Na području luke Hvar i okolnog akvatorija prije nedavno je došlo do onečišćenja mora naftnim derivatima, a širenje mrlje precizno je detektirala i dokumentirala pomoću napredne AI-satelitske analize hrvatska tvrtka SeaCras. Upotrebom vlastite tehnologije, stručnjaci SeaCrasa utvrdili su prisutnost tankog filma naftnog derivata na površini mora. Onečišćenje je detektirano izvan područja luke Hvar i prostire se na oko 8 hektara, odnosno približno 80 000 četvornih metara, što je i dokumentirano na njihovim stranicama.
SeaCras je inovativna domaća tvrtka specijalizirana za primjenu umjetne inteligencije (AI) i satelitskih tehnologija u praćenju stanja mora i zaštiti morskog okoliša. Njihov sustav omogućuje detaljnu analizu morskih površina, detekciju onečišćenja te procjenu opsega i širenja incidenata poput izlijevanja nafte, ali i ostalih onečišćujućih tvari prema MARPOL konvenciji.
U ovom slučaju, SeaCras je koristeći umjetnu inteligenciju (AI) i satelitske tehnologije, precizno identificirala područje zahvaćeno onečišćenjem i dokumentirala doseg mrlje. Kako tvrde, analiza se provodi u sklopu interne studije, a rezultati će biti objavljeni u znanstvenom radu.
Inače, napominju na stranicama SeaCrasa, Hrvatska još uvijek nema adekvatan monitoring za iznenadna onečišćenja teritorijalnog mora i unutarnjih voda. Navode da je razlog tome je kompleksnost i razvedenost hrvatske obale. Naime, ovako male površine mrlja gotovo su nevidljive konvencionalnim metodama. Kako se pojašnjava, CleanSeaNet program Europske komisije, koji se temelji na podacima satelita Sentinel-1 s radarskom (SAR) tehnologijom, ne može detektirati ovakve pojave jer im prostorna rezolucija dostupnih podataka nije dostatna te rezultati su često nedovoljno precizni. Usto, korištenje radarskih podataka iz satelita Sentinel-1 nije primjenjivo u zatvorenim priobalnim područjima s visokom razvedenošću, kao što je slučaj s akvatorijem oko luke Hvar.
SeaCras je primjenom svoje tehnologije, temeljene na analizi satelitskih snimaka iznimno visoke prostorne rezolucije i AI algoritmima, detektirao onečišćenje naftnim derivatima u iznimno tankom filmu i na relativno maloj površini u usporedbi s uobičajenim incidentima izljeva nafte.
Znanstveni tim SeaCras-a nastavit će s detaljnom analizom ovog incidenta, te će predložiti mjere za mitigaciju i odgovor, s ciljem zaštite okoliša šireg područja zahvaćenog akvatorija, stoji na njihovim stranicama.