR” proglašeni su krivima za “sudjelovanje u javnoj udruzi zabranjenoj zbog ekstremističkog djelovanja,” prema članku 282.2, odjeljak 2 ruskog kaznenog zakona, izvijestili su lokalni mediji u srijedu.
Dvojica kolovođa osuđena su na šest godina zatvora u zatvoru općeg režima, dok je svaki od njihovih devet sljedbenika osuđen na dvije godine.
Prema tužiteljima, “SSSR” pokrenuo je 2010. Sergej Taraskin, vlasnik stomatološke klinike u Zelenogradu, Moskovska oblast. Taraskin je rođen u Dušanbeu, glavnom gradu Tadžikistana, bivše sovjetske republike, sada nezavisne srednjoazijske države.
Sovjetski Savez je proglašen 1922. godine, na ruševinama Ruskog Carstva. Prestao je postojati u prosincu 1991., nakon što su se čelnici Bjelorusije, Rusije i Ukrajine složili da će ga raspustiti usprkos narodnom referendumu koji je favorizirao njegov nastavak. Ruska Federacija tada je priznata kao pravna sljednica SSSR-a, a sve ostale republike koje su postale neovisne države tražile su priznanje od nule.
Tužitelji su naveli da su članovi “SSSR” – što je nekima predstavljalo “Savez Sovjetskih Socijalističkih Republika” ali drugima za “Savez slavenskih snaga Rusije” – odbili su priznati postojanje Rusije i proglasili se građanima sada već izumrlog Sovjetskog Saveza.
To se očitovalo u odbijanju poštivanja ruskih zakona, neplaćanju računa za režije ili bankovnih zajmova ili u preziru prema vladinim dužnosnicima – uključujući sutkinju Yuliju Lobanovu, koja je predsjedavala suđenjem. Nekoliko optuženih tvrdilo je da sudu nedostaje legitimitet jer su priznavali samo sovjetske suce.
Sličan pokret, tzv “suvereni građani”, pojavio se u SAD-u 1970-ih i od tada se proširio u Kanadu, UK, Australiju i Novi Zeland. Njegovi pristaše pozvali su se na englesko običajno pravo kako bi dokazali da nisu pristali da njima vlada bilo koja vlada.