Sporost i neučinkovitost zbog velike količine manualnih poslova, velika opasnost od pogreške i povećani troškovi koji se broje u milijunima, ključni su problemi za transportne tvrtke koje nisu prošle proces digitalizacije, odnosno imaju zastarjele ili nepostojeće računalne sustave za vođenje i automatizaciju. Neuravnotežena podjela tereta po danima i nemogućnost planiranja opterećenosti ukrcajnih kapaciteta bili su svakodnevni problemi i za jednu američku željezničku kompaniju, čija mreža broji 50 tisuća kilometara pruge, 4.000 lokomotiva i 50 intermodalnih terminala, kroz koje dnevno prođe preko 10 tisuća kontejnera. Sve dok nisu angažirali DECODE za izradu novog rješenja.
Ova hrvatska softverska tvrtka klijentu je izradila sustav za rezervaciju, alokaciju i praćenje transporta, putem kojeg može pratiti status kontejnera, raspored transporta, dužinu i opterećenost vlakova, uz sve ostale ključne stvari za rezervaciju resursa, a koji će im, procjenjuje se, ostvariti milijunske uštede.
Učinkovitost prije svega
“Prije izrade sustava, klijent je spajao vlakove prema dnevnom dolasku kontejnera, bez posebnog sustava koji bi to nadzirao. To je dovodilo do neefikasnosti, neuravnotežene raspodjele tereta po danima i stoga povećanom trošku prijevoza po kontejneru. Nemogućnošću planiranja opterećenosti ukrcajnih kapaciteta nastajao je velik stres u sustavu. Nisu imali način za predvidljivo slaganje vagona, već bi ih žurno spajali prema potrebi, što je stvaralo veliku neučinkovitost u operacijama. Kako bismo uveli red u procese, omogućili smo im praćenje svih linija u svojoj mreži, vlakova u floti, kontejnera na terminalima i klijenata čiji su teret prevozili. Konkretne usluge koje smo pružili klijentu su: razvoj softvera (frontend i backend), vođenje projekta i UX/UI dizajn i osiguranje kvalitete”, otkriva Damir Plejić.
Agilni procesi idealni za brz razvoj i implementaciju rješenja koji su ih razlikovali od konkurencije, veliko iskustvo u traženim tehnologijama, dobro posloženi procesi testiranja i kvalitete koji su neophodni za stvaranje ovakvih sustava te, ne manje važno, iskusni softverski inženjeri koji su se već okušali na visokokompleksnim projektima, dodatni su razlozi zbog kojih se američki klijent odlučio za ovu hrvatsku tvrtku.
DECODE je 2012. godine nastao kao malena softverska firma za izradu mobilnih aplikacija koju su osnovali Marko Strizić, Mario Žderić i Petar Šimić. Ono što je počelo kao ideja trojice ambicioznih studenata sa zagrebačkog Fakulteta elektronike i računalstva, koji su željeli izraditi aplikaciju za pronalaženje najboljeg noćnog života u gradu, razvilo se u razvojnog partnera za neke od vodećih svjetskih softverskih tvrtki. Danas tako zapošljavaju preko 80 ljudi i pružaju softverska rješenja za najveće svjetske kompanije. Napore uložene u razvoj brenda prepoznala je i jedna prestižna konzultantska firma, koja ih je i povezala s američkim klijentom. Njihova je preporuka, kaže Damir Plejić, voditelj strateških projekata tvrtke, bila ključna za početak suradnje.
Inovacije za okoliš
“Ono što nas razlikuje od mnogih konkurenata upravo su procesi razvoja softvera i rigoroznog sustavnog testiranja koje smo stvarali tijekom suradnje s velikim klijentima”, kaže Plejić, naglašavajući kako, ipak, nije išlo sve tako ‘glatko’.
Budući da je riječ o privatnom poduzeću s jasnim managementom, koje je imalo snažnu želju za brzim zaokretom u poslovanju, nije bilo administrativnih prepreka, koje su čest slučaj u Europi ili ako je riječ o javnim poduzećima. Međutim, veliki izazovi bili su kratak rok za izradu rješenja i formiranje tima iskusnih developera sa specifičnim iskustvom rada na projektu takvog tipa i veličine, potom nužnost brzog usvajanja industrijskog znanja i žargona te interakcija s postojećim sustavima.
Naime, u sklopu klijentovih operacija nalaze se desetine sustava koji pokrivaju različita područja djelovanja. DECODE-ov sustav morao se besprijekorno povezati s njima, a to je zahtijevalo vrlo napredno vladanje specifičnim vještinama. Na kraju svega, projekt koji je projektiran za 12 mjeseci rada, uspjeli su realizirati u tri mjeseca!
Uvođenje inovativnih rješenja, poput DECODE-ovih, ključno je za konkurentnost i rast svake transportno-logističke kompanije. Digitalizacija transporta ima, međutim, i širi kontekst, koji nadilazi interese samog klijenta, jer – dugoročno gledano – smanjuje ugljični otisak i tako pomaže očuvanju okoliša. Digitalne tehnologije mogle bi, procjenjuje se, smanjiti emisije za 20% do 2050. godine i to samo u dva sektora s najvećim emisijama: energetskom i sektoru mobilnosti.
Sadržaj omogućio DECODE