Grčka je upozorila Tursku da bi mogla blokirati turski pristup obrambenom fondu Europske unije osim ako Ankara ne jamči da oružje neće biti korišteno za napad na Atenu. Postoje povijesne napetosti između Grčke koja je u EU i susjedne Turske oko prava na suverenitet u Egejskom moru, a u novije vrijeme i oko istraživanja energije i pitanja migracija.
Turska, koja je članica NATO-a, ali nije EU, tehnički ispunjava uvjete za pristup financiranju obrambene industrije EU i programima zajedničke nabave kao dio inicijative bloka Sigurnosna akcija za Europu (SAFE) vrijedne 150 milijardi eura. No grčki premijer Kyriakos Mitsotakis rekao je da njegova zemlja neće dopustiti Turskoj da sudjeluje u obrambenom programu ako nastavi prijetiti ratom protiv Grčke i dovoditi u pitanje njezin suverenitet u Egejskom moru. “Grčka to neće dopustiti”, rekao je konzervativni čelnik za Skai TV. Turska i dalje prijeti ratom ako Grčka jednostrano proširi svoje teritorijalne vode u Egejskom moru. Mitsotakis je istaknuo da bi se svih 27 članica EU-a moralo složiti prije nego što Turska može pristupiti sigurnim fondovima.
Nakon što je Njemačka konačno odobrila prodaju aviona Typhoon Turskoj
“Potrebna je jednoglasna odluka”, naglasio je. Njegovi komentari uslijedili su ubrzo nakon što je Njemačka izjavila da je odobrila isporuku aviona Eurofighter Typhoon Turskoj. Turska je nekoliko godina pregovarala o kupnji 40 zrakoplova, koje je izgradio konzorcij iz Njemačke, Velike Britanije, Italije i Španjolske. Zrakoplovi Typhoon trebali bi se graditi u Velikoj Britaniji, a London vodi pregovore. Svi članovi konzorcija moraju potpisati prodaju, a Njemačka, koja se sukobila s Turskom zbog izraelskog rata u Gazi, do sada se protivila prodaji.
Nakon što je Njemačka dala zeleno svjetlo prodaji, turski i britanski ministri obrane potpisali su 23. srpnja u Istanbulu preliminarni sporazum o isporuci zrakoplova. Mitsotakis rekao je da iako Grčka može, ako se smatra potrebnim, blokirati Tursku u pristupu sigurnim fondovima, zapravo ne može spriječiti dogovor o Eurofighteru. Međutim, mogla bi postaviti uvjete. “Turska je velika zemlja s jakom obrambenom industrijom”, rekao je. “A ako netko vjeruje da možemo blokirati bilo kakvu kupnju obrambene opreme od strane Turske, duboko je neuk. To se nikada nije dogodilo. To se ne može dogoditi. Međutim, ono što se može dogoditi jest da osvijestimo naše europske saveznike da će postojati nepredviđene okolnosti i uvjeti u vezi s načinom isporuke, potencijalnog korištenja i podrške ovih zrakoplova u budućnosti”, rekao je.
EU je pokrenuo niz inicijativa usmjerenih na prikupljanje do 800 milijardi eura kako bi pomogao zemljama članicama da ojačaju svoju obranu. SAFE mehanizam je dio toga i riječ je o financijskom paketu od 150 milijardi eura osmišljenom za jačanje europskih obrambenih sposobnosti i smanjenje ovisnosti o NATO-u i Sjedinjenim Državama. Shema nudi kredite s niskim kamatama za nabavu, poticaje u proizvodnji na europskom tlu i može uključivati treće zemlje s kojima EU ima sigurnosno i obrambeno partnerstvo, poput Turske.
Turska se konačno približava kupnji aviona Eurofighter