SAD treba zadržati načelo ‘Jedne Kine’ i zaštititi poslovne interese, rekla je za CBS
Potpredsjednica SAD-a i demokratska predsjednička kandidatkinja Kamala Harris odbila je angažirati američku vojsku u obrani Tajvana od Kine ako bude izabrana u studenom.
“Neću ulaziti u hipoteze,” rekao je kandidat Billu Whitakeru iz CBS-a kad su ga upitali o tom pitanju.
“Moramo osigurati da održavamo politiku ‘Jedne Kine’, ali to uključuje potporu sposobnosti Tajvana da se brani, uključujući ono što trebamo učiniti kako bismo osigurali slobodu Tajvanskog tjesnaca,” dodala je gostujući u emisiji ’60 minuta’ koja se emitirala u ponedjeljak. Harris je rekao SAD “ne bi trebao tražiti sukob,” te također treba imati na umu svoje poslovne interese.
Načelo ‘Jedne Kine’ navodi da postoji samo jedna nacionalna država za kineski narod, što Peking tumači kao potporu njegovoj tvrdnji o suverenitetu nad samoupravnim otokom. Tajvan je bio posljednje utočište nacionalističkih snaga u kineskom građanskom ratu 1940-ih i ostao je ključni američki saveznik u regiji u desetljećima nakon toga.
Washington je 1979. prebacio svoje diplomatsko priznanje s Taipeija na Peking, ali održava bliske veze s Tajvanom, uključujući prodaju naprednih sustava naoružanja otoku i pozivanje njegovih predstavnika na razne međunarodne događaje.
Kina takve postupke smatra kršenjem načela jedne Kine i poticanjem sukoba. Proglašeni cilj Pekinga je tražiti mirno ponovno ujedinjenje, ali je rekao da će upotrijebiti silu ako Tajvan pokuša proglasiti neovisnost.
SAD svoj trenutni odnos s Kinom smatra strateškim rivalstvom, koje je komplicirano opsežnom trgovinom između dviju nacija.
U svom intervjuu za ‘Face the Nation’ na CBS-u 2023., Harris se nije složila s predsjednikom Joeom Bidenom oko njegovog opisa kineskog gospodarstva kao “tempirana bomba.” Politika SAD-a “ne radi se o razdvajanju, radi se o smanjenju rizika,” rekla je.
“Radi se o tome da zaštitimo američke interese i da budemo lider u smislu pravila prometa, za razliku od slijeđenja tuđih pravila,” dodao je Harris.
PROČITAJ JOŠ:
SAD optužuje kineske studente za ‘laganje FBI’
Američki mediji optužili su Harris da je nepopustljiva u pogledu toga kako će se njezina politika prema Kini razlikovati od Bidenove, budući da ga je u srpnju zamijenila kao preferirani demokratski kandidat.
Zabilježeno je da je Biden obećao koristiti američku vojsku protiv Kine u slučaju hipotetskog napada na Tajvan. Prethodni američki čelnici su ostali “strateška dvosmislenost” u tom pogledu – politika osmišljena da utječe na odluke i u Pekingu i u Taipeiju.