Glavni urednik našeg portala Zoran Meter, u utorak, 21. siječnja, dao je telefonski intervju za sarajevski Radio BiH na temu prvih, i mogućih daljnjih poteza novog američkog predsjednika Donalda Trumpa na domaćem i međunarodnom planu.
Između ostalog, ukazao je na jasne signale koji su još od početka prošle godine ukazivali da bi Trump vrlo lako mogao ponovo postati predsjednik SAD-a, kao i na tekuće globalne geopolitičke procese koji su ukazivali na nužnost promjene čitave paradigme američke vanjske politike. U tom kontekstu Meter, kako kaže, uopće nije iznenađen prvim Trumpovim potezima, jer je većinu njih, uostalom, već odavno i najavljivao.
Osvrnuo se i na Trumpovu unutarnju politiku i svojevrsnu ideološku revoluciju koju pokreće kao protuodgovor na „kulturnu revoluciju“ njegovog prethodnika Joea Bidena i Demokratske stranke općenito. Danas je, kaže Meter, za Amerikance revolucija čak i kada se kaže da postoje samo dva spola.
Također je govorio i o Trumpovim namjerama prema Europskoj uniji i znakovitom ne pozivanju predsjednice Europske komisije tj. najmoćnije osobe EU-a Ursule von der Leyen na njegovu inauguraciju, kao, uostalom, i čelnika najvažnijih američkih saveznika na tlu Europe: francuskog predsjednika Emmanuela Macrona, njemačkog kancelara Olafa Scholza ili pak britanskog premijera Keira Starmera.
Meter je, kao ultimativni značaj za Trumpa i uspješnu provedbu njegove američke globalne politike označio uspjeh u postizanju mira u Ukrajini. Ukoliko u tome ne uspije, vrlo teško će provesti u djelo novu vanjsku politiku koju je najavljivao prije i nakon inauguracije.
U tom smislu, Meter nije optimističan i za sada ne vidi mogućnost postizanja sporazuma o završetku ukrajinskog rata.
Štoviše, rekao je da bi Trump lako mogao upasti i u „vijetnamsku zamku“, kako je to ovih dana za medij Politico kazao i Steve Bannon, Trumpov savjetnik iz njegovog prvog mandata. Ukazao je na bivšeg republikanskog predsjednika Richarda Nixona koji je postao sinonim za američki fijasko u tom ratu iako ga je on iskreno želio zaustaviti, dok ga je pokrenuo njegov prethodnik – demokrat Lyndon Johnson kojeg gotovo nitko ne spominje. Asocijacija na Bidena i njegovu ulogu u ukrajinskom ratu kojeg nije želio završiti bez, kako je govorio – nanošenja strateškog poraza Rusiji, u tom je kontekstu i više nego vidljiva.
Meter je govorio i o strateškim promašajima europskih vladajućih elita i njihovoj poniznoj zahvalnosti Bidenu zbog njegovog detroniziranja neugodnog Trumpa 2020. zbog čega su se odrekli strateški važnih sfera kojima su do tada autonomno upravljali. Vrlo brzo su ih te elite potom potpuno prepustile Bidenu u ruke, dok su sudbinu EU-a vezali uz sudbinu Ukrajine, da bi na kraju svega, paradoksalno – opet dobili tog istog Trumpa!
Čitav intervju možete poslušati ovdje:
Nismo mi Panama: Ursula upozorila Trumpa da EU ima i druge mogućnosti osim moliti milost