Dionice zelenih energetskih kompanija pale su na razine koje su posljednji put zabilježene prije pet godina, prije nego što je ekološki, društveni i upravljački (ESG) entuzijazam gurnuo njihovu vrijednost na rekordne razine.
Tržište snažno pritišće nesigurnost oko političke podrške za prijelaz na čistu energiju i udaljavanje od fosilnih goriva.
Zamrzavanje projekata
S&P Global Clean Energy Transition Index, ključni pokazatelj koji prati učinak velikih kompanija iz sektora čiste energije, pao je za 16 posto u posljednjih 12 mjeseci. Neki investitori očekivali su oporavak krajem prošle godine, jer su se kamatne stope stabilizirale ili pale, a cijena električne energije rasla.
No, odluka američkog predsjednika Donalda Trumpa da zamrzne financiranje zelenih projekata te povlačenje SAD-a iz Pariškog klimatskog sporazuma dodatno su smanjili optimizam ulagača.
Podrška mjerama za smanjenje korištenja fosilnih goriva također je pod pritiskom u mnogim europskim zemalja. Deirdre Cooper, voditeljica održivih dionica u globalnom investicijskoj tvrtki Ninety One, rekla je da je pesimizam u sektoru dekarbonizacije neusklađen s temeljnim poslovnim rezultatima tvrtki.
“Kompanije u sektoru dekarbonizacije bilježe snažan rast i stabilne povrate, ali su im dionice podbacile”, istaknula je Deirdre Cooper i dodala da nikad nije vidjela toliko pesimizma u procjeni vrijednosti kompanija s dugoročnim rastom, piše Financial Times.
Analitičari S&P Dow Jones Indicesa smatraju da su slabiji rezultati dijelom uzrokovani stalnim izazovima poput kamatnog i inflacijskog okruženja, što znači veće troškove projekata i političku nesigurnost koja utječe na sektor čiste energije.
Pad vrijednosti dionica zelenih kompanija veći je od 5-postotnog pada S&P Global BMI Energy indeksa, koji je više izložen nafti i plinu. Također se razlikuje i od 14-postotnog rasta S&P Aerospace and Defense Select Industry Indexa, budući da proizvođači oružja bilježe rast zbog očekivanog povećanja obrambene potrošnje u EU.
Nakon vrhunca početkom 2021., S&P Global Clean Energy Index počeo je padati zbog rasta kamatnih stopa, budući da su projekti čiste energije posebno osjetljivi na skuplje financiranje zbog visokih početnih troškova. Međutim, analitičari S&P Dow Jones Indicesa primijetili su da ukupni pad indeksa prikriva velike razlike među pojedinim kompanijama.
Primjerice, dionice danskog proizvođača vjetroturbina Vestas pale su za više od 44 posto u posljednjih 12 mjeseci, dok je španjolski proizvođač obnovljive energije i upravitelj mreže Iberdrola porastao gotovo 30 posto u istom razdoblju. James Smith, menadžer fonda u Premier Mitonu, rekao je da su investitori u nekim slučajevima previše fokusirani na pritiske kamatnih stopa, s obzirom na to da mnogi proizvođači čiste energije ostvaruju povrate vezane uz indeks.
Velika ulaganja
Pad vrijednosti dionica nastavlja se unatoč snažnim ukupnim ulaganjima u tehnologije čiste energije. S&P Global Commodity Insights predviđa da će ulaganja u čistu energiju 2025. po prvi put premašiti ulaganja u istraživanje i proizvodnju nafte i plina, predvođena solarnom energijom i skladištenjem baterija.
Analitičar RBC Capital Marketsa Erwan Kerouredan dodao je da su tvrtke u sektoru vodika koje posluju izvan EU i SAD-a, primjerice na Bliskom istoku, u boljoj poziciji. “Financijsko okruženje je potpuno drugačije. Postoji velika razlika u financijskoj moći”, rekao je Kerouredan.