- Bangladeš je u ponedjeljak proglasio državnim praznikom i ostao bez interneta peti dan nakon presude Vrhovnog suda kojom je smanjen državni sustav kvota radnih mjesta.
- Prethodno je uveden policijski sat s naredbom pucanja na licu mjesta, a vojno osoblje viđeno je kako patrolira glavnim područjima, uključujući glavni grad.
- U zemlji je došlo do nasilnih sukoba između policije i studentskih prosvjednika koji su zahtijevali ukidanje kvote od 30 posto radnih mjesta za rodbinu veterana.
Bangladeš je ostao bez interneta peti dan, a vlada je proglasila državni praznik u ponedjeljak, jer su vlasti zadržale strogu kontrolu unatoč očitom miru nakon sudskog naloga koji je smanjio kontroverzni sustav raspodjele državnih poslova koji je izazvao nasilne prosvjede.
Ovo dolazi nakon što je nekoliko dana ranije uveden policijski sat s naredbom pucanja na licu mjesta i moglo se vidjeti vojno osoblje kako patrolira glavnim gradom i drugim područjima.
Južnoazijska država svjedočila je sukobima između policije i uglavnom studentskih prosvjednika koji su zahtijevali ukidanje kvote koja je rezervirala 30% državnih poslova za rođake veterana koji su se borili u ratu za neovisnost Bangladeša 1971. U nasilju je ubijeno više od stotinu ljudi, prema najmanje četiri lokalne novine. Vlasti do sada nisu objavile službene podatke o smrtnim slučajevima.
BANGLADEŠ POZIVA DA SE ZATVORE SVEUČILIŠTA NAKON ŠET SMRTIH U PROSVJEDIMA, PRONAĐENIH BOMBI I ORUŽJA
U ponedjeljak ujutro nije bilo izvješća o izravnom nasilju nakon što je Vrhovni sud dan ranije naredio da se veteranska kvota smanji na 5%. Tako će se 93% poslova u državnoj službi temeljiti na zaslugama, dok će preostalih 2% biti rezervirano za pripadnike etničkih manjina, kao i transrodne osobe i osobe s invaliditetom.
Vojnik bangladeških vojnih snaga stražari iza bodljikave žice na glavnoj ulici u Dhaki, Bangladeš, 22. srpnja 2024. Internetske i mobilne podatkovne usluge i dalje ne rade unatoč očitom miru u Bangladešu nakon presude kojom je smanjen kontroverzni sustav kvota za vladu radnih mjesta nakon tjedana nemilosrdnih prosvjeda koji su postali smrtonosni. (AP Photo/Rajib Dhar)
U nedjelju navečer neki studentski prosvjednici pozvali su vladu da uspostavi internetske usluge. Hasnat Abdullah, koordinator Studentskog pokreta protiv diskriminacije, rekao je za Associated Press da povlače svoje pozive na potpuno gašenje, koje su pokušali nametnuti prošlog tjedna.
“Ali izdajemo ultimatum od 48 sati da zaustavimo digitalnu akciju i uspostavimo internetsku vezu”, rekao je, dodajući da bi se sigurnosni dužnosnici raspoređeni na raznim sveučilištima trebali povući, studentski domovi ponovno otvoriti i poduzeti korake kako bi se studenti mogli sigurno vratiti u svoje kampuse. . Abdullah je također rekao da žele da vlada prekine policijski sat i osigura da se zemlja vrati u normalu u roku od dva dana.
Studenti su također zahtijevali od nekih sveučilišnih dužnosnika da odstupe nakon što nisu zaštitili kampuse. Sarjis Alam, drugi koordinator Studentskog pokreta protiv diskriminacije, rekao je da će oni nastaviti s prosvjedima ako im se ne ispune svi zahtjevi. “Ne možemo se povući iz našeg pokreta poput kukavice”, dodao je.
PROSVJEDI U BANGLADEŠU PAUZIRANI KAKO JE VRHUNSKI SUD PRISTAO NAPUŠTITI VEĆINU RADNIH KVOTA
Drugi ključni organizator studentskih prosvjeda, Nahid Islam, rekao je novinarima da je gašenje interneta poremetilo njihovu sposobnost komunikacije i naveo da vlasti pokušavaju stvoriti podjele među prosvjednicima. “Psihički sam traumatiziran… naše jedinstvo se uništava”, rekao je.

Putnik pokazuje propusnicu za policijski sat vojniku bangladeških vojnih snaga u Dhaki, Bangladeš, 22. srpnja 2024. (AP Photo/Rajib Dhar)
Veleposlanstvo SAD-a u glavnom gradu Dhaki opisalo je u nedjelju situaciju kao “izuzetno nestabilnu” i “nepredvidivu”, dodajući da su u blizini veleposlanstva korišteni pištolji, suzavac i drugo oružje. Rekli su da je bangladeška vojska raspoređena i pozvali Amerikance da budu oprezni, izbjegavaju velike gužve i preispitaju planove putovanja.
Prosvjedi su predstavljali najozbiljniji izazov bangladeškoj vladi otkako je premijerka Sheikh Hasina osvojila četvrti uzastopni mandat na izborima u siječnju koje su glavne oporbene skupine bojkotirale. Sveučilišta su zatvorena, internet je isključen, a vlada je naredila ljudima da ostanu kod kuće.

Vozač skutera pita vojnike bangladeških vojnih snaga koji patroliraju ulicom koji je put otvoren za kretanje, u Dhaki, Bangladeš, 22. srpnja 2024. (AP Photo/Rajib Dhar)
Prosvjednici su tvrdili da je sustav kvota diskriminatoran i da koristi pristašama Hasine, čija je stranka Awami League predvodila pokret za neovisnost, te su željeli da se on zamijeni sustavom temeljenim na zaslugama. Hasina je branila sustav kvota, rekavši da veterani zaslužuju najveće poštovanje bez obzira na političku pripadnost.
KLIKNITE OVDJE ZA PREUZIMANJE APLIKACIJE FOX NEWS
Glavna oporbena Bangladeška nacionalistička stranka poduprla je prosvjede, obećavši da će organizirati vlastite prosvjede budući da su se mnogi njezini pristaše pridružili prosvjedima koje vode studenti.
Awami League i BNP često su se međusobno optuživali za raspirivanje političkog kaosa i nasilja, nedavno uoči nacionalnih izbora u zemlji, koji su bili pokvareni represijom protiv nekoliko oporbenih figura.