Haliey Welch, naširoko poznata kao “Hawk Tuah”, transformirala je svoju prolaznu virusnu slavu u zastrašujuće medijsko carstvo. S rastućom prisutnošću na društvenim medijima (230 tisuća pratitelja na Instagramu), unosnim partnerstvima s markama i uspješnim podcastom Razgovarajte o srećiČini se da se Welch iz internetske ličnosti pretvara u poslovnog mogula.
To je bilo sve dok 22-godišnjakinja nije lansirala svoj memecoin, $HAWK. Sada Hawk Tuah ne leti tako visoko.
$HAWK je lansiran na blokovnom lancu Solana uz znatnu pompu, ispočetka je vrtoglavo porastao na tržišnu kapitalizaciju od 491 milijun dolara. Ovaj meteorski porast bio je kratkotrajan, jer je vrijednost novčića pala na ispod 20 milijuna dolara, prema podacima DEX Screenera.
Brzi pad postavlja pitanja o legitimnosti projekta i motivima koji stoje iza njegovog upravljanja. Sada obrisana rasprava na Twitter Spacesu dodatno je pojačala sumnje, što je dovelo do raširenih tvrdnji da $HAWK nije ništa više od “čupa slavnih”.
Da bismo razumjeli što se dogodilo, prvo je potrebno ispitati strukturu i procese donošenja odluka koji su izgleda bili u pozadini lansiranja $HAWK-a.
Pokretanje memecoina može izgledati kao šetnja po parku (svatko to može učiniti na Pump.fun). Ali učiniti to uspješno mnogo je teže. Uz to su potrebni kapital, marketinška i tehnička stručnost nešto dobro na prvom mjestu. Potreban vam je timski rad. Kažem to kao osnivač koji je u Web3 od 2013., prikupio je desetke milijuna dolara rizičnog kapitala za vlastite projekte i rizični je kapitalist u velikom rizičnom fondu, Foresight Ventures. (Za više o tome kako pokrenuti memecoin, pogledajte moj drugi nedavni CoinDesk članak ovdje). Čini se da je $HAWK iza sebe imao tri različita tima, prema internetskom detektivu Coffeezilli:
- Welchov Web2 tim, odgovoran za njen “tradicionalni” brend
- Memetic Labs, na čelu s osnivačem Docom Hollywoodom, upravlja aktivnostima vezanim uz blockchain i drži olovku za sve odluke povezane s Web3
- i ovdje, novi pružatelj tehničkih usluga koji je posebno doveden kako bi olakšao novi proces zahtjeva za tokenom dizajniran za uključivanje Welchove Web2 publike.
OverHere je u početku razgovarao sa mnom kako bi pružio kontekst o svojoj ulozi i rekao da je otvoren za pružanje bilo čega više na transparentan način.
U otad izbrisanim X prostorima, Welch je naglo napustila oko 1:00 ujutro EST, rekavši slušateljima da ide spavati. Razgovorom je dominirao doktor Hollywood. Njegova tvrtka Memetics Labs bila je odgovorna za kritične aspekte izdavanja tokena, kao što su tokenomika, kovanje i distribucija tokena, marketing (npr. slanje poruka preko primarnih medija kao što je X), stvaranje fonda likvidnosti i postavke naknada za trgovanje.
Jedan je slušatelj pitao zašto su naknade za trgovanje na Meteori tako visoke (Meteora je decentralizirana burza ili DEX, gdje korisnici mogu trgovati kriptovalutama izravno, bez posrednika.) Doc Hollywood je rekao da su mnogi troškovi povezani s troškovima povezanima s overHereovim timom, jer kao i troškove povezane s osnivanjem zaklade na Kajmanskim otocima. Tvrdnju koju je djelomično opovrgao overHere, koji tvrdi da je tehnologiju izgradio pro bono.
Prema različitim izvorima iz industrije koji su bili upoznati s tek nedavnim razvojem proizvoda, tehnologija društvenih tokena koja je izgrađena OverHere imala je novi konceptualno-poslovni model. To je onaj koji bi označio sličnost i intelektualno vlasništvo vezano za obožavatelje Web2. I to nije nešto što je postojalo u prethodnim lansiranjima memecoina, a kamoli bilo koji kripto projekt.
Welchov tim, vjerojatno prema savjetu Web3 savjetnika Memetic Labs, implementirao je pretjerane naknade za skup od 15% na Meteori, odluka koja je izazvala kritike iz OverHerea kada sam prvi put kontaktirao 4. prosinca. Činilo se da je maksimizirala kratkoročnu dobit nauštrb povjerenje Welchove postojeće Web2 zajednice, kao i Web3 zajednice u koju se nadala proširiti ovim lansiranjem. Visoke naknade za trgovanje potkopavaju kredibilitet projekta.
Još jedna sporna točka: prodaja milijuna tokena nakon lansiranja od strane ulagača prije prodaje, kojima je dodijeljen neograničen pristup za dodjelu svojih tokena. To je učinkovito smanjilo vrijednost tokena i potaknulo sumnje u insajdersku manipulaciju.
OverHere tvrdi da je njegova uključenost bila lišena financijskih poticaja, tvrdeći da nema zarade od Meteore ili pretprodaje, te da nema pristup besplatnim tokenima. Opisao je svoj fokus kao uspostavljanje $HAWK-a kao pionirske studije slučaja za iskorištavanje intelektualnog vlasništva u lansiranju tokena. Međutim, putanja projekta, oblikovana odlukama Welchovog Web3 tima, bila je narušena lošim upravljanjem i pogrešnim koracima koji su to onemogućili.
Nedostatak transparentnosti pojavljuje se kao najznačajniji propust u sagi $HAWK. Nepostojanje javno objavljene tokenomike i plana distribucije prije lansiranja dovelo je do optužbi da tim posluje povlaštenim informacijama. Kritičari su koristili BubbleMaps, alat za reviziju za DeFI i NFT, kako bi tvrdili da je 96% tokena navodno dodijeljeno “timu”. OverHere je kasnije rekao da je stvarna raspodjela za “tim” bila 10%, što uključuje izdvajanja za fond zajednice, rezerve i strateške svrhe.
Prema razumijevanju overHerea, Web3 tim — koji je imao jedini pristup novčaniku za implementaciju — zanijekao je prodaju ovih tokena. U stvarnosti, čini se da ovaj prodajni pritisak potječe od određenih investitora prije prodaje čija uključenost nikada nije javno objavljena prije lansiranja. Početna zbunjenost naglašava nedostatak komunikacije i transparentnosti od samog početka.
Drugi problem bio je mehanizam zaključavanja i stjecanja prava koji nisu odmah implementirani, ali ovo je kašnjenje proizašlo iz tehničkih grešaka unutar protokola stjecanja prava. Sve rasprave u vezi s rasporedima zaključavanja tokena i stjecanja prava vodio je Welchov Web3 tim u suradnji s Magnom, pružateljem usluga koji nadzire ove mehanizme. OverHere namjerno nije bio uključen u ove odluke, naglašavajući svoju ulogu pružatelja tehničkih usluga, a ne operativnog tima. Izrazio je spremnost pružiti opsežnu dokumentaciju kako bi pojasnio svoj položaj i odgovornosti.
Industrijski stručnjaci poput Jarryja Xiaoa iz Ellipsisa rekli su da ne misle da je Welchov tim(ovi) imao “zlu namjeru (to očito nije bio njihov željeni ishod). Ali bez dokaza za suprotno, čini se da je ovo očigledna otimačina novca bez ikakvog razmatranja posljedica za maloprodaju.”
Priča je jasan podsjetnik na opasnosti svojstvene spajanju utjecaja slavnih s novonastalim i često nereguliranim tržištem kriptovaluta. Obećanje decentraliziranog financiranja financiranja medijskih carstava bez tradicionalne prodaje kapitala je privlačno, ali $HAWK razotkriva krhke temelje na kojima su izgrađeni takvi pothvati. Nedostatak transparentnosti, odgovornosti i etičkog nadzora može vrlo brzo pretvoriti projekt koji obećava u priču upozorenja.
$HAWK je dokaz kritične potrebe za robusnim okvirima upravljanja i nepokolebljivom transparentnošću u Web3 inicijativama. Dok tim nastoji ponovno izgraditi povjerenje i redefinirati svrhu $HAWK-a, mi, kripto industrija, moramo poslušati ovu lekciju: bez jasne odgovornosti i otvorene komunikacije, čak su i projekti koji najviše obećavaju podložni propasti. Moramo ugraditi transparentnost i odgovornost u srž svih Web3 projekata, posebno onih osoba visokog profila koje jednako lako mogu postati žrtve iskorištavanja.