Londonski FTSE indeks ojačao 0,33 posto, na 8.625 bodova, dok je frankfurtski DAX oslabio 0,17 posto, na 23.305 bodova, a pariški CAC 0,08 posto, na 7.720 bodova.
Na europskim se burzama u utorak ujutro trguje oprezno, a indeksi stagniraju jer nema novih vijesti koje bi mogle podržati rast tržišta.
STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati gotovo nepromijenjen u odnosu na jučer.
Pritom je londonski FTSE indeks ojačao 0,33 posto, na 8.625 bodova, dok je frankfurtski DAX oslabio 0,17 posto, na 23.305 bodova, a pariški CAC 0,08 posto, na 7.720 bodova.
A na azijskim su burzama cijene dionica porasle. MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica bio je u 9,30 sati u plusu 0,2 posto.
Pritom su cijene dionica u Južnoj Koreji, Hong Kongu i Šangaju porasle između 0,1 i 1,1 posto. U Australiji su blago pale, dok se Japanu zbog praznika ne radi.
Najviše su jutros porasle cijene dionica na kineskim burzama jer su ulagači i dalje pod dojmom prošlotjedne poruke Pekinga da će razmotriti mogućnost pregovora s Washingtonom o carinama. No, novih vijesti po tom pitanju nema.
Zbog toga se trguje oprezno. Tim više što su jučer na Wall Streetu cijene dionica pale. Dow Jones indeks oslabio je 0,24 posto, dok je S&P 500 skliznuo 0,64, a Nasdaq indeks 0,74 posto.
To je prvi pad S&P 500 indeksa nakon devet dana rasta, što je bio njegov najduži pozitivni niz u više od 20 godina.
„Rast devet dana zaredom teško je nadmašiti. U tržište su uračunati i neki trgovinski dogovori koji bi tek trebali biti postignuti, no situacija oko toga nije baš jasna. A svaki tjedan koji protekne bez trgovinskog dogovora znači dodatnu štetu gospodarstvu”, kaže Art Hogan, strateg u tvrtki B Riley Wealth.
Ulagači ne žele riskirati i zbog toga što će u srijedu čelnici američke središnje banke objaviti priopćenje nakon redovne sjednice. Ne očekuje se smanjenje kamata, no poruke Feda mogle bi znatno utjecati na tržišta.