Kada je indijski premijer Narendra Modi posjetio Rusiju 19. srpnja 2024., tijekom prvog bilateralnog posjeta otkako je osigurao svoj treći mandat, Rusija je ponovila svoj prijedlog zajedničke proizvodnje najnovijeg sustava protuzračne obrane S-500, pišu Indian Defence Research Wing i India Defense News. Ovaj prijedlog došao je usred stalnih napora Indije da poboljša svoje obrambene sposobnosti, a već je nabavila ruski protuzračni obrambeni sustav S-400 za očuvanje sigurnosti granica.
Ruska strana spominje opetovano mogućnost prodaje sustava Indiji i Kini, ali nema ruske objave o prodaji licence za proizvodnju. O takvoj ponudi je pisao niz indijskih medija.
Sustav protuzračne obrane S-500, razvijen kao nasljednik S-400, i u službi od 2021., predstavlja značajan napredak u tehnologiji protuzračne obrane. Dizajniran je za presretanje širokog spektra zračnih prijetnji, uključujući bespilotne letjelice (UAV), hipersonične projektile i balističke projektile, na dometima do 600 kilometara. Sustav može pratiti do 10 hipersoničnih ciljeva istovremeno i detektirati neprijateljske objekte u nižim slojevima svemira na visinama do 2000 kilometara i oboriti na visinama do 200 km. Unatoč širokoj paleti nadizranih zračnih prijetnji, primarni fokus S-500 je suprotstavljanje balističkim projektilima srednjeg dometa.
Primarni fokus su balističke rakete srednjeg dometa
S-500 koristi rakete 77N6-N i 77N6-N1, sposobne doseći hipersonične brzine, i ima vrijeme odziva od tri do četiri sekunde, što je poboljšanje u odnosu na njegovog prethodnika, S-400. Postavljen na BAZ-6909 vozila, sustav S-500 podržava mogućnosti brzog razmještanja.
U svibnju 2018. Rusija je izvela testiranje projektila zemlja-zrak najvećeg dometa sa S-500, navodno je uspješno pogodila svoje ciljeve, prema izvorima upoznatim s američkim obavještajnim procjenama o ruskom programu, piše The Army Recognition.
Indijsko-ruska suradnja u sektoru vojne industrije
Odluka Indije hoće li prihvatiti ponudu Rusije ostaje neizvjesna. Dogovor bi imao i diplomatske posljedice zbog mogućih sankcija i geopolitičkih razloga. Sjetimo se samo koliko je bila burna reakcija Washingtona na indijsku kupovinu sustava S-400. Ipak, ostala je na razini oštrih diplomatskih prijetnji.
Predložena zajednička proizvodnja S-500 podsjeća na projekt projektila BrahMos, još jednu indijsko-rusku vojnu suradnju. BrahMos je nadzvučna krstareća raketa srednjeg dometa pokretana ramjet (nabojno-mlazni) motorom koja se može lansirati s podmornica, brodova, borbenih zrakoplova ili kopnenih platformi. Riječ je o zajedničkom pothvatu indijske Organizacije za obrambeno istraživanje i razvoj (DRDO) i ruske NPO Mašinostrojenija. U službi je od 2005. Dizajn je baziran na ruskom protubrodskom projektilu P-800 Oniks.
No, indijska i ruska vojna industrija surađuju i na drugim projektima. Tako je bi indijska tvrtka Armored Vehicle Nigam Limited (AVNL) trebala prema licenci proizvoditi ruski K-53949 Typhoon-K, vozilo 4×4 otporno na mine i zasjede (MRAP). AVNL je već uspješno proizveo glavni borbeni tenk T-90 Bhishma, pozicionira ga kao sposobnog proizvođača oklopnih vozila ruskog podrijetla za indijsku vojsku. Tenk ima nešto jači oklop od izvorne varijante i termalne ciljnike Catherine-FC koje je izradio francuski Thales. Indija ima licencu i za proizvodnju ruskog lovca Su-30MKI.
No suradnja Indije i Rusije u sektoru vojne industrije ne ide naročito glatko. Tako je isporuka obećanih ruskih sustava S-400 odgođena nekoliko puta, vjerojatno zbog prioriteta rata u Ukrajini ili zapadnih sankcija koje ipak stvaraju poteškoće u nabavi najnaprednijih tehnoloških dijelova. Također, čini se da je prodaja ruskog oružja Indiji, koja je desetljećima bila najveći kupac, u generalnom padu.
S-500 u Ukrajini?
Nedavno smijenjeni ruski ministar obrane Sergej Šojgu najavio je planove za raspoređivanje protuzračnog raketnog sustava S-500 Prometej u Ukrajini. No, ruska protuzračna obrana na Krimu suočila se s izazovima zbog kontinuiranih ukrajinskih raketnih napada. Ukrajinske snage gađale su ključne instalacije protuzračne obrane i zapovjedne centre, koristeći napredne zapadne rakete kao što su ATACMS i Storm Shadow. Neki od tih napada su uspješno uništili dijelove sustava obrane S-300 i S-400. Čini se je za uništenje ruskih sustava protuzračne obrane potrebno koristiti kombinacije naprednih zapadnih projektila, elektroničkog ratovanja i dronova kako bi se zbunila, locirala i preplavila protuzračna obrana.
Moskva nije službeno objavila da je rasporedila ovaj novi sustav na Krimu ili na bojištu u Ukrajini. No, u lipnju 2024. Ukrajina je tvrdila da je S-500 raspoređen na poluotok Krim za obranu Krimskog mosta. U svom operativnom debiju u Ukrajini, S-500 se pokazao neuspješnim u obrani od projektila MGM-140 ATACMS lansiranih iz Ukrajine, tvrdi Kijev.
Najveći svjetski uvoznik oružja se odmiče od kupnje iz Rusije: Što dalje