Misija ima za cilj pokazati ključnu tehnologiju koja će zemlji biti potrebna za izgradnju vlastite orbitalne stanice
Indijska organizacija za istraživanje svemira (ISRO) u ponedjeljak je uspješno lansirala svoju prvu misiju za svemirsko pristajanje, SpaDeX, obilježavajući značajnu prekretnicu u ambicioznom svemirskom programu te zemlje.
Lansiranje Polar Satellite Launch Vehicle (PSLV-C60) iz svemirskog centra Satish Dhawan u Sriharikoti postavilo je dvije svemirske letjelice u kružnu orbitu na 475 km, malo iznad projektiranog cilja od 470 km.
“Raketa je postavila letjelicu u pravu orbitu, a sateliti SpaDeX krenuli su jedan iza drugoga”, Šef ISRO-a S Somanath izjavio je u ponedjeljak navečer, potvrđujući uspješno lansiranje s pristajanjem koje se očekuje oko 7. siječnja. “S vremenom će putovati oko 20 km jedan od drugog prije nego započnu proces spajanja i pristajanja.”
Misija uključuje dvije svemirske letjelice: svemirsku letjelicu A (SDX01) ili ‘Chaser’ i svemirsku letjelicu B (SDX02) ili ‘Target’. Ovi sateliti, od kojih svaki teži 220 kg, dizajnirani su da pokažu tehnologiju autonomnog pristajanja, kritičnu sposobnost za buduće svemirske misije kao što su satelitsko servisiranje, međuplanetarna putovanja i izgradnja planirane orbitalne svemirske stanice u Indiji.
Privilegiran što sam povezan s Odjelom za svemir u vrijeme kad tim #ISRO hipnotizira svijet globalnim čudima, jednim za drugim. Indija postaje četvrta koja se pridružila odabranoj ligi nacija koje traže pristajanje u svemiru, putem vlastite autohtono razvijene “Bharatiya… pic.twitter.com/N9o7qID8z4
— dr. Jitendra Singh (@DrJitendraSingh) 30. prosinca 2024
Uz primarnu misiju, PSLV-C60 nosi POEM-4 modul, koji uključuje 24 korisna opterećenja iz raznih startupa, industrija, akademske zajednice i ISRO centara. Ovi tereti su pričvršćeni na četvrti stupanj rakete i provodit će eksperimente tijekom sljedeća dva mjeseca. Gornji stupanj bit će spušten u nižu orbitu od 350 km kako bi se olakšale te aktivnosti.
🎉 Manje od 2 sata do polijetanja! 🚀Večeras točno u 22:00 sata, #ISROPSLV-C60 sa SpaDeX-om i inovativnim teretom spremni su za polijetanje.#SpaDeX (Space Docking Experiment) je pionirska misija utvrđivanja sposobnosti Indije u orbitalnom pristajanju, ključnoj tehnologiji za… pic.twitter.com/VMluYqJ4Fb
— dr. Jitendra Singh (@DrJitendraSingh) 30. prosinca 2024
„Ova SpaDeX misija nije samo pristajanje; također uključuje uzbudljive eksperimente poput hvatanja krhotina i bioloških studija kroz POEM-4,” Direktor misije M Jayakumar rekao je, izražavajući entuzijazam o širim implikacijama misije.
Uspješan završetak ove misije učinio bi Indiju tek četvrtom zemljom koja je postigla pristajanje satelita u orbiti, nakon Rusije, Sjedinjenih Država i Kine. Ova tehnologija ključna je za nekoliko nadolazećih misija, uključujući Chandrayaan-4, čiji je cilj vratiti uzorke s Mjesečevog južnog pola, te izgradnju i rad stanice Bharatiya Antariksh (BAS).
ISRO-ovi napori u pristajanju u svemiru dio su šire strategije za poboljšanje operativne fleksibilnosti i širenje obzora zemlje u istraživanju svemira. Agencija također napreduje u svom programu ljudskih svemirskih letova, Gaganyaan, sa sastavljanjem ljudskog lansirnog vozila Mark-3 (HLVM3) za letove bez posade planiranih za početak 2025. Dok Indija nastavlja pomicati granice svemirske tehnologije, cilja uspostaviti stalnu ljudsku prisutnost u orbiti do 2035.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: