U tijeku je sjednica Zastupničkog doma Parlamenta Federacije BiH, na kojoj su zastupnici usvojili prijedlog o imenovanju članova Komisije za stručnu ocjenu za izdavanje urbanističke suglasnosti za Zakon o plinovodu “Južna interkonekcija Bosna i Hercegovina – Republika Hrvatska”.
Međutim, čini se da unutar parlamentarne većine nije sve bilo usklađeno jer je HDZ, i ovaj put, bio preglasan.
Na samom početku sjednice, dopredsjedatelj Doma Mladen Bošković (HDZ) upozorio je da se o toj točki dnevnog reda ne može raspravljati jer, prema njegovim tvrdnjama, ne postoji ovlašteni predlagatelj. Bošković je citirao odredbe Zakona i Ustava Federacije BiH tvrdeći kako procedura nije ispoštovana.
Kako je objasnio, smatra da je imenovanje Komisije neustavno jer prijedlog nije dostavljen od strane premijera odnosno ovlaštenog predlagatelja, a osim toga, prijedlog nije podnesen u zakonskom roku od 30 dana nakon usvajanja Zakona.
“Prijedlog je izvan roka. Jedini ovlašteni predlagatelj trebala je biti Vlada FBiH. Zakon poznaje rok od 30 dana, a ne hitnost”, naglasio je Bošković.
Očito je da HDZ i dalje pokazuje otpor prema provedbi projekta Južne interkonekcije, budući da usvojeni zakon nije bio u skladu s njihovim zahtjevima. Zastupnici su Boškoviću poručili da, ukoliko smatra da je postupanje neustavno, može podnijeti apelaciju Ustavnom sudu FBiH.
Zanimljivu raspravu imao je i Mirsad Zaimović, predsjednik Kluba zastupnika SDA.
“Mislio sam da je ovo pripremljeno i koordinirano u okviru većine. Mi smo, kao Klub SDA, podržali imenovanje Komisije kako bi projekt mogao krenuti. Svi znamo što se događalo: Zakon o Južnoj interkonekciji kojeg smo predložili u prošlom mandatu bio je jednoglasno usvojen, ali je kasnije osporavan, čak i pred međunarodnim faktorima. Danas se pokazuje da je zakon bio dobra osnova “, istaknuo je Zaimović.
Bošković je također ukazao da su županije imale obvezu u roku od 30 dana dostaviti imena članova Komisije, a Vlada je, ukoliko kantoni to ne učine, imala ovlast imenovati članove sama. Budući da Vlada nije pravodobno iskoristila tu mogućnost, došlo je do dodatnog odgađanja izgradnje Južne interkonekcije.
“Rokovi su prošli, vrijeme nam izmiče, a danas vidimo da većina nema usklađene stavove i da dolazimo na nepripremljenu sjednicu. Glasat ćemo za ovaj prijedlog kako bi projekt išao naprijed. Međutim, ako su Boškovićeve primjedbe točne, odgovornost za novi potencijalni zastoj snosit će oni koji su pripremali ovaj prijedlog. Ovakva neozbiljnost vladajuće većine je neprihvatljiva”, zaključio je Zaimović.
Bošković je na kraju ponovio svoj stav da je nakon isteka roka isključivo Vlada FBiH mogla predložiti članove Komisije.
Usprkos svemu, prijedlog je usvojen sa 67 glasova za, jednim suzdržanim i 15 glasova protiv, čime je postignuta dvotrećinska većina.
Svi su bili za – osim zastupnika HDZ-a.