Trenutno upravljate regijom Istok sa sjedištem u Osijeku, koja obuhvaća oko 200 srednje velikih slavonskih klijenata, čiji godišnji prihodi variraju od 7 do 70 milijuna eura. Regionalni razvoj je česta tema vezana za ovaj dio Hrvatske. Koje ključne prednosti vidite u poslovanju u Slavoniji u usporedbi s drugim dijelovima Hrvatske?
Već dvadesetak godina radim u Raiffeisen banci i svjedok sam promjena, rasta i razvoja kroz koje je Slavonija prošla s poslovne i financijske strane. Ovo se posebno odnosi na financiranje izgradnje infrastrukture gdje smo vrlo aktivni s našim klijentima, kojima su dostupni značajni izvori financiranja kroz EU projekte, razvojnih banaka ili same banke. U tijeku su i pred nama značajna ulaganja u prometnu infrastrukturu (željeznice), komunalnu infrastrukturu (aglomeracije) i proizvodnju hrane. Dobra povezanost omogućuje brz i lagan pristup investitorima, a trošak rada je ipak manji nego u većini Hrvatske. Mnoge lokalne sredine proaktivno rade na stvaranju uvjeta koji olakšavaju poslovanje. Vide se značajni pomaci u proizvodnji i zaposlenosti. Ja bih osobno ipak izdvojio proizvodnju hrane, od primarne proizvodnje do prerade i tu vidim ogromne mogućnosti rasta i razvoja za sve: od mikro klijenata do velikih grupacija. Potencijala ima!
Možete li navesti neke konkretne primjere projekata u Slavoniji u koje ste se kao banka uključili i podržali?
Upravo se završava projekt u Slatini, povećanje kapaciteta prerade i obrade drva, u tijeku je izgradnja prodajno-skladišnih kapaciteta u području medicinske opreme u Osijeku, modernizacija i povećanje kapaciteta tvornice sokova kod Donjeg Miholjca i još mnogi drugi. Navedeni konkretni projekti su financirani kao ESG prihvatljivi, „zelenim“ kreditima što bih posebno istaknuo, a to donosi benefit i klijentima i banci i društvu u cjelini.
Na koji način planirate daljnji razvoj investicija i projekta kroz svoje financijske proizvode ili strateška partnerstva?
Kod klijenata smo prepoznati kao fleksibilna banka koja brzo donosi odluke i razumije potrebe klijenata. Jasnoća u komunikaciji i jednostavnost u pripremi financiranja su osobine koje klijenti očekuju i cijene. To nas pozicionira kao partnera u poslovanju, a tim stručnjaka koji je u svakodnevnoj komunikaciji sa klijentima omogućava da pratimo tržište i njegove potrebe. I dalje ćemo podupirati financiranja kroz „zelene“ kredite i omogućavati povoljne izvore financiranja za naše klijente. Digitalizacijom kontinuirano unapređujemo svoje procese i klijentima omogućavamo jednostavno poslovanje.
Koliko su poduzetnici iz segmenta srednje velikih klijenta u Slavoniji spremi na inovacije, digitalizaciju i zelenu tranziciju, a kako ih vaša banka u tome podržava.
Rekao bih da su u skladu sa vremenom, mnogi to već odavno žive, a neki su i predvodnici u svojim sektorima. Na nama je da im pružamo potrebne informacije i specifična znanja kroz niz radionica i edukacija na „zelene“ teme uz podršku internih i vanjskih eksperata u tom području. Zajedno sa njima učimo i razvijamo se i rekao bih da idemo u dobrom smjeru. Vrijeme će pokazati, a ja sam nepopravljivi optimist. Partnerski odnos banka – klijent, kamen je temeljac na kojem će se izgraditi čvrst poslovni odnos iz kojeg će se razviti svi budući projekti. Dugogodišnje iskustvo rada u banci naučilo me da razumijevanjem potreba, komunikacijom te vođenjem klijenta kroz financijski pothvat, ispravni je put u kojem će klijent ostvariti svoj poslovni uspjeh.
Odnedavno ste također ušli i u suradnju s Ekonomskim fakultetom u Osijeku. Kako vaše partnerstvo doprinosi zadržavanju mladih u Slavoniji i razvoju lokalnih zajednica?
U okviru našeg angažmana, sklopili smo sporazum o suradnji s Ekonomskim fakultetom u Osijeku. Kombinacija kvalitetne akademske naobrazbe i praktičnih znanja iz financija, koje studenti stječu kroz RBA, predstavlja dobitnu kombinaciju za zadržavanje mladih u Slavoniji i razvoj lokalnih zajednica. Oduševljeni smo što možemo pružiti podršku studentima završnih godina u odabiru poslovnog puta, a vjerujemo da će se neki od njih pridružiti našem timu u Slavoniji.