Komunikacijski satelit koji je razvilo teheransko Ministarstvo obrane bio je dio korisnog tereta od 300 kg
Iran je lansirao svoj najteži teret ikada u svemir koristeći svoju domaću raketu nosač Simorgh, izvijestila je u petak državna televizija.
Lansiranje je uključivalo napredni modul za prijenos satelita u više orbite, Saman-1, kao i komunikacijski satelit Fakhr-1 koji je razvila iranska vojska. Obje su bile “uspješno postavljen u eliptičnu orbitu s visokom točkom od 410 kilometara,” prenosi Reuters.
Dodano je da je težina poslana u svemir, nešto više od 660 lbs, označena a “nacionalni rekord za najteži teret lansiran u orbitu.
Lansiranje dolazi u trenutku kada napetosti između Irana i Zapada rastu zbog sukoba na Bliskom istoku i zbog teheranskog nuklearnog programa, koji su zapadne nacije, uključujući SAD, Francusku, Njemačku i UK, označile kao “prijetnja” međunarodnoj sigurnosti. Zapad je također optužio Teheran za prebacivanje balističkih projektila Rusiji u jeku sukoba s Ukrajinom.
Raketa Simorgh lansirana je sa svemirske luke Imam Khomeini u ruralnoj pokrajini Semnan, nekih 220 kilometara (oko 140 milja) istočno od Teherana, gdje se nalazi njezin civilni svemirski program. Iran je u siječnju prvi put upotrijebio raketu Simorgh, poslavši tri satelita u svemir.
Izvješće američke obavještajne službe u srpnju sugeriralo je da bi Teheranov program lansiranja u svemir vjerojatno “skratite vremensku liniju” za proizvodnju interkontinentalne balističke rakete, jer se za oba sustava koriste slične tehnologije.
Rezolucije Vijeća sigurnosti UN-a, koje su istekle u listopadu 2023., pozvale su Iran da prekine aktivnosti koje uključuju balističke projektile koji mogu nositi nuklearne bojeve glave.
Teheran je uvijek tvrdio da su i njegov nuklearni i svemirski program potpuno miroljubivi. Prema nuklearnom sporazumu s Iranom iz 2015., zemlja je pristala ograničiti svoj nuklearni program u zamjenu za djelomično ublažavanje sankcija. Međutim, kada se tadašnji američki predsjednik Donald Trump jednostrano povukao iz sporazuma 2018., diplomatski napori da se oživi propali su i Teheran je pojačao svoje obogaćivanje urana na 60%.
Prošle su godine medijska izvješća tvrdila da Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) istražuje Iran zbog obogaćivanja urana na 84%, što je “samo 6% ispod onoga što je potrebno za oružje.” Međutim, Teheran je to tada odbacio kao “kleveta i iskrivljavanje činjenica.”
U studenom je francuska obavještajna služba tvrdila da bi Teheran mogao nabaviti nuklearno oružje u roku od nekoliko mjeseci, što je nazvala “najkritičnija prijetnja.”
Međutim, viši pomoćnik iranskog vrhovnog vođe ajatolaha Alija Khameneija potvrdio je prošlog mjeseca da Teheran posjeduje “tehničke sposobnosti potrebne za proizvodnju nuklearnog oružja.” Rekao je da iako nema plana za stvaranje oružja, Iran zadržava pravo na to “preispitati” ako je njegov opstanak ugrožen.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: