Turistička sezona je u punom jeku i po nekim očekivanjima to bi razdoblje trebalo biti pogodno i profitabilno i za hrvatske seljake i poljoprivrednike, uzgajivače hrane. Ali nažalost nije tako za dio njih.
Trud i znoj koji su uložili sada odlazi u vjetar, a plodove svog rada bacaju.
Naime, dijelu uzgajivača povrća iz okolice Virovitice u jeku turističke sezone otkupljivači su prestali otkupljivati paprike i krastavce. Stoga su bili prisiljeni tone tog povrća, zaorati u zemlju, piše HRT.
Ilija u voćnjaku ima ‘zlatnu koku’: Smislio je trik, iz Njemačke mu plaćaju 25 eura po komadu
Tone povrća završilo u pijesku
Mjeseci ulaganja i truda obitelji Vedriš iz Starog Gradca završili su na podravskom pijesku. Dosad su bacili više od deset tona paprike i krastavaca.
“Otkupljivači su dogovoreno zatvorili otkup, svi. Cijena je bila preniska i dok je bio otvoren otkup cijena je bila 20 centi, a nama dnevni troškovi prerastu tih 20 centi po kilogramu da bi uopće mogli profitabilno živjeti. Zato je to tu gdje je jer bilo je dosta toga uvozne robe znači i Srbija i Albanija”, rekao je za HRT Marin Vedriš iz Starog Gradca.
Tužna slika i u plasteniku mladog diplomiranog agronoma Ivana Počepana iz Starog Gradca. Baca i on brojne paprike.
“Po toj cijeni meni se ne isplati tu robu pakirati. Manji mi je trošak baciti to na zemlju jednostavno, to je tužno jer tu je uloženo u plastenike u tehnologiju”, naglasio je Ivan Počepan iz Rogovca.
Domaći uzgajivači ističu da je uz nesređeno tržište za sve kriv uvoz iz trećih zemalja izvan Europske unije. Mnogi se žale da ne mogu sklopiti sigurne ugovore s otkupljivačima dok na godinu uvezemo povrća za 270 milijuna eura.
Komentari