Iranske zalihe obogaćenog urana značajno su porasle od prosinca, a još nema napretka u nastojanjima da se riješe sporna pitanja, pokazala su dva izvješća IAEA-e, piše Reuters.
Iranske zalihe urana obogaćenog do 60 posto, što je sve bliže obogaćenosti od 90 posto koliko je potrebno za bombu, već jako dugo izazivaju zabrinutost zapadnih sila, koje tvrde da ne postoji civilno opravdanje za obogaćivanje urana na tako visoku razinu. Iran tvrdi da razvija nuklearni program samo u mirnodopske svrhe.
Izraelski napad na iranska nuklearna postrojenja?
Administracija američkog predsjednika Donalda Trumpa namjerava izvršiti pritisak na Iran zbog njegova nuklearnog programa, no Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) upozorila je da vrijeme za diplomaciju istječe. Trump i njegova administracija su snažni zaštitnici interesa Izraela, države koja bi bila najranjivija u slučaju stvaranja iranskih nuklearnih bombi. The Washington Post je nedavno pisao kako će u prvoj polovici 2025., Izrael napasti iranska nuklerna postojenja. No, barem dio ovih iranskih pogona se nalazi duboko pod zemljom, pa je upitno koliko će napadi biti djelotvorni.
“Značajno povećana iranska proizvodnja i akumulacija visoko obogaćenog uranija, jedine zemlje koja ne posjeduje nuklearno oružje, a proizvodi takav nuklearni materijal, ozbiljno zabrinjava”, navodi IAEA u odlomku koji obuhvaća oba kvartalna izvješća o Iranu.
Ubrzavanje tempa proizvodnje
Povjerljiva izvješća, poslana državama članicama, a u koja je Reuters imao uvid, pokazuju da, iako su zalihe materijala obogaćenog do 60 posto porasle za polovicu, nema realnog napretka u rješavanju dugotrajnih neriješenih pitanja uključujući neobjašnjivo prisustvo tragova urana na neprijavljenim lokacijama. Zalihe urana obogaćenog do 60 posto porasle su za 92.5 kilograma u zadnjem kvartalu i sada su na 274.8 kilograma, prema izvješću.
To je u principu dovoljno za šest nuklearnih bombi ako se uran nastavi obogaćivati, po IAEA-i. Dovoljno je i za više oružja s nešto niže obogaćenim uranom.
Prije novog ubrzanja proizvodnje Iran je proizvodio šest do devet kilograma urana obogaćenog do 60 posto mjesečno, a sada proizvodi čak 35 do 40 kilograma, rekao je visoki diplomat. To je blizu 42 kilograma koliko je u principu dovoljno za jednu bombu, ako ga se dodatno obogati.
IAEA: Iran nije sve prijavio
“Iran tvrdi da je prijavio sav svoj nuklearni materijal, aktivnosti i lokacije kako nalaže Sporazum o zaštitnim mjerama. To nije u skladu s ocjenama Agencije”, navodi se u izvješću.
Trump je 2018. u svojem prvom mandatu povukao SAD iz sporazuma s Iranom i drugim silama koji je ograničio iranski nuklearni program u zamjenu za ublažavanje sankcija. Iran je od tada prekršio i daleko prekoračio propisana ograničenja. Europske sile žele sada uz pomoć SAD-a dogovoriti nova ograničenja ili vratiti sve sankcije prije nego sporazum u listopadu istekne.
Iranski zastupnik izjavio da već imaju nuklearne bombe