“Dana 26. listopada ljudi u državi Gruziji izašli su na izbore kako bi izabrali svih 150 članova parlamenta. Prije nego što su birališta uopće otvorena, poštenje izbora bilo je upitno. Te sumnje samo su se povećale u danima nakon izbora; gruzijski narod zaslužuje da ga se čuje”, objavili su u ponedjeljak iz američkog instituta McCain.
“U pravednost se već sumnjalo? Zašto je onda predsjednica Gruzije svima poručila da idu glasovati i da se njihovi glasovi broje, a elektroničko glasovanje sigurno i da je sve protiv toga samo taktika zastrašivanja?”, po navedenoj objavi se zapitala novinarka Sopo Japaridze.
Svojim uvjeravanjima unatoč, predsjednica Salome Zourabičvili je po objavi (po njoj nepovoljnih) rezultata okrenula ploču. “Niste izgubili izbore! Ukrali su vam glas i pokušali ukrasti vašu budućnost, ali nitko nema pravo na to i nikome to nećete dopustiti!”, pokušala je uvjeriti prosvjednike koji su u ponedjeljak pred nacionalnim parlamentom mahali zastavama Europske unije, ali i Ukrajine.
A protest in Georgia, look at the flags. pic.twitter.com/aWGYgtIPIU
— 800lbs 🙊 (@800lb06) October 28, 2024
“Hibridni udari”
Giorgi Vashadze, čelnik koalicije Nacionalnog pokreta jedinstva, rekao je da oporba neće sudjelovati ni u kakvim pregovorima s vladom i da će se zalagati za nove izbore pod međunarodnim nadzorom. “Nećemo ući u ovaj parlament. Odbijamo sve mandate. Nećemo ulaziti ni u kakve pregovore. Idemo se boriti do pobjede i obećavamo vam da ćemo sigurno pobijediti zajedno”, obećao je. Prosvjednica Natia Čačava, umotana u gruzijsku zastavu, rekla je da demonstranti “ne žele Rusiju” niti se “žele vratiti u Rusiju ili Sovjetski Savez”.
Prosvjed je jedini način na koji Gruzijci mogu “izraziti da su im glasovi ukradeni, da im je ukradena budućnost”, objasnila je Zourabičvili, dodajući da se nada da će SAD i EU podržati prosvjede. “Moramo imati čvrstu potporu naših europskih partnera, naših američkih partnera”, izjavila je predsjednica, naglašavajući da je u interesu “snažne Europe” da bude prisutna na Kavkazu i da regija bude stabilna. Upitana želi li da se gruzijskim dužnosnicima uvedu sankcije, Zourabichvili je odgovorila da je to na zapadnim čelnicima, ali da “sigurno nije došlo vrijeme za obnavljanje odnosa s vlastima koje u ovom trenutku nisu legitimne”.
Zourabičvili je okupljenima kazala da se “mora sastaviti potpuna slika o tome kako se dogodila ova golema, sustavna krađa glasova”, dodajući da je to “bez presedana, unaprijed planirana operacija koja nas je opljačkala naših glasova, našeg parlamenta i našeg ustava”. Nije dala konkretne detalje niti predstavila dokaze o umiješanosti Rusije u krađu glasova. Štoviše, ukazala je kako “nijedna zemlja nije uspjela demonstrirati rusko miješanje u svoje izbore, čak ni SAD ni europske zemlje”, unatoč tome što su “oni postojali”. “Nećemo biti u poziciji dokazati … hibridne udare, ali nije ni važno to dokazati prema vani, nego da gruzijski narod to zna i osjeća”, pojasnila je Zourabičvili.
🇬🇪🚨‼️ BREAKING: Georgian opposition HAS NO PROOF of Russian interference, just like the US has no proof of Russian interference … but people CAN FEEL IT!
HAHA MAN WHAT A CLOWN SHOW!
She literally describes a fake hoax. pic.twitter.com/g3LevjIdQF
— Lord Bebo (@MyLordBebo) October 28, 2024
Odgovor pobjednika
Doduše, čini se da gruzijska predsjednica govori malo drugačije stvari u četiri oka. Tako je poljski predsjednik Andrzej Duda otkrio da mu je Zourabičvili priznala kako “ne vjeruje da su izbori baš toliko falsificirani, već da je njihov rezultat višestupanjski iskrivljen”. “To je jako komplicirano, zbog čega ona upotrebljava izraz ‘hibridni napad’”, pojasnio je Duda. Na pitanje je li to Putinovo maslo. Poljak je kazao kako Zourabičvili “nije to eksplicitno rekla pošto nema jasnih dokaza za to”. “Ali ako kažemo da su u pitanju proruske sile, tu se ne možemo prevariti, da ruske vlasti čvrsto podupiru Gruzijski san”, ustvrdio je Duda.
Zourabičvili je također naglasila kako je “zabrinuta ne za sebe, već čitavu zemlju i njen smjer ako je vlast u rukama Gruzijskog sna”. “U izbornom programu su rekli da će strpati sve u zatvor, zabraniti stranke iz opozicije i potpuno implementirati zakon o stranim agentima koji će osujetiti nevladine organizacije koje rade s međunarodnim partnerima, ali i one humanitarne. To bi također moglo zaustaviti novčane transfere naše emigracije u Gruziju”, upozorila je predsjednica. Inače, ovo će Gruzijskom snu biti četvrti mandat zaredom.
Predsjednik parlamenta Šalva Papuašvili, član Gruzijskog sna, je pak optužio predsjednicu da je pripremila “scenarij državnog udara” koji je “protivan ustavnom poretku i demokratskim izborima”, dok je premijer Irakli Kobakhidze, član Gruzijskog sna, opisao uspjeh svoje stranke kao “impresivan i očit”, istaknuvši da su “svaki pokušaji da se govori o izbornoj manipulaciji … osuđeni na neuspjeh”.
Euro Maidan’s script is back. This time applied in Georgia
Here’s how it works:
1- Widespread accusations by pro-Western NGOs that elections were rigged and blaming of Russia;
2- President Salome Zourabichvili @Zourabichvili_S calls for demonstrations;
3- UNM’s and other pro-EU… pic.twitter.com/iFnBPDgy3K— Alexandre Guerreiro (@ATGuerreiro) October 28, 2024
Majdan 2.0
Zourabičvilijine riječi su svakako čuli SAD i Europska unija, pozvavši na potpunu istragu rezultata gruzijskih izbora. “Već toliko godina se narod Gruzije bori i teži za demokracijom. Imaju pravo znati što se dogodilo ovog vikenda i imaju pravo vidjeti da se izborne nepravilnosti istražuju brzo, transparentno i neovisno. Gruzijci, kao i svi Europljani, moraju biti gospodari svoje sudbine”, poručila je predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen, dok je glasnogovornik State Departmenta Matthew Miller rekao da Washington “ne isključuje daljnje posljedice” za gruzijsku demokraciju.
A kako bi ti daljnji koraci mogli izgledati nagovijestili su iz Atlantskog vijeća, elitne grupacije zapadnih proratnih lobista, usko povezanih s vojno-industrijskim kompleksom. “Zapad mora odlučiti kako okarakterizirati ove očito loše izbore, kako odgovoriti na represiju vladajuće stranke (uključujući potencijal za scenarij zadržavanja vlasti silom u stilu Bjelorusije ili Venezuele) i kako podržati gruzijski narod u oba slučaja, neposredno, unaprijed i dugoročno. Sjedinjene Države navodno su pripremile sankcije protiv gruzijskih čelnika, uključujući Ivanišvilija (op.a. lider Gruzijskog sna), koje će vjerojatno primijeniti u slučaju nasilja potaknutog od strane vlade ili ako vlada ostane predana izbornoj prijevari. Ključna varijabla bit će hoće li gruzijsko društvo biti odlučno oduprijeti se, na trajnoj osnovi, nametanju autoritarne vladavine”, poručili su iz ove skupine.
Konačno, valja se sjetiti kako smo sličan scenarij gledali na Majdanu 2013., gdje se pojavio i čovjek šp kojem je nazvan institut s početka teksta, američki senator John McCain. Njegova poruka okupljenim prosvjednicima je bila da SAD “pokušava ishoditi mirnu tranziciju” i stvoriti od njihove države “pravo društvo”. “Ukrajina će učiniti Europu boljom, a Europa će učiniti Ukrajinu boljom”, uvjeravao je tom prigodom McCain. Nastavak znate i sami…
Za još ovakvog sadržaja upratite autorov X profil i Substack.
Pred parlamentom u Tbilsiju se zavijorile ukrajinske zastave: Čeka li Gruziju novi Majdan?