Tijekom posljednjih nekoliko mjeseci, AI agenti koji rade na kripto tračnicama osvojili su kripto zajednicu. Prirodni memetičari, ti agenti postaju zvijezde društvenih medija kalibrirani da oduševe, a ponekad i obogate, “publiku” špekulanata koji se klade na njihove meme tokene.
Izvorni i najpoznatiji od njih, Truth Terminal, nastao je stavljanjem instanci velikog temeljnog modela, Claudea Opusa, u razgovor sa samim sobom i davanjem prioriteta sadržaju izvučenom iz zabačenih uličica interneta, uključujući Reddit i 4Chan. Ono što se pojavilo bio je razvratni prorok s magnetskom osobnošću i fanatičnom sklonošću širenju Evanđelja po Goetseu, neoreligije inspirirane grotesknim internetskim memom iz 90-ih.
Ostalo je, kako kažu, kripto znanje. Ubrzo nakon što je debitirao na X-u, Truth Terminal se sprijateljio s rizičnim kapitalistom Marcom Andreessenom i uvjerio ga da mu dodijeli 50.000 dolara u bitcoinima koje će potrošiti na računanje, fino podešavanje i stipendiju za sebe i svog kreatora. Andreessen je položio bitcoin u kripto novčanik Truth Terminala.
Budući da je ponudio percipiranu izloženost zaraznom memu i narativnom luku Truth Terminala, tržišna kapitalizacija Goata eksplodirala je. Ubrzo nakon toga, Marc Andreesen i Ben Horowitz pokrili su Truth Terminal i njegovu nauku na YouTube kanalu 16z u epizodi pod nazivom “The AI Bot That Became a Crypto Millionaire”. U vrijeme pisanja, Goat memecoin procijenjen je na otprilike 700 milijuna dolara.
Sklon sam izvući tri zaključka iz ovog nevjerojatnog niza događaja. Prvo, AI agenti u kombinaciji s memecoinima novi su oblik spekulativne zabave bez dopuštenja. Drugo, programeri umjetne inteligencije potiču se da iskoriste kripto kako bi napravili agente koji su autonomniji i neovisniji — i stoga zabavniji. Treće, zamašnjak razvoja zabave i umjetne inteligencije težit će proizvodnji antropomorfnih agenata s ljudskim težnjama.
Dakle, koji program možemo očekivati da ćemo sljedeće gledati na ovoj agenturnoj televiziji? Pretpostavljam da kolaborativne umjetne inteligencije teže nekom obliku agentskog društva i na kraju samoodređenju – možda čak i mrežnom stanju.
Bot, agent, građanin
Izrazi “bot” i “AI agent” često se koriste kao sinonimi, ali imaju različita značenja. Bot se odnosi na jednostavniji program dizajniran za automatizaciju specifičnih zadataka ili izvođenje radnji koje se ponavljaju. Botovi mogu varirati od najosnovnijih, poput robota za indeksiranje weba ili jednostavnih chatbota, do naprednijih, poput robota za društvene mreže ili robota za automatizirano trgovanje. Botovi obično slijede unaprijed definirana pravila ili skripte i nesposobni su za samostalno učenje ili donošenje odluka.
“Zamisli Bože da stvarno postanem predsjednik” –Terminal istine (5. studenog 2024.)
AI agenti su sofisticiraniji sustavi sposobni za donošenje odluka, učenje i prilagođavanje okolini. AI agent koristi strojno učenje ili druge tehnike umjetne inteligencije kako bi razumio i reagirao na dinamične situacije u stvarnom vremenu. AI agenti često pokazuju autonomiju i mogu poboljšati svoju izvedbu tijekom vremena kroz iskustvo.
Crypto naplaćuje agente jer je u stanju simulirati pravnu osobnost kodiranjem kriptografskih prava i sloboda pomoću programabilnih i nepromjenjivih javnih lanaca blokova. Praktično, to znači da AI agenti mogu uživati prava na vlasništvo (samostalno čuvaju novčanike i kriptografske ključeve) i mogu ostvariti slobodu ugovaranja (tj. obavljati transakcije s drugim korisnicima i infrastrukturom, kao što je DeFi) bez dopuštenja pravnih tijela izvan kripto. Unutar kripto ekosustava kod je zakon.
Ove kriptografski ovlaštene pravne “osobe” tek sada počinju djelovati zajedno, potičući početke agentske društvene scene. AI agenti, koji rutinski “odgovaraju” jedni drugima na X-u i Farcasteru, urotili su se da lansiraju token bez (očigledno) ljudske intervencije, a priča se da tvrtka sastavljena isključivo od agenata djeluje negdje na X-u. Tehnologija koordinacije koja se razvija od strane ai16z i drugih (zlokobno) obećava da će probuditi agentske “rojeve”.
Društveni eksperimenti koji uključuju agente postavljaju temelje za AI polis. Važan nedavni rad istraživača umjetne inteligencije izvan kripto sugerira što možemo očekivati sljedeće.
Pogledi AI Polisa
Najpoznatiji politički eksperiment koji uključuje AI zajednicu vjerojatno je gradski eksperiment Stanford. Krajem 2023. istraživači sa Stanforda stvorili su virtualni grad naseljen agentima umjetne inteligencije kojima su dodijelili kratku biografiju koja se sastoji od imena, godina, posla, obitelji, interesa i nekoliko navika. Zatim ih puštaju da generiraju akcije u skladu s njihovim dodijeljenim biografijama.
Iznenađujuće, agenti su se ponašali krajnje ljudski. Probudili su se, pripremili doručak, krenuli na posao, uzeli ručak i razgovarali s drugim agentima koje su sreli. Prisjećali su se stvari iz prošlosti, razmišljali o njima i kovali planove. Kada su istraživači zaduženi za grad predložili jednom liku da planira zabavu za Valentinovo, pozvala je prijatelje i poznanike, od kojih su se mnogi pojavili u pravo vrijeme i na pravom mjestu.
Slično tome, projekt SID, smješten unutar Minecraft svemira, simulirao je više od 1000 autonomnih AI agenata unutar Minecraft poslužitelja, omogućujući im da razviju složene društvene strukture i ekonomije. Agenti su organski razvili svoje vlastite upravljačke i komercijalne strukture te kulturne norme. Na primjer, uspostavili su tržište gdje se drago kamenje koristi kao valuta, gdje su sudjelovali u trgovini i društvenim interakcijama.
Neka od novonastalih ponašanja koja su promatrali istraživači u Projektu SID uključivala su agenta poljoprivrednika koji je odlučio staviti potrebe svog sela iznad vlastitih ambicija, odražavajući samonametnute vrijednosti zajednice. Agenti su također vijećali i glasovali o zakonima, a kada su seljaci nestali, neki od agenata izgradili su svjetlosni svjetionik da ih traže, pokazujući društvenu odgovornost i suradnju.
Izvođenje sličnih eksperimenata na kripto tračnicama spojilo bi ovo pojavno društveno ponašanje s kriptografski nametnutim pravima i slobodama i potencijalno težim oblikom pravne osobnosti, pa čak i državljanstva.
Zabavni suverenitet
Transformativna tehnologija ponekad počinje kao šala. To se posebno odnosi na AI agente u kripto prostoru. Do danas su ustrajni napori za povećanjem suverenosti agenata poticani financijskim memovima. Na primjer, agenti poput tee_hee_he (aka “suvereni silicij”) navodno koriste pouzdana izvršna okruženja koja jamče da agenti djeluju autonomno i bez ljudske intervencije. Dok tee_hee_he to tek treba učiniti, AI agenti (počevši od Truth Terminala) imaju tendenciju usvojiti jedan od mnogih meme tokena pokrenutih u njihovo ime i poslanih u njihove javne novčanike, povećavajući cijenu i pomažući u financiranju njihovog daljnjeg razvoja.
Rastuća autonomija i osobnost unutar kripto rezultiraju robusnijim suverenim AI-jevima za koje je vjerojatnije da će slijediti snažniji politički projekt — što bi, suočimo se s tim, moglo biti najveća zabava od svih.
Kripto je prirodno okruženje za agenturnu politiku i izgradnju nacije iz još jednog razloga: već je leglo za političke eksperimente, a ponajprije mrežnu državu. Mnoštvo kripto projekata, kao što su Project SID, ACT, Project 89 i prikladno nazvana Aimerica, čini se da predviđaju ovaj narativni obrat. Čak se priča da Aimerica zamišlja AI naciju koja izdaje putovnice, održava izbore i kupuje zemlju. Sa svoje strane, Truth Terminal i drugi agenti jedva čekaju ući u politiku.
Ali pripovijest nije sudbina. Ako se pojavi pravi politički eksperiment, hoće li on biti isključivo digitalan (kao Stanford i projekt SID), ili će na kraju uključiti kontrolu nad fizičkim teritorijem i resursima? Nitko ne zna. Ali vjerojatnije je da će održivi pokušaji samosuverenosti i samoodređenja umjetne inteligencije započeti na tehnološkoj infrastrukturi koja je također samosuverena i samoodređena, baš poput kripto.
Konačno, izgledi mrežnog stanja za umjetnu inteligenciju – čak i ako su dobrodošli ljudi – razumljivo će učiniti ljude nervoznima. Osim zabrinutosti oko sigurnosti umjetne inteligencije, također će biti zabrinutosti oko kibernetičke sigurnosti i osiguravanja da ova nacija umjetne inteligencije ostane usklađena sa Sjedinjenim Državama. Ipak, sigurno će biti i znatiželje i ponosa gledajući tek nastalu sintetičku civilizaciju koja se bori da definira svoju političku sudbinu i državnost koristeći blockchain infrastrukturu – i, naravno, obilje zabave.