Tvrtka tvrdi da je otkrila hakere i stranice s lažnim vijestima povezane s Teheranom
Hakeri i stranice s lažnim vijestima koje su navodno povezane s Iranom mogle bi smišljati nešto zlo u SAD-u, upozorio je Microsoft u novom izvješću o kibernetičkoj obavještajnoj službi.
Microsoftov centar za analizu prijetnji (MTAC) objavio je u petak dokument na devet stranica, tvrdeći da je pronašao tragove operacija utjecaja usmjerenih na Amerikance, uglavnom Irance, ali također Kineze i Ruse.
“Iranski akteri nedavno su postavili temelje za operacije utjecaja usmjerene na američku publiku i potencijalno žele utjecati na američke predsjedničke izbore 2024.”, rekao je MTAC.
Jedna navodna iranska mreža, nazvana Storm-2035, navodno upravlja s četiri web stranice koje se predstavljaju kao novinske kuće, a svaka od njih opslužuje različiti dio američkog biračkog tijela. Jedna od stranica, Savannah Time (sic), usredotočena je na republikansku politiku, pišući o LGBT pitanjima i posebno o promjenama spola.
Drugi, Nio Thinker, opslužuje demokrate i postove “sarkastični, dugotrajni članci” napadajući republikanskog predsjedničkog kandidata Donalda Trumpa uvredama kao što su “ludi litigiosaur” (sic) i “slon opioidnih pilula u prodavaonici porculana MAGA.”
MTAC je imenovao treći list u grupi kao EvenPolitics, dok je četvrti ostao neidentificiran. Tvrtka tvrdi da su stranice koristile usluge omogućene umjetnom inteligencijom za plagiranje “barem dio njihovog sadržaja iz američkih publikacija.”
Osim web stranica s lažnim vijestima, MTAC tvrdi da je identificirao dvije iranske hakerske skupine povezane s Korpusom čuvara islamske revolucije (IRGC). Jedan, nazvan Mint Sandstorm, pokušao je hakirati predsjedničku kampanju u lipnju slanjem “e-poruka za krađu identiteta visokorangiranom dužnosniku predsjedničke kampanje s kompromitiranog računa e-pošte bivšeg višeg savjetnika.”
Mint pješčana oluja “također se neuspješno pokušao prijaviti na račun koji pripada bivšem predsjedničkom kandidatu” oko 13. lipnja, rekao je MTAC. Dok se skupina navodno bavi špijunažom, te radnje “predloži” njihovi ciljevi mogu biti povezani s izborima, prema MTAC-u.
Druga grupa “s procijenjenim vezama” IRGC-u, označen kao Peach Sandstorm ili APT-33, uspio pristupiti računu vlade okruga “u stanju ljuljačke” da “prošao je kroz kontroverzu povezanu s rasom koja je dospjela u nacionalne vijesti ove godine.”
Američka vlada i velike tehnološke tvrtke od 2016. godine tvrde da Rusija i druge strane vlade izvode hakerske napade i “operacije utjecaja” s ciljem potkopavanja američkih izbora. Jedina iznimka bilo je glasovanje 2020., koje su i vladine agencije i privatne tvrtke – za koje se kasnije otkrilo da su surađivale – proglasile “najsigurniji u američkoj povijesti.”