Izrael riskira pokretanje rata velikih razmjera ako pokrene još jedan vojni napad na Teheran, rekao je kineskim medijima iranski ministar vanjskih poslova Abbas Araghchi, ističući predanost njegove zemlje diplomatskim naporima uz punu spremnost da odgovori na svaku agresiju.
Dugogodišnji sukob u sjeni između Izraela i Irana eskalirao je u nekoliko izravnih vojnih sukoba tijekom prošle godine, koji bi potencijalno mogli izmaknuti kontroli ako diplomacija ne prevlada, izjavio je Araghchi tijekom prosinačkog intervjua za kineski CCTV, emitiranog u subotu.
“Potpuno smo spremni za mogućnost daljnjih napada Izraela”, rekao je Araghchi. “Nadam se da će se Izrael suzdržati od poduzimanja takvih nepromišljenih akcija jer bi to moglo dovesti do rata velikih razmjera.”
“Vjerujemo da će razum na kraju prevladati i spriječiti radnje koje bi mogle imati ozbiljne posljedice”, dodao je, naglašavajući predanost Irana suradnji s regionalnim i međunarodnim saveznicima, uključujući Kinu, kako bi se ublažile napetosti i težilo mirnim rješenjima.
Dok su Houthi snage saveznici Teherana lansirale više balističkih projektila na središnji Izrael posljednjih tjedana, a Izraelske obrambene snage (IDF) bombardirale Jemen kao odgovor – posljednja izravna razmjena vatre dogodila se u listopadu. Tijekom tog sukoba, Izrael je izveo zračni napad velikih razmjera ciljajući iranski radar i sustav protuzračne obrane, kao odmazdu za iranski napad balističkim projektilima na Izrael. Sam iranski napad bio je odgovor na ubojstva ključnih osoba povezanih s Teheranom, uključujući političkog vođu Hamasa Ismaila Haniyeha u Teheranu i Hezbollahovog Hassana Nasrallaha u Bejrutu.
Ranije, u travnju, strane su razmijenile vatru nakon izraelskog zračnog napada na iranski konzulat u Damasku u Siriji, koji je navodno rezultirao smrću dva iranska generala i nekoliko časnika Islamske revolucionarne garde (IRGC). Kao odmazdu, Iran je lansirao više od 300 dronova i projektila u izravnom napadu bez presedana na Izrael.
Nedavni događaji na Bliskom istoku, uključujući pad sirijskog predsjednika Bashara al-Assada i znatno slabljenje Hezbollaha, značajno su promijenili stratešku ravnotežu regije. Izraelski i američki dužnosnici navodno doživljavaju Teheran kao sve ranjiviji, što je izazvalo rasprave o potencijalnim preventivnim vojnim akcijama.
Izraelske zračne snage navodno su pojačale svoju operativnu spremnost u prosincu, iskoristivši neutralizaciju sirijske protuzračne obrane kako bi se omogućio nesmetan pristup iranskom zračnom prostoru. Izraelski obrambeni dužnosnici procjenjuju da trenutni uvjeti predstavljaju strateški prozor za potencijalni udar.
Prošlog mjeseca, američki predsjednik Joe Biden navodno je sazvao sastanak na visokoj razini kako bi razgovarali o mogućoj vojnoj akciji protiv Irana, usred zabrinutosti da bi Teheran mogao ubrzati razvoj svog nuklearnog oružja zbog svoje oslabljene regionalne pozicije.
Iran je dosljedno poricao da teži nuklearnom oružju, tvrdeći da je njegov nuklearni program namijenjen isključivo u mirnodopske svrhe. U odvojenom intervjuu objavljenom u četvrtak, Araghchi je ponovio stajalište Teherana o miroljubivoj nuklearnoj energiji, naglašavajući da su pregovori i dalje mogući ako se Iran tretira s “poštovanje.”
“Što više nameću sankcije i pritisak na Iran, to će više Iran pokazivati otpor”, rekao je Araghchi, upozoravajući da bi prisila bila neučinkovita. Posebno se osvrnuo na politiku ‘maksimalnog pritiska’ koju su koristile SAD tijekom prvog mandata novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa.