Nova, treća generacija Nuqleusovog programa Startup Builder, imat će dodatnu pomoć u razvoju poslovanja. Ta pomoć doći će kroz Entrepreneur in Residence (EIR), novu inicijativu koju pokreće vodstvo inkubacijskog programa koji djeluje u sklopu FER-ovog Inovacijskog centra Nikola Tesla (ICENT). Inicijativa će dovesti do povezivanja iskusnih stručnjaka iz prodaje i razvoja poslovanja te iz specifičnih industrija sa startupima koji se razvijaju unutar Nuqleusovog programa.
Po uzoru na SAD
“EIR smo odlučili pokrenuti jer smo vidjeli da su naši timovi izvrsni u razvoju inovacija i rješavanju svjetskih problema, ali da im nedostaje znanja i iskustva u poslovnom razvoju. Vidjeli smo da na University of Pennsylvania postoji sličan model koji ostvaruje odlične rezultate. U sklopu tog programa izgrađuju se interdisciplinarni timovi koji znanstvenicima omogućuju da se bave onime čime se najviše vole baviti – razvojem rješenja, rješavanjem problema i kreiranjem inovacijama – dok im se, s druge strane, na raspolaganje daje stručnjak s iskustvom, znanjem i razvijenom mrežom u specifičnoj industriji koji zna što treba raditi po pitanju poslovnog razvoja što daje veću šansu za uspjeh”, objašnjava Matija Srbić, voditelj programa Nuqleus.
Stručnjaci, iskusni poduzetnici i investitori koji se priključe u EIR, Nuqleusovim startupima pomagat će u drugoj fazi programa koji traje tri mjeseca. Njihove obveze i prava bit će definirane ugovorom i u toj će fazi stručnjaci raditi volonterski, ističe Srbić. Nakon završetka druge faze suradnja se može prekinuti ili nastaviti. Nastavi li se, EIR će za ostvarenje zacrtanih ciljeva biti nagrađen udjelima u startupu. Prijave EIR-a, odnosno zainteresiranih stručnjaka, poduzetnika i investitora, za uključivanje u program otvorene su do 9. ožujka.
Podrška inicijativi
Prvi jasan i strukturiran program mentorstva krajem prošloga tjedna službeno je predstavljen na događanju Deep-Tech Talks na kojem su se okupili brojni akteri startup svijeta koji redom pozdravljaju njegovo pokretanje.
Snježana Miliša, suosnivačica Merlin Hata, tvrtke koja se bavi povezivanjem investitora i startupa, a koja je prije ulaska u poduzetničke vode vodila razvoj Nevere u Bugatti Rimcu, kaže da će se prijaviti za EIR. “Riječ je o vrlo dobroj inicijativi. Iskustvo mi je pokazalo da startupima nedostaje znanja i iskustva o tome kako definirati proizvod, kako istražiti tržište te ključne igrače. Upravo će im u tome moći pomoći stručnjaci s iskustvom i znanjem koji su karika koja može činiti razliku”, ističe. Dodaje da će se uključiti zato što će, i kroz novi posao koji je pokrenula s Matijom Renićem, raditi sa startupima u ranoj fazi.
Za razliku od Miliše, direktor u Microblinku Igor Strejček zbog poslovnih obaveza neće se prijaviti na Nuqleusovu inicijativu, no hvali je i pozdravlja posebno jer ćemo prvi put imati strukturirani pristup mentoriranju bez čega se ne možemo nadati boljim rezultatima u razvoju domaće startup scene. “Čovjek ništa ne može sam. Bez dobrog mentorstva ne možemo učiti ni napredovati. Netko može imati izvrsnu ideju kako riješiti određeni problem, no to ne znači da će izrasti u uspješan biznis. Njegovo stvaranje je putovanje na kojem poduzetnici moraju biti otvoreni prema promjenama i spremni prihvatiti savjete stručnjaka”, jasan je Strejček.
Oboje tih uspješnih poslovnih ljudi ocjenjuju da startupi danas, u odnosu na prije deset godina, imaju mnogo više programa podrške, no njih i dalje treba graditi. Voditelj programa Nuqleus, koji je inače Financial Times uvrstio među vodeće startup hubove u Europi, nada se prijavi 20-ak EIR-ova te da će uspjeti napraviti pet povezivanja. “To bi bio veliki uspjeh”, ističe.