Svakog 5. listopada Katolička crkva slavi svetu Faustinu Kowalsku (1905.-1938.), časnu sestru i mističarku rođenu u Poljskoj. Održavala je mistični dijalog s Isusom koji je nadahnuo i oblikovao raširenu pobožnost prema Božjem milosrđu. Zbog toga nosi naziv “Apostol Božanskog milosrđa” (Sveti Ivan Pavao II.).
“Duše koje šire pobožnost prema mom milosrđu, štitit ću ih tijekom njihova života kao brižna majka svoje novorođenče, a na času smrti neću im biti sudac, nego milosrdni Spasitelj“, rekao je Gospodin Isus njemu tvojoj službenici, svetoj Faustini.
I nije li milosrđe ‘drugo ime’ ljubavi?”, upitao je sveti Ivan Pavao II., te dodao: “Čovječanstvo se danas mora nadahnuti ovom ljubavlju da se suoči s krizom smisla, izazovima potreba i sve više, prije svega, zahtjev za očuvanjem dostojanstva svake ljudske osobe. Dakle, poruka Božjeg milosrđa implicitno je i poruka o vrijednosti svakog čovjeka . Svaki je čovjek vrijedan u Božjim očima, Krist je za svakoga dao svoj život i svakome Otac daruje svoga Duha i nudi pristup svojoj intimi“ (Sveti Ivan Pavao II., Homilija kanonizacijske mise bl. Marije Faustine Kowalske).
Jednostavna djevojka puna ljubavi
Helena Kowalska – ime Svete Faustine – rođena je u Lodzu, u Poljskoj, 1905. godine. Od mladosti je pokazivala posebnu osjetljivost za duhovne stvari, nešto što su njezini roditelji – pobožni i disciplinirani katolici – pomogli iskovati.
Na dan kad je primila prvu pričest, Faustina je bila toliko dirnuta primljenim darom da je izrazila svoju zahvalnost ljubeći ruke svojim roditeljima, zahvaljujući im što su je odgojili u Kristovoj ljubavi i moleći za oproštenje što ih je uvrijedila.
Helena je bila treća od osmero braće i sestara. To ju je brzo natjeralo da se nauči brinuti o svojoj mlađoj braći i sestrama i pomagati u kućanskim poslovima. Kod kuće je ili pomagala majci u kuhinji ili se brinula o braći i sestrama; U staji je bila zauzeta mužnjom krava. Pohađala je školu, ali je mogča završiti samo prve tri godine studija jer Kowalsku nisu imali dovoljno novca da plate njezino školovanje.
U dobi od 15 godina počela se brinuti o vjerskom životu. Međutim, znala je da neće biti primljena u samostan bez novca. Stoga je počela raditi kao domaćica kako bi financijski pomogla sebi, a ujedno i uzdržavala svoju obitelj.
Pročitaj 22 tajne koje se sveta Faustina primila od Isusa! ‘Ne boj se nepotrebno, jer nisi sama’
Pripremio sam ti mnoge milosti
Na kraju je Faustina primljena u Kuću maticu Družbe sestara Gospe od milosrđa. Mlada je djevojka doživjela toliku radost kad se konačno vidjela dobrodošlom da je osjetila kako joj srce gori od zahvalnosti. Njezin najveći san počeo se ostvarivati. Nažalost, ovo ne bi trajalo predugo. Samo nekoliko tjedana nakon što je primljena, suočila se s iskušenjem da prvi put napusti samostan. Nije joj bilo jasno što mu se događa i zašto joj je srce uznemireno i ražalošćeno.
Jedna od njezinih prvih vizija datira iz tih dana: vidjela je da joj se Isus ukazao slomljena lica i prekriven ranama. Zatim je upitala: “Isuse, tko te je toliko povrijedio?” Na što je On odgovorio: “Ovo je bol koju bi mi nanijela kad bi napustila ovaj samostan. Ovdje sam te pozvao, a ne drugoga; i pripremio sam ti mnoge milosti” ( Dnevnik , 19).
Faustina je tada shvatila što Bog želi od nje. Ostala je čvrsta i odustala je od napuštanja samostana; i radije se počela zaljubljivati u život koji se ondje nalazio. Tako je vrijeme prolazilo, došao je novicijat, primanje habita i prvi zavjeti. Napokon će doći posveta zauvijek – ime ‘Helena’ promijenit će se u ‘Faustina’.
Doći će intenzivne godine, življene jednostavnosti, sa pozivom za službu. Faustina će u samostanu obnašati različite dužnosti i obavljati različite poslove: bila je kuharica, vrtlarica i vratarica. U isto vrijeme, ne dajući ni najmanjeg znaka afektacije ili drame, Faustina je vodila intenzivan duhovni život, obilježen mističnim iskustvima koja su je učinila glasnogovornicom Krista, čija patnja traje stoljećima zbog grijeha ljudi.
Sv. Faustina pitala duše u čistilištu koja im je najteža muka: ‘Odgovorili su samo jedno’
Božje milosrđe
Ovoj skromnoj ženi – pobožnoj, radosnoj i milosrdnoj – Bog se odlučio objaviti na poseban način: Isus joj se ukazivao u brojnim prilikama s nakanom da joj pokaže svoju milosrdnu ljubav prema čovječanstvu, ostvarenje te ljubavi koja ju je dovela do križa.
Iz tih mističnih vizija dolazi slika Božjeg milosrđa koja je u narodu poznata. Na ovome možete vidjeti Isusa odjevenog u bijelo, koji gleda ravno naprijed, pokazujući svoje srce iz kojeg izlaze bijele i crvene zrake svjetlosti (te zrake svjetlosti predstavljaju vodu i krv koje su potekle iz Kristova srca kada je bio proboden kopljem rimskog centuriona na Golgoti). Ta slika nije ništa drugo nego slikovni prikaz kako je sveta Faustina vidjela Gospodina (viđenje Isusa iz Nazareta koje se dogodilo 22. veljače 1931.). Tome je kasnije, na izričit zahtjev Gospodinov, dodan izraz “Isuse, uzdam se u tebe”.
Isus je odabrao sestru Faustinu kao “tajnicu” da prenese ovu poruku svijetu: “U Starom zavjetu”, rekao joj je, “slao sam proroke s gromovima svom narodu. Danas te šaljem cijelom čovječanstvu sa svojim milosrđem. Ne želim kazniti napaćeno čovječanstvo, nego ga želim ozdraviti, prigrliti svojim milosrdnim Srcem” (Dnevnik , 1588). Njegovi mistični memoari, napisani na zahtjev njegovih ispovjednika, sabrani su u njezinom Dnevniku.
Isus sv. Faustini otkrio dva znaka Njegova dolaska: U nebo gledajte
Kruna
Faustina je primila i mnoge druge izvanredne milosti – skrivene stigme, dar proroštva, kao i brojna posebna otkrivenja kao što je Krunica Božjeg milosrđa kao put molitve. Te je usluge uvijek pozdravljala sa sviješću da nisu zaslužene:
“Niti milosti, niti otkrivenja, niti ekstaze, niti bilo koji drugi dar dan duši ne čine je savršenom, nego unutarnje zajedništvo duše s Bogom… Moja svetost i savršenost sastoji se u tijesnom jedinstvu moje volje s voljom Božjom. ” (Dnevnik , 1107).
Traje sedam minuta, a milosti su čudesne! Isus nam govori: ‘Ovom molitvom možete izmoliti sve ako je…’
Smrt i kanonizacija
Dana 5. listopada 1938., u dobi od 33 godine, nakon razdoblja muke koju je mudro podnio, svetac je pozvan u Očev dom. Godine 2000. Faustinu je proglasio svetom njezin sunarodnjak, papa sveti Ivan Pavao II., koji je ustanovio da je druga uskrsna nedjelja “nedjelja Božjeg milosrđa”; a njezin se blagdan slavi svakog 5. listopada, sjećajući se dana svečinog posljednjeg putovanja.
Poruke milosrdnog Isusa za sve ljude svijeta: ‘Obećavam da duša koja će štovati ovu sliku neće propasti’