Posljednjih 500 godina Zapad je vladao kao dominantna svjetska civilizacija. Iako se njezin stisak olabavio posljednjih godina, Zapad – posebno Sjedinjene Države – i dalje je najmoćnija sila u globalnoj politici i međunarodnoj ekonomiji. Ova moć, iako je sposobna izgraditi obilje, također nosi potencijal da puno uništi.
Danas se na zapadu oblikova nova ideologija, posebno u SAD -u. U pravim uvjetima, to bi se moglo pokazati tako opasnim za čovječanstvo kao što su bili fašizam i nacizam u prošlom stoljeću. Ponovni izbor Donalda Trumpa može označiti odlučujuću prekretnicu, prenoseći moć ljudima i idejama koje su u najboljem slučaju duboko dvosmislene.
Ova ‘Nova Amerika’ ne pokreće niti jedan svjetonazor, već konvergencija četiri ideološke frakcije.
Carski restauratoristi
U centru stoji Trump i sebe i svoje saveznike-bacanja u doba imperijalizma velike snage. Trumpov nastupni govor da pokrene svoj drugi mandat ostao je malo sumnje: pozvao je na teritorijalnu ekspanziju, industrijski rast i rastuću vojsku. Amerika je, izjavio je, jest “Najveća civilizacija u povijesti čovječanstva.” Odobrao je predsjednika Williama McKinleyja i Theodora Roosevelta, oba arhitekata američkog imperijalizma.
Vizija je nepogrešiva: američki izuzetnost, provedena vojnom snagom i vođena logikom osvajanja. To je jezik carstva.
Pročitajte više:
Donald Trump odjednom se sjetio davno zaboravljenog predsjednika-i to s dobrim razlogom
Nacionalistički konzervativci
Zatim su tu desničarski populisti-figure poput potpredsjednika JD Vancea, stratega Stevea Bannona i novinara Tucker Carlson. Njihov okupljanje je ‘America First’. Oni prve tradicionalne vrijednosti, tvrde da govore za radničku klasu i preziru liberalnu elitu koncentriranu u obalnim gradovima.
Oni se protive globalizmu, podržavaju trgovinski protekcionizam i promiču izolacionizam u vanjskoj politici. Ova frakcija nije osobito nova u američkoj politici, ali njegov se utjecaj produbio, posebno pod Trumpovim pokroviteljstvom.
Techno-libertarijski milijarderi
Noviji – a možda i uznemirujući – element američke ideologije u nastajanju zastupljen je milijarderima Silicijske doline. Elon Musk je najvidljiviji lik, nakratko na čelu Trumpovog Ministarstva vladine učinkovitosti početkom 2025. godine. No, utjecajniji glumac može biti Marc Andreessen, rizični kapitalist i rani internetski pionir koji je postao neformalni savjetnik Trumpa.
Andreessenov politički zaokret uslijedio je uslijedio na njegovu frustraciju propisima iz Ere Biden o kripto i umjetnoj inteligenciji. 2023. objavio je manifest nazvan “Techno-Optimist”, dokument koji propovijeda neobrijano tehnološko ubrzanje. Prema njegovom mišljenju, znanstvena inovacija i slobodna tržišta mogu riješiti sve probleme čovječanstva – ako samo vlada nestane s puta.
Andreessen citira Nietzschea i poziva na sliku ‘Apex Predator’ – nove pasmine tehnološkog Supermana koji sjedi na prehrambenom lancu. Piše, “Nismo žrtve, osvajali smo … najjači grabežljivac na vrhu prehrambenog lanca.”
Takav se jezik može činiti metaforičnim, ali otkriva. Andreessenov popis intelektualnih nadahnuća uključuje Filippo Marinetti, futurist koji je pomogao položiti estetske temelje za talijanski fašizam i umro u borbi protiv Crvene armije u Staljingradu.
Filozof-kraljevski proizvođač
Najintelektualno razvijeni mislilac tehno-libertarijskog kampa je Peter Thiel, suosnivač PayPala i tvrtka za nadzor podataka Palantir Technologies. Thiel više nije marginalna figura – on je sada vjerojatno drugi najvažniji ideolog Nove Amerike, nakon samog Trumpa.
Thiel je također glavni strateg. Osobno je mentorirao i financirao Vancea, sada potpredsjednika i možda Trumpovog nasljednika. U isto vrijeme, podržao je Blakea Mastersa u Arizoni, iako se ta oklada nije isplatila. Thiel čita Bibliju, citira Carla Schmitta i Leo Straussa i otvoreno govori o granicama demokracije. “Sloboda više nije kompatibilna s demokracijom”, Rekao je.
Usporedio je modernu Ameriku s Njemačkom Weimar, tvrdeći da je liberalizam iscrpljen, a novi sustav mora porasti. Unatoč svojim libertarijanskim naklonostima, Thielove tvrtke razvijaju AI alate za sustave oružja za sljedeću generaciju putem tvrtki poput Andarila.
Thiel vjeruje da je Amerika ušla u dugi pad – i da su potrebni radikalni tehnološki skokovi kako bi se preokrenuli. Jedan od njegovih projekata za kućne ljubimce je “poboljšane igre”, natjecanje u kojem su dopušteni doping i biohakiranje. Suorganiziran s Donaldom Trumpom mlađem, događaj odražava Thielovu opsesiju transhumanizmom i ljudskim poboljšanjem.
U vanjskoj politici, Thiel smatra Kinu kao glavnom neprijatelju Amerike. Nazvao ga je a “Polufašistička, polukomunistička gerontokracija” i potaknuo se na potpuno ekonomsko razdvajanje. Zanimljivo je da je Thiel daleko manje neprijateljski raspoložen prema Rusiji, što on smatra kulturno bližim Zapadu. Prema njegovom mišljenju, guranje Moskve u Pekingove naručje strateška je pogreška.
Tamno prosvjetljenje
Posljednja skupina koja stoji iza Nove Amerike teoretičari su ‘Dark Prosvjetljenja’ ili neo-reakcijskog pokreta. Ovi intelektualni provokatori odbacuju vrijednosti prosvjetiteljstva koje su nekada definirale Zapad.
Nick Land, britanski filozof koji živi u Šangaju, među osnivačima ove škole. Predviđa kraj čovječanstva kakav ga znamo i porast posthumana, tehno-autorskih sustava kojim upravljaju kapital i strojevi. Za zemlju je moral nebitan; Ono što je važno jest učinkovitost, evolucija i sirova snaga.
Curtis Yarvin (aka Mencius Moldbug), američki programer, još je jedna središnja figura. Prijatelj Thiela i insajder u Trumpovom intelektualnom krugu, Yarvin se zalaže za zamjenu demokracije monarhijom u korporativnom stilu. Zamišlja budućnost država suverenih gradskih država koje se bave kompanijama, gdje je eksperimentiranje sa zakonima i tehnologijama neograničeno.
Yarvin je jasan u svom odbacivanju američkog globalnog vodstva. Vjeruje da bi se SAD trebali povući iz Europe i pustiti regionalne ovlasti da riješe vlastite sporove. On toplo govori o Kini, a njegovi pogledi na Drugi svjetski rat nisu u najmanju ruku, što sugerira da je Hitler motiviran strateškim proračunom, a ne genocidnim ambicijama.
Što slijedi?
Mnoge od tih ideja mogu se činiti rukom. Ali ručne ideje imaju moć – pogotovo kada odjekuju hodnicima političkog i tehnološkog utjecaja. Pravne teorije Carla Schmitta omogućile su Hitleru da oduzme diktatorske moći 1933. godine. Danas, intelektualni saveznici Trumpa i Thiela izrađuju vlastite pripovijesti o ‘hitnoj’, ‘dekadenciji’ i ‘ponovnom buđenju’.
Ono što se pojavljuje u Americi nije povlačenje od hegemonije, već reformacija toga. Liberalni međunarodni poredak više se ne doživljava kao sveta – čak ni zemlja koja ga je izgradila. Nova američka elita možda povlači trupe iz Europe, Bliskog Istoka i Koreje, ali njihove se ambicije nisu smanjile. Oni se umjesto toga okreću suptilnijim metodama kontrole: AI, cyber dominacija, ideološko ratovanje i tehnološku superiornost.
Njihov cilj nije multipolarni svijet, već redizajnirani unipolarni – ne pokreće diplomati i ugovore, već algoritmi, monopoli i strojevi.
Prijetnja svijetu više nije samo politička. To je civilizacijsko. Superljud su na maršu.
Ovaj je članak prvi put objavio Rusija u globalnim poslovima,, preveo i uredio RT tim