NOVISada možete slušati članke Fox News!
Jednom revolucionarna milicija, Iranski islamski revolucionarni korpus gradio je vlast kroz ideologiju i strah. Sada, nakon razornih gubitaka, njegova budućnost je neizvjesna.
Nakon velikih vojnih neuspjeha, Iran je IRGC suočen s prekretnicom. Stručnjaci objašnjavaju svoje korijene, moć i može li njegova vladavina represije i terora izdržati.
Jednom kada je obručna milicija rođena iz revolucije, Iranski islamski revolucionarni korpus (IRGC) prešao je u najstrašnije i najsjajniju silu režima. Ali prema dr. Afshonu Ostovaru, vodećem stručnjaku za Iran i autoru “Vanguard of the Imam: Religija, Politika i iranski revolucionarni stražari”, rekli su nedavni napadi SAD -a i izraelskog u Iranu možda su trajno izmijenili svoju putanju.
Evo kako bi mogao izgledati post-aolatolah iran ako rat s Izraelom dovede do pada režima
Irački mladić drži sliku generala bojnika Mohammada Rabbanija, zapovjednika iranskog revolucionarnog garda koji je ubijen u izraelskom bombardiranju Teherana, tijekom pro-Iranskog prosvjeda u Bagdadu u blizini zelene zone, ultra-osiguranog susjedstva koji je domaćin američke exampande, ambalacije, amid. (Ahmad al-Rubaye / AFP putem Getty Images)
“Ono što je IRGC pokušao postići u posljednjih 25 godina u osnovi je tost”, rekao je Ostovar za Fox News Digital, “njihova kampanja za izgradnju vojnog odvraćanja kod kuće kroz rakete i nuklearno obogaćivanje, te da se regionalno proširuju putem posrednika, u osnovi se srušila.”
Osnovan nakon revolucije iz 1979. godine, IRGC je stvoren za zaštitu i širenje vrijednosti Islamske Republike – često nasiljem. Ostovar opisuje kako se njegova legitimitet razvijala s vremenom, u početku izvučena od svrgavanja šeha, zatim rata iran-iračkog rata, a kasnije kroz proizvedenu pripovijest o vječnoj borbi sa SAD-om i Izraelom.
Behnam Ben Taleblu, viši direktor FDD -a Iran Ben Taleblu,, Rekao je Fox News Digital IRGC -ovo podrijetlo odražava duboko nepovjerenje iranske tradicionalne vojske, koja je ostala odana Shahu.
“IRGC su stvoreni naporima na prikupljanju proregime naoružanih bandi zvanih Komitehs. Provodili su revolucionarne edikte i razvili paralelnu i ideološku vojnu silu zbog svešteničkog skepticizma u nacionalnoj vojsci”, objasnio je.

Ljudi se kreću pored velikog transparenta s portretima ubijenih vođa iz Iran, usklađenih oružanih skupina, uključujući vođu Hamasa Yahya Sinwar, vođu Hezbollaha Hassana Nasrallaha i iranskog zapovjednika Qasem Soleimani, u središnjem Teheranu, Iran, 1. svibnja 2025. (Mohammadali Najib/Slike na Bliskom Istoku/AFP putem Getty Images)
“IRGC je zadužen za očuvanje i obranu revolucije u Iranu”, rekao je Taleblu. “To je jedan od razloga zašto islamska revolucija iz 1979. godine nije pripisana, niti je režimski ekstremizam izgubio sjaj. Ako ništa drugo, terorizam i taoci su nastavili.”
“Stvorili su Boogeyman u SAD -u i Izraelu”, dodao je Ostovar. “Ali danas, ta ideologija više ne odjekuje s većinom Iranaca. Većina želi bolje odnose sa Zapadom i umorna je od izolacionističkog stava režima.”
Danas je IRGC duboko isprepleten s svešteničkom elitom. “IRGC i klerikalna elita su partneri na vlasti, tretirajući Iran kao odskočnu dasku za izvoz njihove revolucije”, primijetio je Taleblu.
Prognani iranski princ kaže Trumpu da može biti ‘jedan od velikih mirovnih osoba usred razgovora o promjeni režima
Tijekom prošle godine, Iran je pretrpio niz strateških poraza: Hezbollah je degradiran u Libanonu, Hamas je osakaćen u Gazi, Sirija je učinkovito izgubio, a iranska vojna infrastruktura – uključujući nuklearna i raketa – uništena u mnogim slučajevima nas i izraelskim udarima. Ostovar kaže da su ti gubici desetkovali regionalni otisak IRGC -a i prisilili režim da preispita svoju strategiju.
“Oni mogu pokušati obnoviti sve – ali to bi trajalo predugo i bilo preteško”, rekao je. “Vjerojatnije, vidjet ćemo ih kako se snažnije potiskuju kod kuće i naslovit ćemo se na Kini i Rusiji kako bi obnovili konvencionalne vojne sposobnosti poput protuzračne obrane i naprednih zrakoplova.”

Članovi iranske revolucionarne garde marširaju tijekom parade. IRGC je imenovan stranom terorističkom organizacijom od strane State Departmenta. Veliki dio njegovog rada je prikriveno djelovanje izvan Irana. (Reuters)
Unutarnje je IRGC -ovo ekonomsko carstvo također pod rastućim naprezanjem. Sankcije, cyber -napadi i gubici na bojnom polju otežali su operaciju mnogo težim. Ostovar je rekao da strane banke izbjegavaju bilo kakvu vezu s Iranom iz straha da se nehotice mogu nositi s subjektima povezanim s IRGC-om, prisiljavajući grupu da djeluje preko frontnih kompanija u inozemstvu. “Mnogo su izgubili, a sada će morati preusmjeriti svoje ograničene resurse za obnovu. To će ih istegnuti još tanjim.”
Izraelska “odjekujuća” vojna kampanja protiv Irana mogla bi biti povijesna prekretnica, kažu stručnjaci
Unatoč tim pritiscima, i Ostovar i Taleblu slažu se da se IRGC vjerojatno neće okrenuti režimu. “Kao i režima elite, IRGC je na raskrižju”, rekao je Taleblu. “Izgubili su velik dio svog strateškog povjerenja u mozak, ali vjerojatno će ostati lojalni zbog kombinacije ideoloških i materijalnih razloga – sve dok se status quo ne mijenja.”
Gledajući unaprijed, Iran može pomaknuti fokus prema unutra, oslanjajući se više na domaću represiju nego na vanjski teror. “Ne mogu dobiti oružje u Gazu. Izgubili su pristup Libanonu. Oni će još uvijek pokušati terorizam, ali nisu uspjeli više puta – posebno protiv izraelskih ciljeva”, rekao je Ostovar. “Suprotno tome, potiskivanje vlastitog naroda je nešto što mogu lako učiniti.”
Upozorava da bi Iran mogao postati “otočniji, autokratskiji – više poput Sjeverne Koreje nego što je danas”. Iako je srušavanje režima uvijek mogućnost, Ostovar vjeruje da su autokracije često otporne. “Pogledajte Venezuelu ili Kubu – oni su svoje zemlje vodili u zemlju, ali još uvijek drže vlast.”

Na ovoj fotografiji koju su objavili spasitelji iranskog društva Crvenog polumjeseca rade na mjestu eksplozije nakon izraelskog štrajka u Teheranu u Iranu, petak, 13. lipnja 2025. godine. (Iransko društvo crvenog polumjeseca putem AP)
Ostovar misli da bi promjena – i ne na bolje – mogla doći generacijskim pomakom. “Mlađi kadar IRGC -a manje je religiozan, ali ne manje tvrda”, rekao je. “Možda ih nije briga za hidžabe, ali posljednja dva desetljeća proveli su borbe protiv SAD -a i Izraela u Iraku, Siriji i Libanonu. To je rat koji znaju.”
Neki reformistički elementi unutar režima predviđaju drugačiji put – koji se fokusirao na normalizaciju i rast. “Žele sačuvati režim ne boreći se protiv svijeta, već otvaranjem na njega”, rekao je Ostovar. “Oni više izgledaju prema Vijetnamu ili Kini kao modelima.”
Kliknite ovdje da biste dobili aplikaciju Fox News
Taleblu je upozorio da usprkos nedavnim neuspjesima, prianjanje IRGC -a ostaje jak. “Trenutno, stražari imaju moć bez odgovornosti, upravljajući političkim, ekonomskim i vojnim utjecajem u iranskoj politici. Kako taj utjecaj kanalizira sljedeću generaciju stražara ostaje za vidjeti.”