Objavljeno prije 4 h i 16 min
Toplinski val koji nas neumoljivo pritišće posljednjih dana nije se koliko bismo to pretpostavili odrazio na opseg posla hitnih medicinskih službi. Čini se kako se većina građana pridržava uputa liječnika, s obzirom na to da su na Zavodu za hitnu medicinu Osječko-baranjske županije zabilježili 20 posto intervencija i 30 posto poziva više nego što je to uobičajeno. Otkrila nam je to u četvrtak ravnateljica Zavoda za hitnu medicinu Osječko-baranjske županije Silvana Sabo.
“U pitanju su kronični srčani i moždani bolesnici. Sve što je vezano kao indikacija s povećanim temperaturama, to se odražava i na stanje pacijenata. Kronični bolesnici, naravno, puno teže podnose visoke temperature zraka”, rekla je ravnateljica Zavoda, koja smatra kako je manji broj hitnih intervencija tijekom vrućina pokazatelj da su medijski apeli urodili plodom.
“Pohvalila bih medije što svojom agilnošću i upornošću apeliraju na građane da se pridržavaju preporuka, što je rezultiralo time da ih se oni kroz godine sve više pridržavaju. Sve su odgovorniji, slušaju preporuke liječnika i drugih medicinskih djelatnika, tako da s godinama sve rjeđe imamo situacije da se kronični bolesnici šeću ulicama po visokim temperaturama i tako si ugrožavaju zdravlje”, mišljenja je naša sugovornica, a mi ćemo i ovom prigodom ponoviti kako se treba ponašati pri vrlo visokim temperaturama.
Rashladite tijelo i pijte dovoljno tekućine (negaziranu vodu te niskokalorične napitke bez kofeina, alkohola i šećera). Izbjegavajte boravak na direktnom suncu u razdoblju od 10 do 17 (čak i 19) sati, poglavito djeca, trudnice, starije osobe, srčani bolesnici i bolesnici s drugim kroničnim bolestima. Osobe koje rade na otvorenom, trebaju se češće odmoriti, skloniti u hlad i popiti čašu i pol vode svakih 30 minuta. Nosite laganu široku svijetlu odjeću od prirodnih materijala. Ako idete van, stavite šešir širokog oboda ili kapu i sunčane naočale. Jedite češće male obroke. I. Alilović