Libanonski ministar zdravstva, Firass Abiad, izjavio je da su “ogromna većina, ako ne i svi” stradali u izraelskom bombardiranju Libanona u ponedjeljak bili civili. Prema podacima libanonskog Ministarstva zdravstva, u napadu je poginulo 558 osoba, među kojima je 50 djece i 94 žene, dok je gotovo 2000 ljudi ranjeno.
Brojke Ministarstva zdravstva Libanona smatraju se vjerodostojnima, javlja New York Times, jer informacije prikupljaju iz privatnih i državnih bolnica putem centra za hitne operacije. Hezbollah nije uključen u rad ministarstva te se informacije prikupljaju pod nadzorom libanonske vlade.
Izrael je u ponedjeljak bombardirao stambena područja u južnom i istočnom Libanonu, tvrdeći da su tamo skrivene rakete Hezbollaha. Izraelska vojska izjavila je da je pogodila više od 1600 ciljeva, što stručnjaci opisuju kao jedno od najintenzivnijih bombardiranja u modernom ratovanju. Broj ubijenih gotovo je polovica ukupnih žrtava libanonskog rata iz 2006. godine, koji je trajao 34 dana.
🇱🇧🇮🇱🚨‼️ Looks like Israel destroys many Fadi launcher after they shot their missile loads.
Hezbollah MLRS process:
– Crew drives the MLRS somewhere
– crew aims
– truck starts shooting
– crew runs– the trucks finishes firing its load
– truck stays there empty– Israel… https://t.co/GOtsJytFZ8 pic.twitter.com/jSHNklGF60
— Lord Bebo (@MyLordBebo) September 24, 2024
Prvi udari na Tel Aviv
Emily Tripp, direktorica nadzorne skupine Airwars, izjavila je da je intenzitet i učestalost streljiva korištenog u ovom bombardiranju neviđena: “Nema usporedbe u smislu broja mrtvih ili upotrebe streljiva s prethodnim zračnim kampanjama u 21. stoljeću.”
Bombardiranje Libanona nastavilo se u utorak i srijedu te je danas ubijena još 51 osoba, a ranjeno njih 220. U znak odmazde, Hezbollah je ispalio stotine raketa na Izrael. Jedna od njih, navodno balistički projektil srednjeg dometa, se uputila za Tel Aviv te joj je navodno cilj bio sjedište Mossada. Još uvijek nije sasvim jasno što se s njom dogodilo, ali je tamošnje stanovništvo svakako probuđeno uz sirene. “Ovo je prvi puta u povijesti da je Hezbolah pucao prema Tel Avivu”, rekao je međunarodni glasnogovornik izraelske vojske Nadav Shoshani.
Također, IDF tvrdi da je presreo dron koji je iz Sirije prešao na izraelski teritorij. “Presreli smo bespilotnu letjelicu južno od Galilejskog mora. Nema izvješća o šteti ili ozlijeđenima”, rekla je vojska u priopćenju.
Gađanje vojne infrastrukture
Međutim, da neki od napada na Izrael ipak prolaze, pokazuju i snimke požara u IDF-ovoj bazi u Jordanskoj dolini, koji je izbio u srijedu navečer nakon napada dronom iz Iraka. Odgovornost za ovo je preuzeo Irački otpor, a dron korišten u napadu bio je iranski Meraj-532, jednosmjerni napadački dron. Snimka pokazuje udar u bazu koja je pretrpjela značajna oštećenja.
U međuvremenu, Hezbollah je rekao da je pogodio glavna skladišta oružja u bazi izraelske vojske Nimra u sjevernom Izraelu desecima raketa. Izraelski list Maariv izvijestio je da je došlo do požara i nestanka struje u nekoliko izraelskih naselja na okupiranoj Golanskoj visoravni nakon što je libanonski otpor izveo raketne napade.
U ranijem priopćenju, Hezbollah je rekao da je ispalio rakete na izraelski vojno-industrijski kompleks u Haifi, obilježavajući drugi napad na sjeverni grad od početka sadašnjeg sukoba prošlog 8. listopada. Grupa je rekla da su deseci raketa ispaljeni na Rafael Electronics Company sjeverno od Haife, kao i na rezervni stožer Sjevernog korpusa i logističku bazu Galilejske formacije u kampu Ami’ad.
🇱🇧🇮🇱 Hit in Kiryat Shmona earlier.
Iron dome lets much through today. https://t.co/0JwUe9xUPG pic.twitter.com/daESsTg6kE
— Lord Bebo (@MyLordBebo) September 24, 2024
Željezna kupola na mukama
U kasnijem priopćenju objavljenom na svom Telegram kanalu, Hezbollah je potvrdio da je pokrenuo više od desetak napada na izraelske vojne ciljeve, uključujući nekoliko ključnih baza i strateških lokacija na sjeveru Izraela. Među ciljevima su bile: vojna zračna luka Megiddo, zapadno od Afule, baza i zračna luka Ramat David, smještena u Haifi, baza Amos, u blizini grada Afula, tvornica eksploziva u području Zichron, 60 kilometara od granice s Libanonom, logistička skladišta u bazi Naftali, u sjevernom Izraelu te baza jedinice Samson, specijalne postrojbe izraelske vojske.
“Hitna poruka koju smo upravo primili o velikom skladištu oružja i također logističkom centru koji pripada izraelskoj vojsci! Bili su na meti Hezbollaha”, izvijestili su novinari izraelskog i24 o udarima na području Safeda.
I, premda izraelska Željezna kupola još uvijek obara veliki broj Hezbollahovih raketa, pitanje je koliko dugo je ona sposobna to izdržati, naročito s obzirom na ipak ograničeni arsenal. A da bi se takvo što moglo zbiti uskoro – barem na nekim područjima – pokazuje i to što su raketni baražni udari iz Libanona u velikom broju prodrli kroz izraelsku zračnu obranu oko Safeda. “Ne postoji Željezna kupola”, govori Izraelac koji je snimao neke od ovih pogodaka.
🇱🇧🇮🇱🚨‼️ Earlier the rocket barrages from Hezbollah seem to have penetrated, the depleted iron dome and hot around Safed.
The guy says “There is no Iron Dome.” https://t.co/qFEzVVIEOl pic.twitter.com/Lj8KAGeUk1
— Lord Bebo (@MyLordBebo) September 24, 2024
Deseci tisuća spremni na borbu
Da situacija zaista nije benigna, pokazuje i apel izraelskog Yneta, koji kaže: “Izbjegavajte otkrivanje informacija protivniku, osigurajte kamere; preporuke cyber sistema za vrijeme izvanredne situacije.” Dakle, Izraelce se poziva da ne objavljuju snimke raketnih borbi, kako ne bi izložili štetu i položaje Željezne kupole. S obzirom na to, čini se da Hezbollah uistinu nanosi dovoljno štete da se ona treba sakriti od javnosti.
Ne samo to, već Haaretz piše kako IDF “sa zabrinutošću prati dolazak oko 40 tisuća boraca iz Sirije, Iraka i Jemena na Golan”, koji “čekaju Nasrallahin poziv za borbu”. “Prisutnost boraca je opasna i mi ćemo intervenirati u Siriji kako bismo Assadu jasno dali do znanja da nećemo prihvatiti njihovu prisutnost na ovom mjestu”, poručuju iz izraelske novine.
I, premda su izraelske akcije usmjerene protiv Hezbollaha – uključujući ubojstva nekoliko zapovjednika, eksplozije pagera i voki-tokija, kao i niz zračnih napada započetih u ponedjeljak – zaista naštetile toj šijitskoj militantnoj skupini, BBC u analizi piše kako je moć Hezbolaha i dalje velika. Pritom se navodi kako Hezbollah ima arsenal između 100.000 i 150.000 raketa, dronova i projektila, a vjeruje se da su do 10.000 njih precizno navođene balističke rakete srednjeg dometa, poput Fateh-110, koje mogu dosegnuti većinu naseljenih središta u Izraelu.
Sirene i odlazak u skloništa u izraleskoj prijestolnici: Daljnja eskalacija sukoba