Žestoka kampanja oko unutarstranačkih izbora u Domovinskom pokretu ulazi u samu završnicu. Izbori se održavaju u subotu 31. kolovoza, a DP će izabrati predsjednika stranke, zamjenika i članove Domovinskog odbora. Sabor stranke i izbori održavaju se u zagrebačkom Hotelu Internacional.
Svi koji imaju pravo glasa, odnosno 103 člana Domovinskog odbora i vijećnika iz županijskih podružnica, moraju biti fizički prisutni. Njihov broj je određen prema broju članova i rezultatima ostvarenim na parlamentarnim izborima, a ta je odluka bila jedna od točki prijepora unutar DP-a. Prema statutu i Pravilniku unutarstranačke izbore provode članovi Središnjeg izbornog povjerenstva (SIP) koje se sastoji od pet osoba izabranih prije navedenih događanja u stranci. Oni će nadzirati tri glasačke kutije i sve one koji će ubacivati izborne listiće za rukovodeće funkcije. Isto povjerenstvo na kraju broji glasačke listiće. Zasad se ne zna hoće li biti promatrača, iako ih neki zazivaju.
Za predsjednika Domovinskog pokreta natječu se Mario Radić, koji trenutno obnaša funkciju zamjenika predsjednika i aktualni predsjednik stranke Ivan Penava. Za mjesta zamjenika kandidirali su se Stipo Mlinarić Ćipe i Igor Peternel. Ćipe podržava Penavu, a Peternel Radića. Za mjesto predsjednika i zamjenika predsjednika DP-a kandidati su morali osigurati po 11 potpisanih glasova osoba koje imaju pravo glasa dok je za članove Domovinskog odbora bilo potrebno osigurati po 6 glasova.
Radićev tabor sumnja da će Penava ukrasti izbore
Kako se bliži izborni dan, atmosfera u Domovinskom pokretu sve je napetija. Novi prijepor nastao je oko prebrojavanja glasova. Iz tabora Marija Radića sumnjaju da će Središnje izborno povjerenstvo biti pristrano prilikom prebrojavanja jer se većina članova tog tijela svrstala uz Penavu, pa s njim u kampanji zadnjih desetak dana obilaze Hrvatsku.
Članovi SIP-a su ministri Josip Dabro i Ante Šušnjar te Damir Barna, Danijel Spajić i Maja Horvat, tajnica u stranci. Radićev tabor prstom upire u Dabru, Šušnjara, Barnu i Spajića, pa su tražili da imaju svoje promatrače tijekom brojanja glasova. Dabro za Jutarnji list kaže da je brojanje glasova regulirano Statutom i pravilnikom prema kojem je SIP jedino nadležno tijelo za provedbu izbora, što uključuje i brojanje glasova.
Tvrdi da Statutom i pravilnikom nisu predviđeni promatrači. “Naš predsjednik Suda časti rekao je da bi uključivanje promatrača značilo da se izbori mogu poništiti, jer bi to bilo protivno Statutu. Dakle, sve je jasno. Moramo se držati pravila igre, a ona su takva, jer ih je netko prije donio, kada je vjerojatno htio da bude jednoumlje. To je bilo prije nego što sam ja ušao u stranku, a kada sam predložio da mijenjamo Statut oni su odbili. Uglavnom, mi ćemo se ponašati u skladu sa Statutom”, rekao je Dabro.
Ustavnopravni stručnjak: Neki članovi Izbornog povjerenstva su narušili svoju vjerodostojnost
Mnogi su zabrinuti oko toga hoće li izbori u DP-u biti uistinu pošteni i demokratični upravo zbog navedene uključenosti članova Središnjeg izbornog povjerenstva u kampanju jednog od kandidata, Ivana Penave. Ustavnopravni stručnjak Mato Palić komentirao je kako izvršiti kontrolu provedbe izbornog procesa u Domovinskom pokretu koji je ponašanjem pojedinih članova Izbornog procesa u potpunosti kompromitiran i dovodi u pitanje upitnosti poštene provedbe izbornog procesa.
“Vezano uz predstojeće unutarstranačke izbore u Domovinskom pokretu važno je naglasiti kako su tri od pet članova Središnjeg izbornog povjerenstva svojim dosadašnjem postupcima – otvoreno javno opredjeljivanje uz jednog od dva kandidata za predsjednika stranke – narušilo vlastitu vjerodostojnost i neutralnost koju bi kao članovi tijela koje ima ključne ovlasti na unutarstranačkim izborima morali imati.
Neki od tih članova su navodno i kandidati za Domovinski odbor pa će kontrolirati glasove na biračkim listićima na kojima se nalazi i njihovo ime. To je školski primjer sukoba interesa. Zbog navedenog smatram kako bi za higijenu demokratičnost unutarstranačkih izbora bilo nužno izvršiti zamjenu u sastavu Središnjeg izbornog povjerenstva neposredno prije nego što se pristupi glasanju ili omogućiti prisutnost promatrača (koje će predložiti oba kandidata za predsjednika) kako bi se proces unutarstranačkih izbora proveo bez sumnje u bilo koji dio izborne procedure. Mislim da bi na tome trebali inzistirati svi sudionici izbornog procesa u Domovinskom pokretu. Kako će se oni postaviti oko navedenih činjenica je na njima”, rekao je profesor Palić za Hrvatski glasnik.
Hoće li ekipa okupljena oko dosadašnjeg predsjednika Domovinskog pokreta pristati na objašnjenje i upute ustavnopravnog stručnjaka i pristati na minimum demokratičnosti provedbe izbornog procesa vidjet ćemo u subotu 31. kolovoza.
Radić otkrio grešku koju je napravio Penava: Pogledajte što je izveo kad su ušli u Vladu
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.