U posljednjih nekoliko svijetom je zahvatio novi trend među djecom i mladima, sakupljanje tzv. Labubu lutkica. Riječ je o plišanim i plastičnim figuricama neobičnog, često nastranog izgleda, koje su u vrlo kratkom vremenu stekle golemu popularnost zahvaljujući društvenim mrežama i poznatim osobama koje ih promoviraju. Međutim, iza te naizgled „slatke“ (ako je nekome slatko) estetike krije se duhovna opasnost koju vjernici ne smiju olako shvatiti.
Labubu je lik iz serijala “The Monsters” kojeg je osmislio hongkonški umjetnik Kasing Lung, a globalno ih je popularizirala kineska tvrtka Pop Mart 2019. godine. Lutkice se prodaju u tzv. “blind box” pakiranjima – kupac ne zna koji će lik dobiti – čime se dodatno potiče kolekcionarski impuls. Neke od figurica prodaju se i za nekoliko tisuća dolara, a trend je zahvatio i djecu u Hrvatskoj.
Labubu likovi prikazuju čudovišta sa šiljatim zubima, demonskim očima, rogovima, krilima, ožiljcima i sotoniziranom estetikom. Iako ih tvorci opisuju kao „zločeste, ali simpatične“, sve češće se na internetu pojavljuju rasprave o njihovoj povezanosti s demonima, osobito s drevnim mezopotamskim duhom po imenu Pazuzu.
Tko je Pazuzu ?
Pazuzu je drevni mezopotamski duh koji se pojavljivao krajem 1. tisućljeća pr. Krista, sa seksualnim i strahotnim izgledom: kombinacija zmije, psa, ptice s krilima. Premda označen kao demon, Pazuzu su predstavljali kao zaštitnika – trudnica. Iz kršćanske perspektive jasno je da se radi o demonskom entitetu, jer nijedan demon ne može biti dobar. Demon je uvijek lažac, prevarant i protivnik Boga.
Jesu li Labubu povezani s Pazuzuom?
Tvorci Labubu lutkica kategorički odbacuju bilo kakvu povezanost s Pazuzuom, tvrdeći da je lik inspiriran nordijskim folklorom. Međutim, korisnici na društvenim mrežama uočili su zastrašujuće sličnosti između Labubu lutkica i prikaza Pazuzua, uključujući rogove, krila, demonski osmijeh i zlokoban pogled.
Osim toga, zbog viralnih objava koje povezuju Labubu s demonologijom, sve veći broj roditelja izražava zabrinutost neki su čak i spaljivali te igračke u znak duhovnog čišćenja svojih domova.
Što kaže Crkva?
Crkva nas neprestano poziva na oprez kada su u pitanju predmeti, slike ili sadržaji koji promiču demonsku ikonografiju, čak i kada su predstavljeni kroz humor ili umjetnost. Sv. Pavao nas opominje: „Ne dajte mjesta đavlu“ (Ef 4,27). I ako uzmemo u obzir da ove igračke nisu povezane s tim demonskim entitetom, ipak je riječ o igračkama čudovištima što ne umanjuje opasnost.
Upozorenja egzorcista idu još dalje: sve što sadrži demonološke simbole, bilo kroz glazbu, film, umjetnost ili igračke, može otvoriti vrata za duhovni nemir, tjeskobu i druge smetnje – osobito kod djece čija je mašta još ranjiva i lako podložna utjecajima.
Otac Francesco Bamonte, predsjednik Međunarodnog udruženja egzorcista, često ističe da demoni mogu djelovati i posredno kroz predmete koji se čine bezazlenima, ali su okultno nabijeni, bilo namjerno ili nesvjesno.
Što roditelji trebaju učiniti?
Roditelji katolici pozvani su djelovati s razborom i vjerom. Evo nekoliko preporuka:
Razgovarajte s djecom, objasnite zašto su takvi likovi duhovno opasni, i zašto ne želimo činiti ništa što vrijeđa Boga.
Uklonite igračke s upitnim simbolima –osobito one koje podsjećaju na demonske prikaze.
Blagoslovite svoj dom pozovite svećenika, molite krunicu i prskajte prostor blagoslovljenom vodom.
Molite s djecom da ih Isus čuva i da ne padnu u duhovne zamke koje se danas sve češće skrivaju u kulturi.
Dovode li ovi predmeti zloduhe u vaš život? ‘Baci to i nikada više ne koristi’