- Desetljeće nakon proglašenja svog kalifata, ISIS više ne kontrolira nikakvu zemlju, izgubio je mnoge vođe i uglavnom je izvan vijesti.
- Skupina nastavlja novačiti članove i izvoditi smrtonosne napade diljem svijeta, uključujući nedavne operacije u Iranu i Rusiji.
- ISIS-ove spavajuće ćelije u Siriji i Iraku nastavljaju napadati vladine snage i sirijske borce koje podržava SAD.
Desetljeće nakon što je militantna skupina Islamska država proglasila svoj kalifat u velikim dijelovima Iraka i Sirije, ekstremisti više ne kontroliraju nijednu zemlju, izgubili su mnoge istaknute vođe i uglavnom su izvan naslova svjetskih vijesti.
Ipak, skupina nastavlja novačiti članove i preuzima odgovornost za smrtonosne napade diljem svijeta, uključujući smrtonosne operacije u Iranu i Rusiji ranije ove godine u kojima su poginuli mnogi. Njegove spavajuće ćelije u Siriji i Iraku još uvijek izvode napade na vladine snage u obje zemlje, kao i na sirijske borce koje podržava SAD, u vrijeme kada iračka vlada pregovara s Washingtonom o mogućem povlačenju američkih trupa.
Skupina koja je nekoć privukla desetke tisuća boraca i pristaša iz cijelog svijeta da dođu u Siriju i Irak, a na svom je vrhuncu vladala područjem veličine upola Ujedinjenog Kraljevstva, bila je poznata po svojoj brutalnosti. Obezglavljivala je civile, u kratkom roku poklala 1700 zarobljenih iračkih vojnika, porobljavala i silovala tisuće žena iz jezidske zajednice, jedne od najstarijih vjerskih manjina u Iraku.
VLASTI UHVATILI 8 Osumnjičenih TERORISTA POVEZANIH S ISISOM U VIŠEGRADSKOJ OPERACIJI
“Daesh ostaje prijetnja međunarodnoj sigurnosti”, rekao je general bojnik američke vojske JB Vowell, zapovjednik Združenih združenih operativnih snaga — Operacija Inherent Resolve, u komentarima poslanim Associated Pressu. Daesh je arapski akronim za skupinu Islamska država.
“Održavamo naš intenzitet i odlučnost boriti se i uništiti sve ostatke skupina koje dijele ideologiju Daesha”, rekao je Vowell.
Posljednjih su godina ogranci skupine ojačali diljem svijeta, uglavnom u Africi i Afganistanu, no vjeruje se da je njezino vodstvo u Siriji. Četvorica vođa skupine koji su ubijeni od 2019. svi su ulovljeni u Siriji.
Godine 2013. Abu Bakr al-Baghdadi, tadašnji vođa skupine Islamska država u Iraku, koja je nastala kao izdanak al-Qaide, distancirao se od globalne mreže al-Qaide i sukobio se s njezinim ogrankom u Siriji, tada poznatim kao Nusra Front. Grupa se preimenovala u Islamsku državu u Iraku i Levantu i pokrenula vojnu kampanju tijekom koje je zauzela velike dijelove Sirije i Iraka.
STRAHOVI OD TERORA RASTE NAKON UHIĆENJA PRELAZAČA GRANICE POVEZOVANIH S ISISOM: ‘KREĆE NAM JOŠ JEDAN 11. 9.’
Početkom lipnja 2014. skupina je zauzela sjeverni irački grad Mosul, drugi najveći irački grad, nakon što je iračka vojska pala. Kasnije tog mjeseca otvorila je granicu između područja koja je kontrolirala u Siriji i Iraku.
Dana 29. lipnja 2014. al-Baghdadi se pojavio kao lik u crnoj halji kako bi održao propovijed s propovjedaonice mosulske Velike džamije al-Nuri u kojoj je proglasio kalifat i pozvao muslimane diljem svijeta da mu se zakunu na vjernost i pokore se njega kao svog vođu. Od tada se skupina identificirala kao Islamska država.
“Al-Baghdadijeva propovijed — produžetak ekstremističke ideologije Abu Musaba al-Zarqawija — nastavlja nadahnjivati pripadnike ISIS-a diljem svijeta”, rekao je umirovljeni časnik američke vojske Myles B. Caggins III, viši nerezidentni suradnik na Institutu New Lines i bivši glasnogovornik globalna koalicija za poraz ISIS-a. Mislio je na Abu Musaba al-Zarqawija, vođu al-Qaide u Iraku koji je ubijen u američkom napadu 2006. godine.
Iz samoproglašenog kalifata skupina je planirala smrtonosne napade diljem svijeta i izvršila brutalna ubojstva, uključujući odrubljivanje glava zapadnim novinarima, paljenje jordanskog pilota dok je bio zatvoren u kavezu nekoliko dana nakon što je njegov borbeni zrakoplov oboren, i utapanje protivnike u bazenima nakon što su ih zatvorili u goleme metalne kaveze.
Koalicija od više od 80 zemalja, predvođena Sjedinjenim Državama, osnovana je za borbu protiv IS-a i desetljeće, savez nastavlja provoditi napade na skrovišta militanata u Siriji i Iraku.
Rat protiv IS-a službeno je završio u ožujku 2019., kada su borci Sirijskih demokratskih snaga koje su poduprli SAD i predvođeni Kurdima zauzeli istočni sirijski grad Baghouz, koji je bio posljednji komad zemlje koji su kontrolirali ekstremisti.
Prije gubitka Baghouza, IS je poražen u Iraku u srpnju 2017., kada su iračke snage zauzele sjeverni grad Mosul. Tri mjeseca kasnije, IS je pretrpio veliki udarac kada je SDF zauzeo sirijski sjeverni grad Raqqu, koji je de facto bio prijestolnica skupine.
Ujedinjeni narodi kažu da skupina još uvijek ima između 5.000 i 7.000 boraca u Siriji i Iraku.
Ipak, barem u Iraku, vladini i vojni dužnosnici tvrdili su da je skupina preslaba da bi se vratila.
“Nije moguće da (IS) ponovno traži kalifat. Oni nemaju zapovjedne ili kontrolne sposobnosti za to”, rekao je general bojnik iračke vojske Tahseen al-Khafaji za AP u sjedištu Joint-a. Zapovjedništvo specijalnih operacija u Bagdadu, gdje irački časnici i dužnosnici koalicije predvođene SAD-om nadziru operacije protiv ekstremista.
BIDENOV ‘POZOR PRIJE 11. rujna’ KRIV JE ZA PROLAZENJE MIGRANTA ISIS-A KROZ PUKOTINE: STRUČNJAK
Zapovjedništvo, koje je formirano da vodi operacije protiv skupine počevši tjednima nakon proglašenja kalifata, ostaje aktivno.
Al-Khafaji je rekao da se IS sada sastoji od ćelija spavača u pećinama i pustinji u udaljenim područjima, jer ih iračke sigurnosne snage drže u bijegu. Tijekom prvih pet mjeseci ove godine, rekao je, iračke su snage izvele 35 zračnih napada protiv IS-a i ubile 51 njegovog člana.
Također u sjedištu, Sabah al-Noman iz iračke službe za borbu protiv terorizma rekao je da je militantna skupina, nakon što je izgubila kontrolu nad Irakom, uglavnom usredotočena na Afriku, posebno na regiju Sahel, kako bi pokušala tamo dobiti uporište.
“Nije moguće da oni preuzmu kontrolu nad selom, a kamoli nad iračkim gradom”, rekao je. Dodao je da koalicija predvođena SAD-om nastavlja s izviđanjem i nadzorom kako bi iračkim snagama pružila obavještajne podatke, a sigurnosne snage “izravno se bave tim informacijama”.
Iako se čini da je IS pod kontrolom u Iraku, ubio je desetke vladinih snaga i boraca SDF-a tijekom proteklih nekoliko mjeseci u Siriji.
“Terorističke ćelije Daesha nastavljaju sa svojim terorističkim operacijama”, rekao je glasnogovornik SDF-a Siamand Ali. “Oni su prisutni na terenu i rade na razinama višim od onih prethodnih godina.”
KLIKNITE OVDJE ZA PREUZIMANJE APLIKACIJE FOX NEWS
U sjeveroistočnoj Siriji, borci SDF-a čuvaju oko 10.000 zarobljenih boraca IS-a u dvadesetak zatočeničkih objekata — uključujući 2.000 stranaca čije su matične zemlje odbile vratiti ih u domovinu.
SDF također nadzire oko 33.000 članova obitelji osumnjičenih boraca IS-a, većinom žena i djece u strogo čuvanom kampu al-Hol, koji se smatra središtem za razmnožavanje budućih ekstremista.
Njihov najgori napad od poraza skupine dogodio se u siječnju 2022., kada su ekstremisti napali zatvor Gweiran ili al-Sinaa — objekt kojim upravljaju Kurdi na sjeveroistoku Sirije u kojem se nalaze tisuće militanata IS-a. Napad je doveo do 10 dana borbi između boraca SDF-a i militanata IS-a u kojima je poginulo gotovo 500 ljudi s obje strane, prije nego što je SDF stavio situaciju pod kontrolu.
Caggins je rekao da su “vojni savjeti i pomoć” koalicije predvođene SAD-om iračkim snagama sigurnosti, kurdskim borcima u Iraku i SDF-u “ključni za održavanje dominacije nad ostacima ISIS-a, kao i za osiguranje više od 10.000 ISIS-ovih zatočenika u improviziranim zatvorima i kampovima u Siriji .”