Zabrinutost nastavlja rasti zbog prijetnje regionalnog sukoba na Bliskom istoku između Izraela i Irana nakon što je Teheran ovog tjedna obećao da će napasti židovsku državu nakon atentata na vođu Hamasa Ismaila Haniyeha krajem prošlog mjeseca.
Ali čak i dok se Izrael suočava sa svojim najvećim protivnikom, potencijalno smrtonosnija prijetnja prijeti točno na njegovoj granici – Hezbollah.
“Veliki faktor X ovdje je Hezbollah”, rekao je bivši glasnogovornik Izraelskih obrambenih snaga (IDF) i sadašnji viši suradnik Zaklade za obranu demokracija (FDD), Jonathan Conricus za Fox News Digital. “Hezbollah raspolaže značajnim vojnim kapacitetima.
“Oni imaju sposobnosti nacionalne države”, dodao je.
IZRAEL GLEDA DOLE “VATRENI PRSTEN” DOK IRAN OBEĆAVA OSVETU
Teroristička organizacija već godinama ima značajnu potporu Irana, dobivajući oružje, tehnološko znanje i oko 700 milijuna dolara godišnje, prema izraelskom ministru obrane Yoavu Gallantu.
Ali nisu samo njihove strateške sposobnosti ono što ih čini tako prijetećom silom s kojom se moraju boriti, već i blizina skupine Izraelu, objasnio je Conricus.
Hezbollah, smješten duž izraelske sjeverne granice u Libanonu, muči izraelski sigurnosni aparat od svog osnutka 1982. nakon izraelske invazije na Libanon, koja je izvedena kao odgovor na niz međugraničnih sukoba s Palestinskom oslobodilačkom organizacijom (PLO).
Izrael se sada našao okružen s gotovo dvadesetak terorističkih organizacija, od kojih većinu podupire Iran u onome što je nazvano teheranskim “Vatrenim prstenom”.
Jeruzalem je, kao odgovor na svoje rastuće prijetnje, razvio sigurnosni sustav poznat kao Željezna kupola, koji je operativan od 2011. godine i koji se u brojnim prilikama pokazao uspješnim u blokiranju većine projektila bačenih na Izrael. Međutim, najnoviji rat u Gazi pokazao je da Željezna kupola nije sigurna i da ekstremističke skupine mogu zaobići obrambeni sustav, što izaziva sve veći osjećaj uzbune.
Stručnjaci za sigurnost slažu se da će Teheran vjerojatno koristiti višeslojni pristup u svom sljedećem napadu na židovsku državu oslanjajući se na proxy snage poput Hezbollaha u pokušaju da nadjača obranu Izraela, SAD-a i UK-a – operativna strategija za koju Conricus vjeruje da bi se mogla pokazati uspješnom.
NETANYAHU SE ISPRIČAVA ZA OCT. 7 HAMASOVIH NAPADA, UPOZORENJE IZRAEL SE SADA SUOČAVA S ‘PUNOPRAVNOM IRANSKOM OSOVINOM’
“Hezbollah ima značajne raketne i raketne kapacitete koji mogu stvoriti privremeni značajan izazov za izraelsku protuzračnu obranu, čak i uz pomoć savezničkih zemalja koje će priteći u pomoć Izraelu”, rekao je 24-godišnji veteran IDF-a.
Conricus je rekao da unatoč rezolucijama Vijeća sigurnosti UN-a koje nevladinim skupinama zabranjuju prikupljanje oružja u Libanonu, Hezbollah je uspio “nagomilati” iransko, kinesko i rusko oružje.
Bivši glasnogovornik IDF-a rekao je kako vjeruje da je Hezbollah do sada pokazao samo četvrtinu svojih napadačkih sposobnosti, a Jeruzalem je jasno dao do znanja da neće uzeti olak pristup bilo kakvom napadu te terorističke skupine – pripremajući regiju za brutalni sukob.
“Izrael je signalizirao da ovo neće biti Drugi libanonski rat. Ovo će biti mnogo žešći i snažniji odgovor Izraela, s manje ograničenja i s manje ograničenja zbog onoga što je Izraelu na kocki”, Conricus rekao je u vezi s 34-dnevnim ratom 2006. godine u kojem je ubijeno 120 vojnika IDF-a i 40 izraelskih civila, zajedno sa smrću ukupno 1100 libanonskih civila i boraca Hezbollaha.
Izrael, SAD i Ujedinjeno Kraljevstvo brzo su krenuli u jačanje svojih obrambenih i ofenzivnih sposobnosti, a stručnjaci za sigurnost nastavljaju nagađati kako i kada će Iran napasti Jeruzalem nakon što je zaprijetio da će to učiniti u ponedjeljak.
IZRAEL OBJAVLJUJE PORUKU GRAĐANIMA LIBANOVA U SRKU IZVJEŠTAJA O POTENCIJALNOM PREVENTIVNOM UDARU NA HEZBOLLAH
Nakon hitnog sastanka Organizacije za islamsku suradnju (OIC) u Saudijskoj Arabiji u srijedu na zahtjev iranskih i palestinskih dužnosnika, vršitelj dužnosti iranskog ministra vanjskih poslova Baqeri Ali Bagheri Kani rekao je da će Teheran odgovoriti na ubojstvo Haniyeha u “pravo vrijeme” u na “prikladan” način, izvijestio je BBC.
Dok su se američki dužnosnici navodno nadali da će OIC pomoći u ublažavanju napetosti, iranski je dužnosnik rekao članovima bloka da se “očekuje” da podupru Teheran.
OIC je kasnije objavio priopćenje u kojem se navodi da Izrael smatra “potpuno odgovornim” za “gnusni napad” – za koji Jeruzalem nije preuzeo odgovornost – ali nije izrazio podršku iranskoj vojnoj akciji.
Očekuje se da će Iran, koji je u travnju napao Izrael s oko 300 projektila i bespilotnih letjelica, u sljedećem napadu izvesti dva do tri puta jači udar, procjenjuje Conricus.
“Ovdje izazov za Iran, a to bi mogao biti (razlog) kašnjenja, jest to što se nalaze na neistraženom teritoriju i moraju se boriti za sebe”, rekao je Conricus. “Oni su oprezni i pokušavaju izračunati kakav će biti izraelski odgovor na iranski napad i što će staviti na kocku.”
KLIKNITE OVDJE ZA PREUZIMANJE APLIKACIJE FOX NEWS
Conricus je opisao iranske prijetnje Izraelu u ponedjeljak kao “nekarakteristične”, ali je primijetio ubojstvo Haniyeha, ne samo u Teheranu, već i u kompleksu koji je strogo nadzirao iranski Korpus čuvara islamske revolucije, dodavši “uvredu na ozljedu”.
Iran se sada postavio za sukob s Izraelom i njegovim zapadnim saveznicima gdje se ne može osloniti samo na svoje proxy borce poput Hezbollaha, Hamasa, Islamskog džihada ili Hutija da provedu svoje strateške ciljeve.
“Oni su na neistraženom teritoriju. Moraju se stvarno boriti”, rekao je Conricus. “A Iranci nisu navikli boriti se za sebe.”