Nastavlja se pritjecanje još toplijeg zraka iz južnijih područja. Zbog toga će iz dana u dan ovoga tjedna na snazi biti sve veći stupanj upozorenja na toplinski val koji može ostaviti negativne posljedice na zdravlje. Utorak će u istočni krajevima Hrvatske biti sunčan, uz ponegdje slab i umjeren sjeveroistočni vjetar. Jutarnja temperatura će biti ugodnih 19 do 21 stupanj, no zato će tijekom dana biti 35 stupnjeva.
U središnjoj Hrvatskoj će također biti sunčano i vruće, s temperaturama od 32 do 35 stupnjeva. No, ponegdje će, uz umjeren razvoj oblaka, postojati mala mogućnost za poneki popodnevni pljusak. Toplinski val će se nastaviti i kroz ostatak tjedna, donoseći srijedu sa sobom pretežno sunčano i vruće vrijeme.
Prema Državnom hidrometeorološkom zavodu (DHMZ), najviša dnevna temperatura će se kretati uglavnom između 31 i 36 °C.
Koji gradovi su na udaru?
Pored visokih dnevnih temperatura, očekuju nas i tzv. tropske noći koje će mnogima otežati san i odmor. Noći neće biti ugodne, osobito duž obale, što može utjecati na raspoloženje i radnu učinkovitost tijekom dana, upozorava DHMZ.
Toplinski val može izazvati dodatne zdravstvene probleme kod meteoropata i kroničnih bolesnika, stoga im se savjetuje pridržavanje uputa liječnika.
Visoke temperature dovele su do izdavanja narančastog i crvenog upozorenja za određena područja. U srijedu će tako najteže (crveno upozorenje) biti uz obalu, posebno u Rijeci, Splitu i Dubrovniku, ali i u Zagrebu i Kninu. Za četvrtak, petak i subotu najviši stupanj upozorenja izdan je za Zagreb, Osijek, Karlovac, Knin, Rijeku, Split i Dubrovnik. U četvrtak je jedino za Gospić na snazi narančasto upozorenje, dok crveno vrijedi za petak i subotu.
DHMZ izdao ozbiljna upozorenja: Pogledajte što je sve žuto i narančasto i kada slijedi preokret
Budite na oprezu
Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) ističe važnost pridržavanja smjernica za zaštitu od vrućina.
Savjeti za zaštitu uključuju rashlađivanje tijela i konzumaciju dovoljne količine tekućine, posebno negazirane vode i niskokaloričnih napitaka bez kofeina, alkohola i šećera kako bi se izbjegla dehidracija. Ne čekajte osjećaj žeđi da biste povećali unos tekućine, osobito kod starijih osoba koje slabije osjećaju žeđ. Jedite češće male i tekuće obroke.
Izbjegavajte boravak na direktnom suncu u razdoblju od 10 do 17 sati, posebno djeca, trudnice, starije osobe, srčani bolesnici i kronični bolesnici. Tuširajte se ili kupajte u mlakoj vodi.
Nosite laganu, široku i svijetlu odjeću od prirodnih materijala. Koristite laganu posteljinu, po mogućnosti bez jastuka kako biste smanjili akumulaciju topline. Sve ostale preporuke za zaštitu od vrućina HZJZ-a možete pronaći OVDJE.
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.