Iran i Sjedinjene Države započele su četvrti krug pregovora u nedjelju oko brzog naprednog nuklearnog programa Teherana, rekli su zvaničnici, neposredno prije posjeta predsjednika Donalda Trumpa na Bliski Istok ovog tjedna.
U krugu razgovora, koji se opet događa u sultanatu Omana, vjerojatno će vidjeti Omanov ministar vanjskih poslova Badr al-Busaidi kako posreduju. Američki dužnosnici vjeruju da će razgovori uključivati i neizravne i izravne dijelove, kao i u prethodnim krugovima pregovora, ali kao i ostali krugovi u Muscatu i Rimu, detalji ostaju oskudni.
Razgovori nastoje ograničiti iranski nuklearni program u zamjenu za ukidanje nekih srušenih ekonomskih sankcija koje su SAD nametnule Islamskoj Republici, zatvarajući se na pola stoljeća neprijateljstva.
Trump je više puta prijetio da će osloboditi zračne napade koji ciljaju iranski program ako dogovor nije postignut. Iranski dužnosnici sve više upozoravaju da bi mogli slijediti nuklearno oružje sa svojom zalihama urana obogaćenog na razini kruga oružja. U međuvremenu, Izrael je zaprijetio da će sam pokupiti iranske nuklearne postrojenja ako se osjeća ugroženim, što je dodatno kompliciralo napetosti na Mideastu koji je već prošao Izrael-Hamasov rat u pojasu Gaze.
Iranska državna televizija objavila je da su razgovori započeli. Nije bilo neposrednog komentara sa američke strane.
Četvrti krug dolazi ispred Trumpovog putovanja
Razgovori će opet vidjeti iranski ministar vanjskih poslova Abbasa Araghchija i američki izaslanik na Mideastu Steve Witkoff vodio pregovore. U razgovorima su se upoznali i govorili licem u lice, ali čini se da je većina pregovora bila neizravna, s al-Busaidi-jevim porukama između dviju strana.
Iran je inzistirao da je zadržavanje svoje sposobnosti obogaćivanja urana crvena linija za svoju teokraciju. Witkoff je također zamrznuo to pitanje prvo sugerirajući u televizijskom intervjuu da bi Iran mogao obogatiti uran na 3,67%, a zatim kasnije rekavši da sve obogaćivanje mora prestati.
“Program obogaćivanja nikada više ne može postojati u državi Iran”, rekao je Witkoff na desničarskom mjestu Breitbart News u djelu objavljenom u petak. “To je naša crvena linija. Nema obogaćivanja. To znači demontažu, to znači da nema oružja, a to znači da Natanz, Fordow i Isfahan – to su njihova tri objekta za obogaćivanje – moraju se demontirati.”
Araghchi je, međutim, opet upozorio da obogaćivanje ostaje crvena linija za Iran.
“Ovo je pravo iranskog naroda koji nije spreman za pregovore ili kompromise. Obogaćivanje je jedno od postignuća i počasti iranske nacije”, rekao je Araghchi prije napuštanja Teherana. “Za ovo obogaćivanje plaćena je velika cijena. Krv naših nuklearnih znanstvenika prolijevala je za to. Ovo je apsolutno nepovratno. To je bio naš jasan stav koji smo uvijek izrazili.”
Iranski nuklearni sporazum iz 2015. sa Svjetskim silama ograničio je obogaćivanje Teherana na 3,67% i smanjio zalihu urana na 300 kilograma (661 funti). Ta je razina dovoljna za nuklearne elektrane, ali daleko ispod razine broja oružja od 90%.
Budući da je srušen nuklearni sporazum 2018. godine Trumpovim jednostranim povlačenjem SAD-a iz Accord-a, Iran je napustio sva ograničenja u svom programu i obogatio uran do 60% čistoće-kratki, tehnički korak od razine oružja. Posljednjih godina također je došlo do niza napada na moru i na kopnu, koji su proizašli iz napetosti i prije početka rata Izrael-Hamas.
Iran se suočava s pritiscima kod kuće dok se razgovori nastavljaju
Iran se također suočava s izazovima kod kuće, pogoršanih sankcijama. Njegova problematična rialska valuta, jednom preko milijun do 1 dolara, dramatično je ojačala samo zbog razgovora na oko 830.000 do 1 USD.
Međutim, dvije se strane još uvijek pojavljuju daleko od bilo kojeg posla, čak i kad vrijeme otkucava. Iranski mediji široko su izvijestili o dvomjesečnom roku koji je Trump nametnuo u svom početnom pismu poslanom iranskom vrhovnom vođi, Ayatollah Ali Khamenei. Trump je rekao da je pismo napisao 5. ožujka, koje je 12. ožujka stiglo u Iran preko diplomata Emirati – stavljajući rok u teoriju kao ponedjeljak kada Trump odlazi iz Washingtona na svoje putovanje u Saudijsku Arabiju, Katar i Ujedinjene Arapske Emirate.
Iranska unutarnja politika još uvijek je upaljena nad obveznim hidžabom ili maramicom, a žene još uvijek ignoriraju zakon na ulicama Teherana. Glasine također traju oko vlade koje potencijalno povećavaju troškove subvencioniranog benzina u zemlji, što je u prošlosti izazvalo prosvjede u cijeloj zemlji.
U međuvremenu, posljednji krug razgovora u Omanu 26. travnja odvijao se jer je eksplozija ljuljala južnu iransku luku, ubivši desetke ljudi i ozlijedivši preko 1.000 drugih. Iran još uvijek nije objasnio što je uzrokovalo eksploziju u luci Shahid Rajaei, koja je s Islamskom Republikom povezana s pošiljkom komponenti raketnog goriva.