Simpatija Trumpove administracije za moskovske zahtjeve protiv NATO-a uspoređena je s nacističkom domiranjem dok dijelovi istočnog bloka saveza upozoravaju da SAD-a temelje nečlanice za invaziju.
Najbolji dužnosnici iz četiri istočnoeuropske zemlje pogodili su se nakon što je poseban izaslanik Donalda Trumpa do Ukrajine, Keith Kellogg, podržao prijavljeni zahtjev Vladimira Putina da u pisanju da NATO neće prihvatiti nove članove iz regije.
U intervjuu za američku mrežu ABC NewsGospodin Kellogg opisao je Putinovu najnoviju poziciju kao “fer” koji će vjerojatno uključivati ne samo Ukrajinu, već i Gruziju i Moldavu. Njegovi su komentari u petak potaknuli Kremlj da kažu da su “drago” što je Putinovo protivljenje NATO -u konačno “dočekao razumijevanje” iz Washingtona.
Viši litvanski dužnosnik, odobrio anonimnost kako bi mogli slobodno govoriti, rekao je Neovisan Da bi svaka suradnja između Trumpa i Putina za blokiranje nacija koje se boje Rusije da se pridruže NATO -u, bilo bi opasno ponavljanje povijesti.
“Izgleda da je München, kada velike sile odlučuju o sudbini malih”, rekao je službenik, referirajući se na sporazum iz 1938. godine između Adolfa Hitlera, Velike Britanije, Francuske i Italije koji je na kraju doveo do toga da nacistička Njemačka napadne Čehoslovačku.

Dužnosnik je dodao da je blokiranje Moldavije i članstva u Gruziji NATO signal Putinu da se neće braniti. Također dovodi u sumnju na neovisnost saveza, rekao je službenik.
“Rusija pokušava dobiti ono što su tražili 2022. godine, tampon zona”, dodao je službenik. “Ali ova bi zona uskoro mogla postati dio Rusije ako Kremlj vidi da ih nitko ne brani.”
Rusija je napala Gruziju 2008. godine, a šest godina kasnije započela je pokušaj preuzimanja Ukrajine, u početku ilegalnim aneksijom Krima. Moskva je također smjestila više od tisuću vojnika u moldavinskoj regiji Translistria, što je izazvalo strahove da bi Moldavija mogla biti sljedeća meta Kremlja.
Olga Rosca, savjetnica za vanjsku politiku moldavskog predsjednika, Maia Sandu, rekla je da Rusija već “krši našu neutralnost”.

Na pitanje Neovisan Ako je Chisinau bio zabrinut zbog Kelloggovih komentara i njihove sposobnosti da se pridruži NATO -u da se blokira, Rosca je rekla: „Moldava je ustavno neutralna zemlja. Ovo je položaj jasno i na domaćem i međunarodnom.
“Jedina zemlja koja krši našu neutralnost je Ruska Federacija, koja ilegalno postavlja trupe na našem suverenom teritoriju, protiv naše volje i prkosa međunarodnog prava.”
Estonski predsjednik Alar Karis rekao je da je stajalište zemlje o proširenju NATO -a jasan: “Svaka zemlja ima pravo odabrati vlastite sigurnosne aranžmane. Budućnost Ukrajine je u NATO -u.”
Jan Lipavsky, ministar vanjskih poslova za Češku, također je povukao komentare gospodina Kellogga kasno sinoć. “Proširenje NATO -a je u interesu ruske sigurnosti”, napisao je o X. “Nema rata u kojem Rusija graniči s zemljama NATO -a. Drugdje je rat.”
Njihov komentar dolazi ispred sljedećeg kruga izravnih mirovnih pregovora između Moskve i Kijeva, što je prvi predložio da se u Istanbulu odvija sljedeći tjedan. Međutim, Ukrajina je optužila svog osvajača da nije predstavio obećani nacrt mirovnog plana prije daljnjih razgovora.

Gospodin Kellogg rekao je da će savjetnici za nacionalnu sigurnost u Velikoj Britaniji, Njemačkoj i Francuskoj prisustvovati razgovorima, ali vlada Starmer to još nije potvrdila. Ruski ministar vanjskih poslova rekao je ovaj tjedan da su ključni zahtjevi moskove uključivali ukrajinsku neutralnost.
Europski dužnosnici dugo su upozorili da je ruski prijedlog da se NATO agresivno širi prema istoku, propaganda je usmjerena na opravdanje svojih imperijalističkih ambicija. Putinovi napadi na Gruziju i Ukrajinu 2008. i 2014. došli su prije nego što je bilo koja zemlja imala ozbiljne šanse da se pridruži NATO-u, a ruski govor pred-invazije u veljači 2022. malo je spomenuo nade u NATO-u.
U ožujku, ukrajinski ministar vanjskih poslova Andrii Sybiha odbacio je ograničenja za pridruživanje međunarodnim savezima i organizacijama kao dio potencijalnog mirovnog sporazuma.
Ukrajina se prijavila za članstvo u NATO-u u rujnu 2022. godine, mjesecima nakon što je Putin naredio invaziju u punoj mjeri. Zemlja nije primila formalni poziv, jer su se 32 člana borila da postignu konsenzus. Iako članstvo NATO -a u kratkom roku izgleda malo vjerovatno, Kijev je bio jasno da ako ostane bez ikakvih sigurnosnih jamstava protiv Rusije, oni su izloženi ozbiljnom riziku od buduće agresije u Kremlju.
Moldava trenutno ne podržava članstvo u NATO -u, već usko surađuje sa savezom već nekoliko desetljeća. Prošle godine deklaracija izdana na samitu NATO -a u Washingtonu pozvala je Rusiju da povuče sve svoje snage iz Moldavije.