Gvatemala bi mogla prihvatiti više stranih državljana koje je nova Trumpova administracija deportirala iz Sjedinjenih Država u nastojanju da ojača veze sa SAD-om, stoji u izvješću.
Dužnosnici koji su razgovarali s Reutersom rekli su da je Gvatemala voljna primiti deportirane državljane drugih srednjoameričkih zemalja – poput Nikaragve, Venezuele i Haitija – koje imaju zategnute odnose sa SAD-om i nisu prihvaćale deportirane u prošlosti.
“Mora postojati regionalni odgovor”, rekao je jedan gvatemalski dužnosnik Reutersu. “I mi želimo biti dio rješenja.”
Očekuje se da će Trump održati svoje predizborno obećanje da će započeti najveću masovnu deportaciju ilegalnih imigranata u američkoj povijesti, a Gvatemala želi biti naklonjena predsjedniku tijekom cijelog tog procesa. Dužnosnici se pripremaju za povećanje broja deportacija na jesen, uz obrazloženje da će trebati vremena da Trumpova administracija pojača svoje operacije, navodi Reuters.
GRANIČNI CAR TOM HOMAN KAŽE KAŽE DA DJECA ILEGALNIH IMEGRANATA MOGU BITI STAVLJENA U DOMOVE NA POLA PUTA
“Nismo spremni za to, ali znamo da dolazi”, rekao je drugi dužnosnik gvatemalske vlade.
Gvatemala trenutno prima 14 deportacijskih letova tjedno pod administracijom predsjednika Bidena.
Trumpov tranzicijski tim nije odmah odgovorio na zahtjev Fox News Digitala za komentar.
Trumpov tim se navodno obratio drugim zemljama Srednje i Južne Amerike kako bi procijenio njihov apetit za prihvaćanje deportacija iz SAD-a Nekoliko vlada, uključujući Meksiko i Bahame, rekle su da ne žele primati strane državljane iz trećih zemalja.
ILEGALNI MIGRANT OPTUŽEN ZA UBOJSTVO NAKON ŠTO JE ŽENA SPALJENA U METROU
Godine 2022. više od 40% ilegalnih imigranata koji žive u SAD-u došlo je iz Meksika, što iznosi 4,8 milijuna od ukupno 11 milijuna, prema izvješću američkog Ministarstva domovinske sigurnosti. Slijede Gvatemala, Salvador i Honduras, koji zajedno čine više od jedne petine ukupnog broja.
Gvatemala je navodno bila proaktivna u udvaranju nadolazećoj Trumpovoj administraciji, u odnosu na susjede El Salvador i Honduras, navodi Reuters. Članovi Trumpovog tranzicijskog tima sastali su se s gvatemalskim dužnosnicima, uključujući senatora Marca Rubia, R-Fla., prije nego što je imenovan za državnog tajnika, zajedno s nekoliko zaposlenika iz konzervativnog think tanka Heritage Foundation koji su specijalizirani za imigraciju, sigurnost granica , trgovina drogom i politika prema Kini.
Gvatemala će dati prednost Gvatemalcima za reintegraciju, rekao je drugi dužnosnik, dodajući da bi svaka zemlja trebala preuzeti odgovornost za svoje građane, ali također ističući regionalni pakt između Hondurasa, Gvatemale, Nikaragve i El Salvadora koji dopušta slobodno kretanje.
Nadamo se da će deportirani iz SAD-a vještine stečene u državama upotrijebiti za rad u privatnom sektoru Gvatemale.
MUSK I RAMASWAMY ZAPALJUJU RAT MAGA OKO KVJEŠTENIH IMIGRACIJA I AMERIČKOG ‘MEDIOKRITETA’
“To su ljudi koji su radili u građevinarstvu, u uslužnoj industriji, u raznim sektorima, a mnogi govore engleski. Želimo to iskoristiti”, rekao je dužnosnik.
Dužnosnici koji su razgovarali s Reutersom također su primijetili da bi više deportacija moglo izvršiti pritisak na gospodarstvo Gvatemale.
Novčane doznake, odnosno novac koji gvatemalski radnici šalju kući u SAD-u, čine oko 20% BDP-a zemlje.
Godine 2023. doznake su činile 24% bruto domaćeg proizvoda El Salvadora i gotovo 30% BDP-a Hondurasa.
KLIKNITE OVDJE ZA PREUZIMANJE APLIKACIJE FOX NEWS
Dužnosnici su Reutersu rekli da nisu odmah zabrinuti zbog ekonomskog učinka pada doznaka, ali dijele zabrinutost zbog Trumpovih predloženih povećanja carina ili povećanja poreza na doznake.
“Još nemamo financijski plan, previše je nepoznanica”, rekao je drugi dužnosnik.
Reuters je doprinio ovom izvješću.