Nakon Unchartedovog kinematografskog izlaska 2022. i hit serije The Last of Us na HBO-u, bilo je samo pitanje vremena kada će Sony objaviti da Horizon dolazi na filmsko platno. PlayStation Studios i Columbia Pictures nedavno su službeno potvrdili da je filmska adaptacija Horizon Zero Dawn u tijeku, koja će oživjeti i Aloyinu priču o podrijetlu i živopisni svijet videoigre ispunjen strojevima. I dok je razvoj filma tek u ranoj fazi, već sam prilično uvjeren da bi to mogla biti Sonyjeva prva velika pobjeda videoigre na blagajnama… ako ostane vjeran igrama.
Posljednjih nekoliko godina vidjeli smo nekoliko priča o uspjehu videoigara koje krase i male i velike ekrane. Filmovi Super Mario Brothers i Sonic, oba namijenjeni obiteljskoj publici, zlatni su standard u pogledu primanja kritičara i broja blagajni. Na TV-u, Sonyjeva vlastita emisija The Last of Us nalazi se uz Netflixove Arcane i Amazon Primeove Fallout kao favorite obožavatelja. Pa čak i adaptacije koje su imale osrednje kritike obožavatelja i kritičara uspjele su biti na prvom mjestu na kino blagajnama; film Uncharted predvođen Tomom Hollandom zaradio je više od 400 milijuna dolara.
No iako je istina da su dani “prokletstva videoigara” uglavnom davno prošli, još uvijek postoje problemi koji i dalje postoje na ovom polju. Uncharted je možda pronašao svoju publiku, ali to nije vjerna adaptacija originalnih igara kojoj su se obožavatelji nadali. U novije vrijeme vidjeli smo loš učinak kod kritike i blagajni poput prošlogodišnjeg filma Borderlands i Amazonove serije Like a Dragon: Yakuza. Obojica su izgledala potpuno nezainteresirano da ostanu vjerni priči, predanju ili čak jednostavno tonu igara na kojima su izgrađeni. One jednostavno nisu točno prikazale svijet igara u koje su se obožavatelji zaljubili.
Iako se takvi kvarovi mogu dogoditi u adaptacijama videoigara, oni su dio šireg problema s adaptacijama općenito. Netflixov The Witcher uzeo je znatnu slobodu sa svojim izvornim materijalom, značajno mijenjajući događaje i likove iz originalnih knjiga, plus mijenjajući opći ton. Dok prilagodbe često moraju napraviti promjene kako bi se uklopile u njihov novi medij, ovi primjeri imaju dojam kao da su postali potpuno različite stvari. A za obožavatelje originalnih tekstova – prepečenu publiku koja bi trebala biti prva u redu za gledanje nove adaptacije – ovo može biti ne samo nevjerojatno razočaravajuće, već i znak konačnog pada projekta.
To nas vraća na Horizont. Nedavno najavljeni film zapravo nije prvi pokušaj prikazivanja Horizonta na ekranima. Godine 2022. Netflix je objavio da razvija seriju temeljenu na igrici, a počele su kružiti glasine o projektu “Horizon 2074” koji bi se trebao odvijati u razdoblju prije apokalipse, možda pokušavajući popuniti neke od pozadinskih priča igara dodirnuti i zaokružiti. Ovaj smjer, iako ga Netflix u konačnici nikada nije potvrdio, svakako se pokazao polarizirajućim za bazu obožavatelja igre, koji traže priču koja je vjerna onoj koja je izvornu igru učinila tako velikim uspjehom. Osim toga, naravno, žele vidjeti goleme robote-životinje, koje prirodno ne bi bilo u okruženju prije apokalipse.
Međutim, takvi obožavatelji ne trebaju brinuti: kakvi god da su bili planovi za tu seriju, projekt više nije u razvoju na Netflixu i Horizon se sada prerađuje u kino izdanje. S obzirom na teške CGI efekte koje bi svaka adaptacija Horizonta trebala da ostvari svoje ikonične vizualne elemente, ovo je pametan potez, budući da je povećani proračun hollywoodskog filma jedan od ključeva za realizaciju priče i potencijala svijeta te da zablistaju na velikom zaslon.
Ali Horizon ima mnogo više od njegovih nevjerojatnih robotskih stvorenja. Razmotrite uspjeh Fallouta, Arcanea i The Last of Us u posljednjih nekoliko godina. Ove su adaptacije hvaljene jer su dostojne ekstenzije izvornog materijala i vjernosti ne samo vizualima, već i tonu i pričama njihovih originalnih franšiza igara. Igračima je stalo da adaptacije imaju autentičnu priču. The Last of Us je, naravno, osmislio nove priče koje su odstupale od izvornog materijala, ali većina serije ostala je vjerna narativnoj strukturi igara. Rezultat je bila predstava koja se temeljila na dokazanoj snazi igre, koja je imala odjeka i kod navijača i kod novopridošlica. Pa ako Horizon dobije isti tretman kao The Last of Us, Arcane i Fallout na malom ekranu, nema razloga da to ne bude prva PlayStationova velika kino pobjeda.
Međutim, ostati vjeran izvornoj igri nije nešto što treba činiti samo radi očekivanja obožavatelja. Horizon Zero Dawn dobio je nagradu za najbolji narativ na dodjeli nagrada The Game Awards 2017., kao i nagradu za izvanredno postignuće u priči na dodjeli DICE nagrada 2018., što pokazuje koliko je priča igre visoko cijenjena. To je priča kojoj vrijedi ostati vjeran. Smješten u Sjevernu Ameriku 31. stoljeća, prati Aloy, članicu plemena Nora, dok istražuje misterij koji okružuje svoje podrijetlo i kako su povezani sa znanstvenicom iz starog svijeta, Elisabet Sobeck, koja je Aloyina savršena dvojnica. Ovi likovi i svijet u kojem postoje su zadivljujući: posebno je Aloy briljantno sidro, a njezine saveznike Erenda i Varla lako je pronaći zahvaljujući odnosima koji su masovno razrađeni kroz Horizon Zero Dawn i njegov nastavak, Zabranjeni zapad. Daljnja dubina je dodana kroz ispitivanje načina na koji su se pokušali spasiti Zemljinu klimu, s lažnom umjetnom inteligencijom koja se širila kako bi stvorila stvorenja koja sada nastanjuju toliki dio Zemlje. Kompliment tome je misteriozni Sylens, stalna prisutnost i enigma kojoj želimo doći do korijena.
Zamršenost svake zajednice i naselja koje Aloy otkriva tijekom svog putovanja čini prostran, sveobuhvatan svijet koji djeluje potpuno jedinstveno. Ova izgradnja svijeta gorivo je za uvjerljivu filmsku franšizu. Slično kao što je serija Avatar Jamesa Camerona istraživala kulturu i tradiciju plemena Na’vi, film Horizont mogao bi istražiti načine na koje se plemena poput Nore štite od Zemljinih robotskih lovaca. Jedinstveni borbeni susreti vrhunac su obiju igara Horizon, a uz Sawtooth poput sabljozubih tigrova, visokih Tallnecksa i Stormbirds vezanih za nebo, postoji potencijal da se krajolici posipaju impresivnim vizualima. Uz suparnička plemena i one odane odmetnutom AI Hadu, ova stvorenja osiguravaju da su igre pune akcije i neizvjesnosti. Ti isti elementi također bi bili zanimljivi izazovi za Aloy i njezine saveznike u filmskoj adaptaciji. Sve u kombinaciji, Horizont je bogat izvor kreativnog i vizualno bogatog pripovijedanja koje treba vrlo malo promjena kako bi odgovaralo trenutnom kinematografskom krajoliku.
Priča Horizonta je uvjerljiva s offseta, a ako se vjerno prati, vjerujem da bi i njegova filmska adaptacija mogla biti. Ono po čemu se Horizon izdvaja od ostalih potencijalnih franšiza je marljivost u njegovoj priči, stvaranju svijeta koji je jedinstven, vremen i svjež s estetikom koja se čini izrazito filmskom. Postoji toliko mnogo nijansi u svijetu i pripovijedanju da je lako zamisliti da će adaptacija Horizonta postići izuzetan uspjeh i kod kritike i na blagajnama. A s opširnijom pričom Zabranjenog zapada, franšiza u cjelini ima ogromno platno za rad – ako se pažljivo prilagodi, ovo bi mogao biti dugoročni prijedlog za Sony. Postoji ogromna prilika da se napravi filmska franšiza koja se može mjeriti s uspjehom svog izvornog materijala, koji se pokazao nevjerojatnim uspjehom u posljednje dvije generacije PlayStation konzola, osvajajući igrače diljem svijeta.
Ako film može uzeti sastojke koji su igru učinili takvim uspjehom i zadržati ih netaknutima, onda su osnove na mjestu za uvjerljivu adaptaciju. A s više Sonyjevih naslova koji će postati filmske i TV franšize, kao što su Ghost of Tsushima i Helldivers 2, takav bi pristup PlayStationu omogućio uspjeh u potpuno novom mediju. Ali zaboravljanje onoga što je Horizon uopće učinilo velikim – ili, još gore, namjerno odstupanje od toga – moglo bi dovesti Sony ne samo na liniju vatrenih negativnih povratnih informacija obožavatelja, već i iste vrste financijskih poteškoća koje je pretrpio Borderlands. Obožavatelji su velikom većinom odbacili loše adaptacije, a kao rezultat toga često i publika u cjelini. Nadajmo se da će Sony (plus scenaristi i redatelji koje odabere) prepoznati što imaju u rukama i postupati ispravno s Horizontom.
Chris Connor je tvorac riječi o kulturi kave i viskija, čiji su radovi objavljeni na NME-u, Radio Timesu, Yahoou i drugima.