Kampanja Harris-Walz objavila je u subotu novu TV i digitalnu reklamu pozivajući se na interniranje japanskih Amerikanaca tijekom Drugog svjetskog rata i druga djela antiazijske mržnje, uspoređujući ih s bivšim predsjednikom Donaldom Trumpom.
U reklami od 30 sekundi pod nazivom “Naša Amerika”, Harrisova kampanja optužuje Trumpa da ima “zastarjelu viziju Amerike” u kojoj “nema mjesta” za Amerikance azijskog porijekla.
Oglas prikazuje simbole američke slobode, uključujući Ustav, koji je navodno “napadnut od strane Trumpa i njegovih ekstremističkih saveznika”, rekla je Harrisova kampanja u priopćenju za javnost.
ZAVRŠNA PORUKA TRUMPOVE KAMPANJE BIRAČIMA: ‘HARRIS JE RAZBIO, TRUMP ĆE TO POPRAVITI’
Oglas “aludira na trenutke kada su Amerikancima azijskog podrijetla uskraćena njihova građanska prava – poput masovnog zatvaranja Japanaca tijekom Drugog svjetskog rata i ubojstva Vincenta China u Detroitu 1982.”, navodi se u kampanji.
“Imamo izbor između nekoga tko želi nekontroliranu moć i ima zastarjelu viziju Amerike u kojoj nema mjesta za nas… Ili predsjednika koji će poštovati sve Amerikance, koji nas nikada neće gledati kao ‘druge'”, kaže pripovjedač.
“Zaštitite našu demokraciju i naše zajednice. Glasujte.”
Oglas prikazuje muškarce, žene i djecu azijskog podrijetla, uključujući navodnog veterana Iračkog rata koji pozdravlja. Video se pojavljuje na televiziji u državama bojišta, kao i na nizu digitalnih kanala kao što su Meta, Snap, YouTube i radio, kaže kampanja Harris-Walz.
POLLSTER SECIRAO TRUMPOV NAJNOVIJI REKLAM U KOJEM SE RUGA KAMALA HARRIS KAO JEDAN OD NJEGOVIH ‘NAJZNAČAJNIJIH’
Godine 1942. predsjednik Franklin D. Roosevelt, demokrat, poslao je oko 117.000 ljudi japanskog podrijetla u logore za interniranje, od kojih su većina bili američki državljani.
Roosevelt je izdao izvršnu naredbu 19. veljače te godine, dva mjeseca nakon japanskog napada na Pearl Harbor. Kad su internirani odvođeni u logore, mogli su ponijeti samo ono što su mogli ponijeti.
Devet logora zatvoreno je do kraja 1945. nakon odluke Vrhovnog suda, a posljednji logor zatvoren je u ožujku 1946.
Chin, 27, bio je američki crtač kineskog podrijetla koji je smrtno stradao u San Franciscu u rasno motiviranom napadu od strane dvojice bijelaca nakon tučnjave u striptiz klubu. Savezne vlasti su rekle da su dva auto radnika okrivila China za otpuštanja u tvornicama automobila zbog japanskog uvoza.
KLIKNITE OVDJE ZA PREUZIMANJE APLIKACIJE FOX NEWS
Nakon što je Chin napustio klub, dvojica muškaraca su ga pronašli u restoranu brze hrane i napali ga, rekle su vlasti. Chin je kasnije preminuo u bolnici.
S početkom pandemije došlo je do naglog porasta zločina iz mržnje protiv Azijata širom zemlje, a oglas nastoji povezati te napade s Trumpom s plakatima #StopAsianHate koji se emitiraju iza skupine djece.
“Izbor za azijsko-američke birače na ovim izborima ne može biti jasniji. Dok se Trump okružuje lojalistima kako bi oponašao diktatore kojima se divi i namjerava koristiti nekontroliranu moć kako bi služio sebi, potpredsjednica Kamala Harris dosad je imala samo jednog klijenta: ljudi”, rekao je u priopćenju glasnogovornik Harris-Walz 2024. azijsko-amerikanac, domorodac s Havaja i stanovnik Pacifičkih otoka.
Nova reklama dolazi u trenutku kada Harris pojačava svoje napade na bivšeg predsjednika, nazivajući ga “sve nestalnijim i nestabilnijim” kao i “fašistom” prošli tjedan.