Slovensko ministarstvo obrane planira značajne investicije u nove topničke sustave, sustave protuzračne obrane i oklopna vozila, što su najavili tijekom potpisivanja pisma namjere između slovenskih i francuskih čelnika obrane.
Slovenija će sudjelovati u europskoj zajedničkoj nabavi kamionskih samohodnih haubica Caesar od 155 mm, koje proizvodi KNDS, te sustava protuzračne obrane kratkog dometa Mistral, proizvođača MBDA. MBDA je obrambena grupa sa sjedištem u Francuskoj, u vlasništvu Airbusa, BAE Systemsa i Leonarda, piše Jutarnji list.
Haubice Caesar su poznate po svojoj mobilnosti i sposobnosti ispaljivanja eksplozivnih granata na utvrđene mete s velike udaljenosti, što ih čini ključnim dodatkom slovenskoj vojsci. Sustav Mistral, s druge strane, osigurava kratkodometnu protuzračnu obranu, pružajući vitalnu zaštitu protiv zračnih prijetnji.
Kupuju nova vozila
Slovenija planira osigurati sredstva iz Europske unije za financiranje “izgradnje zajedničkih vojnih kapaciteta” u suradnji s drugim državama članicama. Ova inicijativa dio je šire strategije za jačanje obrambene suradnje sa savezničkim državama.
Od 32 članice NATO-a, Slovenija ima jedan od najnižih postotaka potrošnje s 1,35 posto BDP-a, što je iza Turske (1,31 posto), Španjolske (1,26 posto), Belgije (1,13 posto) i Luksemburga (0,72 posto).
Pogledajte kakvo moćno oružje Hrvatska nabavlja i to od koga: Srbi će pucati od zavisti
Slovenski premijer Robert Golob najavio je planove za kupnju novih vozila Patria AMV XP s pogonom na osam kotača za oružane snage, koja bi mogla biti realizirana do kraja godine. Prema izvještaju 24ur, Ljubljana planira nabaviti 106 vozila za oko 695 milijuna eura.
Slovenija nije jedina država u regiji koja ulaže u velike nabavke oružja. Italija u narednih 15-ak godina planira potrošiti najmanje 27,5 milijardi eura na razne oružane sustave. Njihovi planovi uključuju kupnju 24 nova borbena aviona Eurofighter za 7,5 milijardi eura te proizvodnju i kupnju novih tenkova Panther i oklopnih borbenih vozila Lynx u suradnji s njemačkim Rheinmetallom. Ukupno, Italija će nabaviti najmanje 250 tenkova i 350 oklopnjaka, što će koštati više od 20 milijardi eura.
ChatGPT ca
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.