HUP-Udruga poslodavaca graditeljstva (HUP-UPG) i Sindikat graditeljstva Hrvatske (SGH) potpisali su u srijedu osme izmjene i dopune Kolektivnog ugovora za graditeljstvo, kojima osnovne bruto plaće za sve grupe složenosti iz Tarifnog priloga rastu od veljače 2025. između 9 i 17 posto, a povećavaju se i materijalna prava radnika, izvijestili su iz HUP-a.
Ugovor su potpisali predsjednik HUP-UPG-a Mirko Habijanec i predsjednica Sindikata graditeljstva Hrvatske Jasenka Vukšić, a on stupa na snagu od 1. veljače ove godine.
“Cilj Kolektivnog ugovora je da imamo povećanje plaća i uređeni i regulirani sustav za naš sektor. Potreba za tehničkom struka je velika, no tome ne odgovara školski sustav niti kontrola države koja se treba baviti suzbijanjem nelojalne konkurencije, osobito u javnoj nabavi. Neophodno je da prema Zakonu o javnoj nabavi obvezni način isključenja iz javnih natječaja bude neisplata plaće i nepoštivanje drugih prava iz Kolektivnog ugovora”, istaknuo je Habijanec.
Sektor graditeljstva zauzima značajno mjesto u hrvatskom gospodarstvu, uz udio u BDP-u od 5,6 posto u 2023. godini, dok je u prosincu lani zapošljavao više od 125.000 radnika, odnosno 8,5 posto svih zaposlenih u Hrvatskoj, ističu iz HUP-a.
KULA OD KARATA Njemačka recesija poljuljat će i Hrvatsku. Novotny i Kotarski otkrivaju koji će sektori stradati
Predsjednica sindikata Vukšić kazala je da je ovo jedan od boljih koraka u kontinuitetu pregovaranja.
“Pozitivno je što smo podignuli plaće u graditeljstvu, a posebice radnicima na terenu kojima smo dignuli plaću 15 do 17 posto. Međutim, ne možemo biti potpuno zadovoljni, jer je prosječna plaća u tom sektoru i dalje manja nego prosječna plaća u Hrvatskoj za otprilike 22 posto”, poručila je.
Glavna direktorica HUP-a Irena Weber zadovoljna je što ovim izmjenama socijalni dijalog dižu na još višu razinu.
“Pozivamo socijalne partnere i na podršku kurikularne reforme. Svi se borimo s nedostatkom radnika, želimo da djeci strukovno zanimanje bude atraktivno i da nakon strukovne škole mogu kasnije i na fakultete. Nama je to iznimno važno kako bi zadržali mlade u Hrvatskoj i pružili im bolju budućnost”, istaknula je Weber.
PODRŽAVATE? Sud EU traži izbacivanje turskih i kineskih građevinskih tvrtki iz Hrvatske