U subotu će Gruzija održati izbore koji će odrediti smjer zemlje prema Zapadu ili prema autoritarnijem putu bližem Rusiji. Ovi parlamentarni izbori, koje mnogi smatraju ključnima od neovisnosti 1991. godine, predstavljaju prekretnicu između prozapadnog usmjerenja i potencijalnog skretanja u rusku sferu utjecaja.
Iako istraživanja pokazuju da čak 80% Gruzijaca podržava ulazak u EU, aktualna vlada, vođena strankom Gruzijski san (GD), sve je manje sklona Zapadu, uz naglašavanje neutralnog stava prema Rusiji, prenosi The Guardian.
GD, koji podržava milijarder Bidzina Ivanishvili, iznio je obećanje o očuvanju mira, implicirajući da bi oporba mogla uvući Gruziju u sukob s Rusijom poput onog u Ukrajini.
Potencijalna politička represija
Oporbeni blokovi, među kojima je stranka UNM bivšeg predsjednika Saakašvilija, ujedinili su se uz obećanje suradnje i mogućnost formiranja tehnokratske vlade ako poraze GD. UNM i drugi kritiziraju vladu zbog povezanosti s Rusijom, dok GD promovira konzervativne vrijednosti i planira ograničenja LGBTQ+ prava, što se često uspoređuje s ruskim zakonima.
Ako GD ne postigne ustavnu većinu, suočit će se s izazovom formiranja vlade. Analitičari upozoravaju na mogućnost manipulacije izbornih rezultata, što bi moglo izazvati masovne prosvjede. Pitanje ostaje hoće li se Ivanishvili odreći vlasti u slučaju poraza, s obzirom na tendenciju političke osvete u zemlji.
Ovi izbori predstavljaju ključno pitanje za Gruzijce: budućnost unutar europskog demokratskog okvira ili okretanje prema Rusiji.
Bruxelles prekinuo proces pristupanja Gruzije EU jer nisu zadovoljni trenutnom vladom