I prošla, kao i 2023., bila je poslovno vrlo izazovna za Ericsson Nikola Teslu, najveću domaću informacijsko-telekomunikacijsku kompaniju. No, za razliku od 2023. kada je ostvarila rekordne rezultate u posljednjih pet godina, lani su se izazovi odrazili na financijske brojke. Prihodi od prodaje pali su 18 posto, na 249,5 milijuna eura, a operativna dobit 10,6 posto, na 22,1 milijun eura, otkrivaju rezultati poslovanja koji su jučer javno predstavljeni investitorima i medijima. Smanjenju je najviše doprinio pad prihoda na domaćem tržištu zbog dvije stvari: neproduljenje ugovora u području upravljanih usluga s Hrvatskim Telekomom te smanjenim ulaganjima domaćih teleoperatora u 5G mrežu. U konačnici prihodi kompanije na domaćem tržištu pali su 49 posto, na 66,4 milijuna. Istovremeno su značajno, čak 60 posto, rasli prihodi u segmentu Digitalno društvo, unutar kojega Ericsson NT pruža uslugu digitalne transformacije javnom sektoru.
Prošlogodišnjim poslovnim rezultatom vodstvo kompanije je zadovoljno, posebno kada se u obzir uzme izazovno makroekonomsko okruženje u kojem su poslovali. “Prošlu su godinu obilježile političke i ekonomske neizvjesnosti, nastavak snažnih inflatornih pritisaka, promjene na ICT tržištu rada uslijed kojih su globalne ICT kompanije smanjivale broj zaposlenih. Pritom je godinu obilježilo i oprezno ulaganje naših kupaca te odgađanje i usporavanje investicijskih ciklusa”, navela je Gordana Kovačević, predsjednica Ericssona Nikole Tesle, istaknuvši da su i u takvim okolnostima uspjeli realizirati nekoliko značajnih strateških narudžbi.
Među strateške narudžbe ubraja one ostvarene u već spomenutom segmentu Digitalno društvo. U tom je području potpisano novih ugovora s ukupno 12 tijela javne uprave, od ministarstava, državnih ureda, zavoda te gradova, a tiču se daljnje informatizacije zdravstva, kulture, prometa, nacionalne i javne sigurnosti… “Očekujemo i neke nove ugovore tijekom 2025.”, navodi Kovačević. Među velike uspjehe ubraja i potpisivanje višegodišnje ugovora s Ciprom gdje će Ericsson NT raditi na projektu zamjene i modernizacije informacijskog sustava Zemljišno-knjižnog i katastarskog odjela.
Iako u segmentu Digitalno društvo još uvijek većinu prihoda ostvaruju na domaćem tržištu plan je širiti se na nova tržišta i kupce. “Uložili smo u analizu različitih tržišta i potreba te vjerujemo da će u narednim godinama narudžbe na tržištima izvan Hrvatske biti mnogo značajnije”, poručuje predsjednica Ericssona NT.
Odustali od akvizicija
Velike nade polažu u tržište Bosne i Hercegovine gdje se implementacija 5G mreže nešto sporije odvija. Očekuje se da će regulator donijeti odluku o njezinom uvođenju 2026., a u Ericssonu NT već rade na tome da se snažnije pozicioniraju na tom tržištu. Suradnja je nastavljena i s operatorima na tržištu Kosova (Telekom Kosovo i IPKO), te u Crnoj Gori. Sveukupno su prihodi od prodaje na stranim tržištima rasli 31,6 posto na 42,4 milijuna eura.
Najveće prihode od prodaje Ericsson NT ipak ostvaruje od usluga koje isporučuje matičnoj korporaciji Ericsson kroz Centar za usluge i rješenja. Oni su u 2024. iznosili 140,7 milijuna eura i neznatno su niži u odnosu na godinu ranije (0,7 posto). “Tijekom prošle godine dobili smo nove odgovornosti za razvoj 5G radijske pristupne mreže što je strateški važno jer će omogućiti izgradnju dodatnih kapaciteta za razvoj cjelokupnih rješenja (E2E) unutar mrežnih softvera, odnosno modula”, kaže Kovačević. Napominje da je njihov R&D Centar, u kojem radi više od 1500 stručnjaka, drugi najveći nakon Švedske.
Lani su iz kompanije najavljivali i potencijalne akvizicije, no one se nisu realizirale. Ipak, od njih ne odustaju. “Financijski smo snažni i možemo ići u investicije. No, nećemo žuriti jer ne želimo napraviti pogrešku”, kaže čelnica najveće domaće ICT kompanije dodajući da su nakon nekoliko dubinskih analiza odustali od kupnje. Navodi da s potragom nastavljaju, i to ne samo u Hrvatskoj već u regiji, a zanimaju ih kompanije koje razvijaju rješenja u području sigurnosti, umjetne inteligencije te podatkovnih znanosti.
Ulaganje u zaposlenike
Ericsson Nikola Tesla, koji je lani zaposlio 170 novih stručnjaka (ukupno broje 2920 radnika), značajne resurse ulaže u njihovo zadržavanje i edukaciju. Usred brzih tehnoloških promjena, ulaganje u nove talente preduvjet je opstanka na tržištu na kojem kompanija (koja je prošle godine proslavila 75. godišnjicu poslovanja), uspješno plovi unatoč izazovima. Krajem prošle godine na izvanrednoj Glavnoj skupštini odlučeno da se četiri milijuna eura iz zadržane dobiti za 2023. rasporedi u rezerve za vlastite dionice koje će biti dodijeljene mladim zaposlenicima, za njih ukupno 650. “Tako ih želimo nagraditi i motivirati”, poručuje Kovačević koja očekuje da će i ova godina biti puna izazova jer će smanjena ulaganja operatora u modernizaciju mreže zbog usmjerenosti prema njezinoj monetizaciji, biti nastavljena. Ipak, digitalizacija javne uprave i poslovnog sektora, posebno u području sigurnosti, ali i implementaciji željezničke komunikacijske mreže, pružaju prilike za rast.