Šef Svjetske zdravstvene organizacije, Tedros Adhanom Ghebreyesus, u srijedu je sazvao hitan sastanak međunarodnih stručnjaka zbog sve većih zabrinutosti oko virusa majmunskih boginja (mpox).
S obzirom na širenje ove bolesti izvan Demokratske Republike Kongo, Tedros je rekao da će se hitni odbor WHO-a sastati “što je prije moguće” kako bi ga odlučio predstavlja li izbijanje bolesti javnozdravstvenu prijetnju od međunarodnog značaja.
“Javnozdravstvena prijetnja od međunarodnog značaja” je najviši alarm koji WHO može oglasiti i omogućuje Tedrosu da pokrene hitne reakcije prema Međunarodnim zdravstvenim propisima.
Virus u stvari prenose vjeverice
Riječ je o zaraznoj bolesti uzrokovanoj virusom koji se prenosi na ljude zaraženim životinjama, a može se prenositi i s čovjeka na čovjeka kroz blizak fizički kontakt.
Prvi put je otkriven kod ljudi 1970. godine u DR Kongu, uzrokujući groznicu, bolove u mišićima i velike lezije na koži nalik čirevima. Prije se smatrali da se virusi primarno razmnožavaju u majmunima, no kasnije je ustanovljeno da su primarni prijenosnik u stvari vjeverice i slični glodavci.
U svibnju 2022. godine, infekcije velikim boginjama naglo su porasle širom svijeta te su njima većinom bili zaraženi homoseksualci. Zbog epidemije WHO je od srpnja 2022. do svibnja 2023. proglasio međunarodnu javnozdravstvenu prijetnju.
Simptomi različiti u endemskim i drugim zemljama
Od rujna 2023. godine, drugačiji soj boginja, podvarijanta Clade Ib, brzo se širi u DR Kongu. Tedros je 11. srpnja rekao da je više od 11.000 slučajeva i 445 smrtnih slučajeva prijavljeno u toj velikoj afričkoj državi ove godine, pri čemu su ovaj put najviše pogođena djeca. Bolest se od tada proširila na susjedne zemlje.
Inkubacija bolesti je uobičajeno 6-13 dana, a može se kretati u rasponu od 5 do 21 dana. U zemljama u kojima se najčešće javlja ova bolest kod oboljelih prvo se javlja umor, povišena tjelesna temperatura, glavobolja, bolovi u mišićima i leđima, a može biti prisutna i grlobolja.
Nakon jedan do tri dana javlja se osip koji se širi centrifugalno, počevši na licu i spušta se na trup i ekstremitete, a može krenuti od mjesta unosa virusa u organizam. Mogu biti zahvaćeni i dlanovi i tabani. Mogu biti prisutne i oštećenja na sluznici usta i očiju. Osip može jako svrbjeti ili boljeti, a otprilike s početkom osipa, javlja se i bolna limfadenopatija.
U većini slučajeva bolest prođe kroz dva do četiri tjedna
U oboljelih u neendemskim zemljama prvi simptomi često izostaju ili im prvo prethodi osip koji je često atipičan – svega nekoliko oštećenja i/ili ograničen na genitalnu ili perianalnu regiju. Liječenje je simptomatsko i u većini slučajeva bolest prođe kroz dva do četiri tjedna, piše HZJZ.
PHEIC je proglašavan samo sedam puta od 2009. godine: zbog H1N1 svinjske gripe, poliovirusa, Ebole, Zika virusa, ponovne epidemije Ebole, Covid-19 i mpoxa.
Komentari