Austrija je skrenula oštro udesno na jučerašnjim izborima, kada je krajnje desna Slobodarska stranka (FPÖ) odnijela pobjedu, što predstavlja povijesni trenutak — prvi put od Drugog svjetskog rata da je stranka s korijenima u nacističkoj ideologiji osvojila najviše glasova u zemlji. Predvođena Herbertom Kicklom, FPÖ je osvojila oko 29 posto glasova, postigavši svoj najbolji rezultat do sada. Ovaj trijumf omogućit će im da traže vodeću ulogu u sljedećoj vladi, što je znak dubokih političkih promjena u Austriji.
Kickl je svoju kampanju temeljio na tvrdim stavovima protiv imigracije, uz obećanja da će podići “tvrđavu Austriju” kako bi spriječio priljev migranata. Ovaj fokus na migracijska pitanja i zabrinutost zbog gospodarskih izazova, uz rat u Ukrajini, dominirali su predizbornom retorikom i očito odjeknuli među austrijskim biračima. FPÖ bi sada trebala dobiti 56 od 183 mjesta u parlamentu, dok su konzervativci osvojili 52, a socijaldemokrati 41 mjesto. Unatoč impresivnom rezultatu, Kickl će se suočiti s izazovima pri sastavljanju koalicije, jer većina drugih političkih stranaka ne želi surađivati s FPÖ-om zbog njezine radikalne ideologije.
Stranke europske radikalne desnice bile su među prvima koje su čestitale FPÖ-u na njihovoj pobjedi, što je odražavalo širi uspon desnice na kontinentu, potaknut strahovima od imigracije i osjećajem da mainstream politike ne uspijevaju riješiti ključne ekonomske i socijalne probleme. Marine Le Pen, čelnica francuskog Nacionalnog okupljanja (RN), izrazila je zadovoljstvo ovim rezultatom, ističući ga kao potvrdu da su stranke usmjerene na zaštitu nacionalnog identiteta i suvereniteta u porastu diljem Europe. Le Pen je naglasila kako se radi o “plimnom valu” koji potvrđuje pobjedu narodne volje u cijeloj Europi.
AUSTRIA’S FREEDOM PARTY WINS ELECTIONS.
Herbert #Kickl leads #FPO to a historic win in #Austrian parliamentary elections with 29% of the vote.
Promising better relations with Moscow, an end to NATO’s proxy war in Ukraine and immigration control, the map shows a “blue wall”… https://t.co/KC2WyhTmUl pic.twitter.com/r8kmPmuKPr
— Mining Investor and Geostrategic Affairs Observer (@DShox1) September 30, 2024
SS himna na sprovodu
Slično je reagirao Geert Wilders, nizozemski političar i lider stranke PVV, koja trenutno vodi nizozemsku vladu. Wilders je na društvenim mrežama proglasio pobjedu FPÖ-a kao znak promjene vremena i kao potvrdu da deseci milijuna Europljana traže rješenja poput onih koja nudi krajnja desnica. Njemačka Alternativa za Njemačku (AfD), još jedna radikalno desna stranka, također je pozdravila pobjedu FPÖ-a. Bjoern Hoecke, jedan od lidera AfD-a, ovu je pobjedu nazvao “senzacijom”, ističući njezin značaj ne samo za Austriju već i za cijelu Europu, te je u svojoj objavi naveo kako je to znak napretka za krajnju desnicu širom kontinenta.
Unatoč ovim čestitkama, Kicklova stranka suočava se s ozbiljnim izazovima u formiranju koalicije. Njeni povijesni korijeni u nacističkom pokretu, s članovima bivšeg SS-a među osnivačima, otežavaju političku suradnju. Stranka se nastoji predstaviti kao antiestablišmentska opcija, no i dalje koristi retoriku koja se često oslanja na antisemitske i fašističke trope. Nedavni incident na sprovodu dugogodišnjeg političara FPÖ-a, gdje su članovi stranke pjevali SS himnu, dodatno je naglasio vezu stranke s prošlošću povezanu s nacističkom ideologijom.
Ova pobjeda FPÖ-a otvara vrata novoj eri u austrijskoj politici, ali i postavlja pitanja o budućnosti zemlje unutar Europske unije. Stranka je izrazito euroskeptična, a njezin dolazak na vlast mogao bi unijeti podjele unutar EU, osobito kada je riječ o vanjskoj politici prema Ukrajini i potpori Kijevu u borbi protiv ruske invazije. FPÖ se protivi daljnjoj pomoći Ukrajini i zalaže se za strože kontrole migracija, što je u suprotnosti s dominantnim stavovima unutar EU-a.
Raste desnice
Kickl, poznat po oštroj retorici, čak se u kampanji proglasio “Volkskanzlerom” (narodnim kancelarom), nazivom koji je nekada koristio Adolf Hitler, što je izazvalo dodatne kontroverze. Premda stranka pokušava minimizirati svoju nacističku prošlost, ovakvi simboli i retorika podsjećaju na duboko ukorijenjenu povezanost s ekstremnim desničarskim ideologijama, što bi moglo otežati bilo kakve pokušaje formiranja koalicije s umjerenijim strankama.
Pobjeda FPÖ-a mogla bi također poslužiti kao katalizator za daljnji rast radikalne desnice diljem Europe. Izborni rezultati u Austriji prate slične trendove u Italiji, Francuskoj i Nizozemskoj, gdje su krajnje desne stranke doživjele porast popularnosti. Ovaj rast desnice odražava šire nezadovoljstvo postojećim političkim establišmentom, uz rastuću zabrinutost zbog imigracije, ekonomske stagnacije i straha od gubitka nacionalnog identiteta.
U konačnici, iako pobjeda FPÖ-a predstavlja prekretnicu u austrijskoj politici, njezin dugoročni utjecaj na stabilnost zemlje i njezine odnose unutar Europske unije tek će se vidjeti.
Austrija nakon odluke Njemačke da kontrolira granice: ‘Nećemo primati ljude koje oni odbiju’